לימודי מדעי הרוח ומוזיקה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר

לימודי מדעי הרוח ומוזיקה באוניברסיטה הפתוחה

לימודי מדעי הרוח בהדגשת מוזיקה באוניברסיטה הפתוחה

 

צלילי המוזיקה

 

מוזיקה נמצאת בכל מקום, לא רק ברדיו, בדיסק או ביוטיוב, אלא היא נוכחת גם בסרטים, בפרסומות ואף בצלצולי הטלפונים. למוזיקה יש אלפי פנים וכיוונים המאפשרים ללמוד עליה וממנה. היא מתחילה מהבסיס של מקצבים פשוטים, מהשילוב של כלי נגינה שונים ומהמאפיינים שהם מקנים למוזיקה.

 

מבאך ועד הביטלס המוזיקה היא פס הקול של ההיסטוריה, היא מלווה את החיים שלנו, מגדלת אותנו מילדות ומעצבת אותנו בבגרות, היא מנחמת אותנו ברגעים קשים ומשמחת ומרגשת אותנו ברגעים שמחים. הלומדים תואר במוזיקה יודעים כיצד לאפיין ולמפות את הסגנונות המשתנים בין דור לדור ובין מדינה למדינה. כתחום דעת מרכזי במדעי הרוח, חקר המוזיקה מציע לנו כלים ביקורתיים ויצירתיים, שמרחיבים את ההיכרות שלנו עם תרבותנו וגם עם תרבויות אחרות בעולם.

 

תכנית לימודים

 

לימודי תואר במדעי הרוח בהדגשת מוזיקה במחלקה לספרות, לשון ואמנות באוניברסיטה הפתוחה מקנים השכלה רחבה בכל תחומי המוזיקה הן למוזיקאים בעלי ניסיון והן לחובבים ללא ידע קודם. הסטודנטים במסלול זה ללימודי מדעי הרוח לומדים לימודים תיאורטיים בשילוב האזנה למוזיקה. הם לומדים על תולדות המוזיקה והם מקבלים כלי ניתוח ליצירות ולמאפיינים שלהם, כמו תקופות, סגנונות והשפעות תרבותיות וחברתיות.

 

נוסף על כך, הלימודים פותחים צוהר לעולם המוזיקה בישראל והם כוללים חטיבה באתנו־מוזיקולוגיה, שם לומדים קורסים כמו המוזיקה הערבית במזרח התיכון וסגנונות של מוזיקה פופולרית בארץ ישראל. יתר על כן, תלמידי המסלול מכירים מקרוב את ספרות המוזיקה לאורך השנים ואת היחסים הסימביוטיים בין מוזיקה לתחומי אמנות אחרים כמו ספרות ומחול.

 

מתכונת הלימוד

 

מתכונת הלימוד מורכבת מלימודי תשתית, מלימודי חובה, מלימודי בחירה ומשיעורי סמינר שבסופם מגישים עבודת גמר. כמו כן, ישנה חובת השתתפות בקורס מרחיב דעת מאחת הפקולטות האחרות שבאוניברסיטה.

 

נושאי הלימוד

 

 • מוסיקה ממבט ראשון
 • מוסיקה בשיח הביקורת
 • יצירה בסביבה ממוחשבת
 • מוזיקה פופולרית בישראל
 • תולדות המוזיקה המערבית
 • סוגיות אסתטיות ותרבותיות במוזיקה    
 • תולדות הג'ז
 • פיתוח שמיעה
 • הסגנון הקלאסי
 • מבנים הרמוניים
 • התנסויות סימפוניות   
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה מגוון רחב של מסלולי לימודים אקדמיים לתואר ראשון ולתואר שני במגוון תחומים, כגון מדעי החברה, מדעי הרוח ומדעים. כל מסלולי הלימוד משלבים הרצאות פרונטאליות והדרכות עם לימודים מקוונים, שיטה המאפשרת ללמוד ולעבוד בד בבד. המחלקה לספרות, ללשון ולאמנות מציעה שלל מסלולים הניתנים לשילוב, ובהם לימודי ספרות ותיאטרון, לימודי קולנוע, לימודי בלשנות ולשון עברית ולימודי תולדות האמנות.

 

תנאי קבלה

 

ללימודי מדעי הרוח בהדגשת מוזיקה אפשר להתקבל גם ללא ציון בבחינת הפסיכומטרי וללא תעודת בגרות. משכך, גם חיילים משוחררים ותלמידי תיכון יכולים להתקבל ללימודים אלה.

 

תעודה

 

הסטודנטים שצוברים את כל הנקודות הנדרשות, מגישים את עבודות הסמינר ומסיימים את כל דרישות התואר, לרבות הדרכה ביבליוגרפית בספריה והוכחת ידע באנגלית, מקבלים תעודת תואר ראשון במדעי הרוח בהדגשת מוזיקה מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בעלי תואר במדעי הרוח בהדגשת מוזיקה יכולים להמשיך ללימודים מתקדמים ולמחקר במדעי הרוח ובמוזיקה וכן למסלולים כגון תואר שני במוזיקולוגיה או תואר שני בתרפיה במוזיקה. כמו כן, הם יכולים להמשיך ללימודי תעודת הוראה ולהשתלב במוסדות החינוך במורים וכרכזי התחום.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

Whatsapp Whatsapp