לימודי מודעות עצמית ותרפיה בהתמקדות במרכז הישראלי להתמקדות

רוצה לדעת על לימודים בנושאי עבודה סוציאלית?

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

 

הגעת לדף עם מידע על מודעות עצמית ותרפיה בהתמקדות - המרכז הישראלי להתמקדות.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


לימודי מודעות עצמית ותרפיה בהתמקדות במרכז הישראלי להתמקדות
 
תשומת לב, בבקשה
 
במרכז הישראלי להתמקדות, ה – Focusing הוא שם נרדף למודעות עצמית או הכלי המרכזי להשגתה. מה זה אומר? השיטה נולדה במוחו של פרופסור אמריקאי, פסיכותרפיסט ופילוסוף בשם יוג'ין ג'נדלין, מתוך שיתוף פעולה בינו לבין פסיכולוג נוסף, קארל רוג'רס. שיטה זו מבוססת על עדויות של מטופלים, שהוכיחו כי התייחסות מודגשת לאופן שבו רגשות ותחושות נחוו על גופם, סייעה רבות להתקדמות התהליך הטיפולי. בעקבות פיתוח השיטה זכה פרופ' ג'נדלין לאות הוקרה מטעם אגודת הפסיכולוגים האמריקנים.
 
תרפיה בהתמקדות משולבת בתהליכים של עבודה סוציאלית, ייעוץ חינוכי, פסיכולוגיה ופסיכותרפיה. בתמציתיות, העקרונות העומדים במרכז שיטת ההתמקדות למודעות עצמית הם שלושה: הובלת המטופל (או הובלה עצמית) ממצב של הזדהות עם בעיותיו למצב של זיהוי הבעיות מבחוץ; הקשבה ושימת לב מודגשת לביטויים תחושתיים בגוף המתעוררים כתוצאה מרגשות, מחשבות ותהליכים פנימיים; שיתוף פעולה ועבודת צוות מגדירים ומאפיינים את יחסי הגומלין בין מטפל למטופל, והקשר ביניהם מקבל התייחסות בעדיפות ראשונה.
 
על המרכז
 
את המרכז הזה ייסדו שתי נשים בעלות תארים אקדמיים וניסיון מקצועי בטיפול פסיכולוגי. אחת מהן קיבלה את השיטה ישירות ממי שפיתח אותה, פרופ' ג'נדלין, בתקופת שהותה בארצות הברית. חברתה משלבת את ההתמקדות בטיפולי פסיכותרפיה עם נפגעי טראומה ובפגישות הדרכה לפיתוח צוותי חינוך. שתיהן מנהלות בפועל את המרכז הישראלי להתמקדות לצורך הפצת השיטה בארץ, ובמסגרתו הן עובדות עם מוסדות מוכרים, כגון: האוניברסיטה העברית בירושלים, השירות הפסיכולוגי החינוכי, משרד החינוך, בתי חולים, מכללות, בתי ספר לאימון ועוד.
 
אפשרויות הלימוד במרכז
 
במרכז מוצעים כמה מסלולים ללימודי מודעות עצמית ותרפיה בהתמקדות. לפניכם פירוט לגבי כל אחד מהם:
 
קורס בסיסי
 
הקורס הבסיסי פתוח לכולם, והוא מתקיים בשיתוף עם המרכז הישראלי לרפואת גוף נפש. בתכנית זו המשתתפים רוכשים כלים להתמודדות במצבים מאתגרים בחייהם, כאלה המאופיינים בדילמות וחוסר יכולת לקבל החלטות, בקונפליקטים עם אנשים אחרים, בפחדים וחרדות או בהצפה רגשית. במהלך התכנית הם באים ומזהים דפוסי חשיבה והתנהגות החוסמים אפשרויות פעולה והזדמנויות לשינוי וריפוי. הם משחררים תקיעויות וקיבעונות, משתחררים מן הביקורת העצמית ומפתחים את כישורי התקשורת הבין אישית. הקורס אורך כשמונה חודשים ומחזיק 120 שעות אקדמיות. הלימודים מתקיימים ברמת השרון בשעות הבוקר - שש שעות בכל פעם, אחת לשבוע.
 
קורס מתקדם
 
הקורס המתקדם ללימודי מודעות עצמית ותרפיה בהתמקדות עוסק בתהליך החווייתי של הטיפול באמצעות שיטת ה – Focusing. לקורס זה מוזמנים להמשיך בוגרי הקורס הבסיסי, ומטרתו להביאם ליכולת להדריך אחרים בתהליך זה, לאחר שחוו אותו בעצמם. התכנית כוללת התנסות מעשית מונחית, סימולציות, צפייה בסרטים וסופרויז'ן (התמחות בפיקוח). בסוף המסלול, הבוגרים שמילאו אחר משימות החובה בקורס, מקבלים תעודת הסמכה בינלאומית מטעם המרכז להתמקדות בניו יורק. התכנית כוללת 120 שעות אקדמיות.
 
קורס בסיסי למטפלים
 
קהל היעד לקורס זה, הפועל בשיתוף המרכז הישראלי לרפואת גוף נפש, כולל: פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים ויועצים חינוכיים. לשם קבלה ללימודים בתכנית זו נדרשים ניסיון מקצועי או הכשרה בתחום הטיפול. הקורס אורך כשמונה חודשים ומכיל 120 שעות אקדמיות, הנפרשות על פני 22 מפגשים חד שבועיים. השיעורים מתקיימים בשעות הבוקר ברמת השרון.
 
קורס מתקדם למטפלים
 
אלה שסיימו את הקורס הבסיסי למטפלים יכולים להמשיך לתכנית הסמכה זו, המקנה תעודת מטפל FOT  - Focusing Oriented Psychotherapy. במהלך הקורס המשתתפים מתרגלים מיומנויות בטיפול על פי עקרונות הפילוסופיה הקיומית וגישתו של הפסיכולוג קרל רוג'רס. כמו כן, הלמידה בתכנית מסתייעת בסימולציות, בסרטים, בדיון במקרי מבחן, בהתנסות מעשית מודרכת ועוד. משך התכנית הוא 112 שעות אקדמיות, והשיעורים בה נערכים ברמת השרון.
 
קורס לטיפול בילדים
 
מסלול זה מיועד ליועצים חינוכיים, לקלינאים ולמטפלים למטרות פיתוח של גישות חינוכיות, המכוונות לסייע וללמד ילדים לגבש לעצמם כישורים חברתיים, רגשיים והתנהגותיים. משתתפי הקורס מוכשרים בצורות התקשורת המתאימות לטיפול בילדים, על מנת שיוכלו לתת סיוע לילד בשעה שהוא חווה מצוקה, כדי שיוכלו לעזור לו להבין את עצמו ואת סביבתו ולמען יתמכו בו בתהליך חיזוק הביטחון העצמי.
 
 
נושאי לימוד
 
 • פיתוח מיומנויות הכלה עצמית
 • טיפול בטראומה
 • Inner Relationship Focusing
 • בירור רצונות אישיים
 • שימוש בדימויים לצורך אבחון וטיפול
 • העברה והעברה נגדית
 • מודל אינטראקטיבי במצבי קונפליקט
 • עבודה עם זוגות ומשפחות     
 • תקשורת מעצימה בין מטפל לילד והורה
 • ועוד
 • אמפתיה ככלי לחיזוק הדימוי העצמי אצל ילדים     
 
 
 


** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.

מעל 28,198 סטודנטים
המליצו והצביעו על מוסדות לימוד

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.0

  אוניברסיטת תל אביב 955 חוות דעת

 • 4.0

  המרכז האקדמי לב 1,426 חוות דעת

 • 4.1

  האוניברסיטה הפתוחה 1,226 חוות דעת

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים