תואר ראשון במדעי הרוח וספרות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון במדעי הרוח וספרות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי מדעי הרוח בהדגשת ספרות באוניברסיטה הפתוחה

 

קריאת כיוון

 

ספרות היא שם כולל לכל יצירה שהועלתה על הכתב, אין זה משנה אם זו שירה, רומן, ספרות ילדים או מחזה. הספרות אינה מתייחדת לתקופה מסוימת בהיסטוריה והיא אינה מתאפיינת באזור גיאוגרפי מסוים. הספרות חובקת עולם והיא משקפת היסטוריה של תרבויות, של פערי דורות ושל תפיסות פוליטיות וחברתיות. לימוד הספרות והיכרות עם יצירות המופת שנוצרו עם השנים יכולים להעשיר ולהרחיב את עולמנו הפנימי.

 

תכנית לימודים

 

לימודי התואר במדעי הרוח בהדגשת ספרות באוניברסיטה הפתוחה מקנים לסטודנטים את הכלים ואת המושגים להבין את עולם הספרות על כל רבדיו. הסטודנטים לומדים על תקופות שונות של יצירות הספרות. הם לומדים על הסוגות השונות הקיימות בספרות, כמו שירה, תיאטרון ופרוזה ומעמיקים בתיאוריה של הספרות.

 

נוסף על כך, הסטודנטים ללימודי מדעי הרוח במסלול זה לומדים הן על הספרות העברית לדורותיה, לרבות המדרש והאגדה, ש"י עגנון ונתן אלתרמן, והן על הספרות העולמית עם יצירותיהם של אריסטופנס, שייקספיר וג'יין אוסטין. יתר על כן, הם לומדים כיצד לקרוא יצירות בעין ביקורתית על פי גישות שונות של ספרות המערב.

 

 

מתכונת הלימוד

 

הסטודנטים בוחרים אחת מארבע האפשרויות להתמחות – כתיבה יוצרת, תרגום ספרותי, עריכה לשונית וספרותית או מחקר עיוני. מתכונת הלימודים של כל המסלולים כוללת קורסי חובה כלליים, קורסי בחירה בספרות עברית, קורסי בחירה בספרות כללית וקורסי בחירה במגמת ההתמחות. כמו כן, הסטודנטים משתתפים בסדנאות מעשיות של כתיבה יוצרת של סיפורת ושל שירה. הלימודים והסדנאות מתקיימים במתכונת המשלבת בין לימוד פרונטלי במפגשי הנחייה ולימוד מקוון מבית התלמיד.

 

נושאי הלימוד

 

 • הפואטיקה של הסיפורת
 • גישות בביקורת הספרות
 • פואטיקה של ספרות ילדים
 • שירת החול בעברית בספרד
 • מיתוסים בתרבות הישראלית
 • אסכולות ספרותיות בנות זמננו    
 • עולם הסיפורת
 • ספרות ואתיקה
 • החיזיון השייקספירי
 • הפואמה הביאליקית
 • יצירות בספרות המערב    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

האוניברסיטה הפתוחה היא מוסד אקדמי המציע מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתואר שני. מסלולי הלימודים האקדמיים משלבים לימודים פרונטאליים והדרכות עם לימוד מקוון מרוחק המאפשרים למידה לפי זמנו וצורכו של התלמיד, ומאפשרים גם לבחור את מקום הלימודים מבין עשרות שלוחות האוניברסיטה. המחלקה ללשון, לספרות ולתיאטרון של האוניברסיטה מאפשרת היצע של מסלולי לימוד, ובהם לימודי תולדות האמנות, לימודי בלשנות ולשון עברית, לימודי מוסיקה ולימודי קולנוע וכן מתקיים באוניברסיטה גם מסלול לימודי מדעי היהדות.

 

 • מעוניינים להמשיך ללמוד על עוד תרבויות ושפות? קראו על לימודי ערבית

 

תנאי קבלה

 

המעוניינים בלימודי תואר בוגר במדעי הרוח בהדגשת ספרות באוניברסיטה הפתוחה יכולים להתקבל גם ללא תעודת בגרות או ציון פסיכומטרי. כך גם תלמידי תיכון וחיילים משוחררים יכולים להירשם ללימודים אלה.

 

תעודה

 

הסטודנטים אשר מסיימים את כל דרישות התואר, לרבות הוכחת ידע בשפה האנגלית, הדרכה ביבליוגרפית בספריה והשתתפות בקורס מרחיב דעת מאחת הפקולטות האחרות, מקבלים תואר בוגר במדעי הרוח בהדגשת ספרות מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר במדעי הרוח בהדגשת ספרות יכולים להמשיך בתחום המחקר באקדמיה ולתארים מתקדמים, כגון תואר שני בספרות. הם יכולים להמשיך ללימודי תעודת הוראה ולהשתלב במערכת החינוך כמורים לספרות או כמרכזי התחום. כמו כן, הם משתלבים בשוק העבודה בהוצאות לאור ובתקשורת כלקטורים, ככותבים, כמבקרים וכעיתונאים.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp