תואר ראשון במדעי המחשב ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי המחשב?

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

 

הגעת לדף עם מידע על מדעי המחשב ופילוסופיה – האוניברסיטה הפתוחה.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר ראשון במדעי המחשב ופילוסופיה של האוניברסיטה הפתוחה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית לימודים ייחודית בין שני תחומים ממדעי הרוח והמדעים המדויקים: מדעי המחשב ופילוסופיה. על פניו, נראה כי מדובר בשתי דיסלפינות הנמצאות בקצוות המנוגדים של קשת המדעים הרחבה. בעוד שמדעי המחשב הינו תחום חדש יחסית, שפותח רק בסופה של המאה ה-20, הפילוסופיה קיימת כבר מעל ל- 2500 שנה.

 

הלימודים במדעי המחשב מצריכים יכולות ניתוח אנליטיות וריאליות גבוהות ואילו לימודי פילוסופיה מצריכים פתיחות מחשבתית, הומניות, אהבה לאינטלקט להגות ותרבות. ואולם, הפילוסופיה מאז ומתמיד השפיעה על חידושים וצמיחות בתחום המדעים בכלל והמדעים המדויקים בפרט. עצם האדם המסוגל לשאלות שאלות ולהתפתח מחשבתית הובילה אותו לשיפור איכות החיים ולהתפתחות הטכנולוגיה.

 

הלימודים לתואר מהווים שילוב מנצח בין פרקטיות והגות, בין הראש והנפש, בין ידע תרבותי לפיצוח נוסחאות ואלגוריתמים, בין הפילוסופיה ה"עתיקה" לעידן המחשבים החדש.

 

מה לומדים בפילוסופיה?

 

מקור המילה פילוסופיה ביוונית הוא "אהבת החוכמה", הפילוסוף מעלה שאלות בנוגע למהות קיומו ותכליתו של האדם והאנושות כולה. כיוון שהפילוסופיה הינה עתיקת יומין, במהלך השנים נוצרו אסכולות בפילוסופיה המזוהות עם פילוסופיים ידועים. לדוגמא, הפילוסופיה המערבית המזוהה עם סוקרטס, הפילוסופיה המזרחית, הפילוסופיה הרציונאליסטית המזוהה עם דקארט ושפינוזה, האסכולה הפוסט מודרנית, האסכולה הפרגמטיסטית, האסכולה הקיומית, הפמיניסטית ועוד אסכולות מרובות.

 

תוכנית הלימודים בפילוסופיה מעניקה לסטודנט ידע במושגי יסוד בפילוסופיה, תוך הכרת הזרמים השונים, תיאוריות פילסופיות ויכולת לקריאה בקורתית והבנה של טקסטים פילוסופיים.

 

מטרתם של הלימודים, בדיוק כפי פירוש המילה פילוסופיה, היא להעניק לסטודנט את האהבה לחוכמה. בין הנושאים השונים הנלמדים בחוג לפילוסופיה: תורת ההיגיון (הלוגיקה), מושגי יסוד באתטיקה, מטאפילוסופיה העוסקת במהותה ותכליתה של הפילוסופיה, הפילוסופיה של הדת, תורת המידות והמוסר (אתיקה), ועוד נושאים רבים ומרתקים.

 

מה לומדים במדעי המחשב?

 

כאמור, תחום מדעי המחשב הופיע רק בסופה של המאה ה-20 וצמח מלימודי המתמטיקה. בעידן המודרני, הידע במחשבים הינו הכרחי ופותח דלתות מרובות ואפשרויות תעסוקה מגוונות. מטרתם של הלימודים במדעי המחשב הינה לחקור את פעולתם של המחשבים כמעבדים ושומרים מידע ולפתח את התחום ברמה המחקרים כמו גם היישומית.

 

בין הנושאים הנלמדים בחוג למדעי המחשב: אלגוריתמים, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, תיאוריות של חישוב, ביולוגיה חישובית, רשתות מחשבים ואיטרנט, תכנון פיתוח ויישום תוכנות, גרפיקה ממוחשבת, תורת המספרים, שפת התוכנות ועוד נושאים רבים ושימושים בחיים בכלל ובשוק העבודה בפרט.

 

תוכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר מדעי המחשב ופילוסופיה דורשים סה"כ 127 נ"ז המחולקות בצורה הבאה:

 

 • 30 נ"ז בקורסי תשתית הכוללות את הקורסים: בחירה בים הקורסים מתמטיקה דיסקרטית: תורת הקבוצות, קומבינטוריקה ולוגיקה לבין הקורס מתמטיקה בדידה: תורת הקבוצות, קומבינטוריקה ותורת הגרפים. אלגברה לינארית 1 , חשבון אינפיניטסימלי 1, הסתברות לתלמידי מדעי המחשב ולוגיקה למדעי המחשב. בחירה בין הקורס חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי ב' לבין הקורסים חשבון אינפיניטסימלי 2 + 3.

 

 • 58 נ"ז בלימודי פילוסופיה מתוכן 28 נ"ז לימודי חובה ו - 30 נ"ז בחירה. מטרת קורסי החובה בפילוסופיה הינה לחשוף בפני הסטודנט תיאוריות חשובות בפילוסופיה תוך בחינה בקורתית של היתרונות והחסרונות המצויים בהן.

  בין חמישה קורסי החובה בפילוסופיה ניתן למצוא את הקורסים: בעיות בפילוסופיה של המוסר, מבוא ללוגיקה, עיון ב"הקדמות" של קאנט, מדיקרט עד יום: פילוסופיה במאות ה-18-17 ופילוסופיה יוונית: מתאלס עד אריסטו. להלן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה בפילוסופיה: פילוסופיה יהודית בימי הביניים מרב סעדיה גאון עד הרמב"ם, מבוא לאסתטיקה, היסודות הפילוסופיים של מדעי הקוגניציה לשון האמוניות ועוד.

 

 • 42 נ"ז בלימודי מדעי המחשב מתוכן 30 נ"ז בלימודי חובה ו – 12 נ"ז בחירה. במסגרת קורסי החובה על הסטודנט לבחור סמינר או סדנה במדעי המחשב. בלימודי הבחירה במדעי המחשב על הסטודנט לבחור 12 נ"ז מתוכן 6 נ"ז מתקדמות. בין קורסי הבחירה ניתן למצוא קורסים כגון: אלגוריתמיקה: יסודות מדעי המחשב, שפת פרולוג והיבטים לבינה מלאכותית, מבוא לקריפטוגרפיה ועוד.

 

משך הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון דו חוגי מדעי המחשב ופילוסופיה של אוניברסיטה הפתוחה אורכת כשלוש שנים. בסיום הלימודים לתואר יקבלו הסטודנטים תואר ראשון במדעי המחשב ופילוסופיה.

 

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה במדעי המחשב ופילוסופיה יכולים להמשיך ללימודים מוסמכים במדעי המחשב או במדעי הרוח. ניתן גם ללמוד לקבלת תעודת הוראה להשתלב בתחום החינוך בהוראת המחשבים או בתחום אחר במדעי הרוח.

 

בוגרי התואר יוכלו להשתלב במגוון אפשרויות תעסוקה בתחום מדעי המחשב כגון: מפתחים ומיישמים של תוכנות מחשבים, מתן תמיכה טכנית, בחברות הסטארט אפ או ההייטק למינהן. ניתן גם לעסוק בכתיבה וערכיה באמצעי התקשורת תוך שימוש בידע הפילוסופי הנרכש במהלך הלימודים לתואר.
 ** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

ssssssssss

פורום לימודי מחשבים

קורס cisa - איפה לומדים?
נור עליאן
1 תגובות
מועדי פתיחה והרשמה לקורס תכנות
נטלי
1 תגובות
כמה מרוויח מתכנת ב2020?
שחר דיין
1 תגובות
הבדלים בין תארים בתחום ההייטק ותכנות
בר
1 תגובות
היכן מתקיים קורס אוטוקאד?
לנה
1 תגובות
מעבר מהנדסת תוכנה בבן גוריון למדעי המחשב במכללה
ש
1 תגובות
קורס של תוכנת hashcat
ירון
1 תגובות
לכניסה לפורום

מעל 28,802 סטודנטים
המליצו והצביעו על מוסדות לימוד

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.1

  האקדמיה בבצלאל983 חוות דעת

 • 4.1

  האוניברסיטה הפתוחה1,256 חוות דעת

 • 4.1

  הקריה האקדמית אונו1,045 חוות דעת

טיפים ממומחים בנושא מדעי המחשב

ד"ר תמי אמיר
מדעי המחשב הנו תחום הנשען על מתמטיקה, אלגוריתמים ודורש יכולת אנליטית לוגית גבוהה ביותר ולצדה יכולת כמותית, טכנית צורנית ורמת אנגלית גבוהה.
בתחומי העניין, רצוי עניין בתחום המדע וכמו כן רצוי עניין בתחומים נוספים כגון – ביצועי - טכני, אומנותי, ארגוני ועסקי (אחד או יותר).
בתכונות האישיות, אדם סקרן, בעל יכולת למידה עצמאית, חשיבה מובנית ומסודרת, יכולת לעבוד לבד וביחד. יצירתיות וגמישות מחשבתית – יתרון.
ד"ר תמי אמיר
מנהלת המדור לייעוץ לימודי באוניברסיטת ת"א
Whatsapp Whatsapp