רוצה פרטים על מדעי המחשב או הנדסת תוכנה?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

ההבדל בין הנדסת תוכנה למדעי המחשב

מחפש/ת מידע על לימודים? מדעי המחשב או הנדסת תוכנה? אנחנו רוצים לעזור לך!
 

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. רוצה לדעת מה טוב בשבילך? רוצה לקבל החלטה? אנחנו בקשר עם מאות מוסדות לימוד המציגים אלפי מסלולי לימוד שונים.

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


ההבדל בין מדעי המחשב להנדסת תוכנה

 

סטודנטים רבים המתעניינים בלימודים אקדמיים בעולם המחשבים מתלבטים האם לבחור בלימודי מדעי המחשב או בלימודי הנדסת תוכנה. זאת משום, ששני התחומים נושקים זה לזה וברוב מוסדות הלימוד תוכנית הלימודים כוללת קורסים דומים ובמקרים רבים אף זהים. אם כן, מה ההבדל בלימודי תואר בוגר במדעי המחשב ללימודי תואר בוגר בהנדסת תוכנה?

 

תחום הנדסת התוכנה צמח מתוך מדעי המחשב, במטרה לתת מענה לארגונים ותעשיות שונות ולהכשיר כוח אדם איכותי בעל הבנה מעמיקה בפיתוח של מערכות מחשב מתקדמות ומורכבות יותר. בזמן שלימודי מדעי המחשב מספקים את התשתית הבסיסית בפיתוח מערכות ממוחשבות, לימודי הנדסת תוכנה מעניקים כלים לפיתוח באמצעות שיטות הנדסאיות. אם כן, מהנדסי התוכנה רוכשים מיומנויות לתכנן, לתחזק וליישם מערכות תוכנה מורכבות, תוך מתן פיתרונות הנדסאיים.

 

בעוד שלימודי מדעי המחשב שמים דגש על ניתוח של אלגוריתמים ובעיות שונות העשויות להופיע בתהליך הביצועי של המחשב, לימודי הנדסת התוכנה שמים דגש נרחב על פיתוח של תוכנות חדשות, בנייה ועיצוב אפליקציות עבור משתמשי הקצה.

 

ההבדל העיקרי בין שני התחומי הללו הוא שבראש ובראשונה הנדסת התוכנה מעניקה תואר ראשון בהנדסה בניגוד לתואר במדעי המחשב שאינו תואר המכשיר מהנדסים. לימודי מדעי המחשב שמים דגש נרחב על הפן התיאורטי- מחקרי, במטרה להעניק השכלה לסטודנט בתחום ולהכשירו לעסוק במחקר.

 

משך הלימודים

 

תוכנית הלימודים לקראת תואר בוגר בהנדסת תוכנה אורכת כארבע שנים אקדמיות (8 סמסטרים סה"כ) כשבסופם מוענקת לסטודנט תעודת B.Sc. בהנדסת תוכנה.

 

תוכנית הלימודים לקראת תואר בוגר במדעי המחשב ניתן ללמוד במסלולי: תואר ראשון B.Tech, B.A. או B.Sc (בוגר במדעים). תוכנית הלימודים אורכת בין שלוש שנים אקדמיות (שישה סמסטרים) לבין ארבע שנים (שמונה סמסטרים) בהתאם למסלול הלימודים הנבחר. 

 

נושאי לימוד

 

תוכנית הלימודים במדעי המחשב מתרכזת בנושאים מתמטיים ומדעיים ובלימודי עקרונות יסוד בתוכנות ומערכות מחשב כגון: אלגוריתמים, מערכות הפעלה, יעילות הקוד ועוד. לימודי הנדסת התוכנה מתרכזים בעיקר בטכנולוגיות הפיתוח והלימודים מקנים בעיקר כלים מקצועיים יישומיים על מנת להכשיר מהנדסים בעלי ידע מקצועי להשתלב בתעשיות השונות. במילים אחרות, בוגרי מדעי המחשב עוסקים בפיתוח אלגוריתמים בעוד שמהנדסי התוכנה מיישמים אותם.

 

בנוסף, מדעי המחשב מתמקדים בפיתוח של תוכנות על ידי אדם בודד, בעוד שהנדסת התוכנה מכירה בצורך ובחשיבות המרובה של עבודה בצוות ושיתוף פעולה, בהתאם לדרישות התעשייה. מכיוון שלימודי הנדסת התוכנה שמים דגש על הקנייה של כלים יישומים, בשנה הרביעית ללימודי התואר מתבקשים הסטודנטים להכין פרוייקט גמר הנדסי אותו הם מבצעים בתעשייה, דבר שיוצר יתרון משמעותי בצברית ניסיון מעשי כבר במהלך הלימודים ויתרון זה מאפשר להם להשתלב בעבודה בקלות ביחס לבוגרי מדעי המחשב שאינם רוכשים ניסיון זהה.

 

כל הקורסים הכלולים בתוכניות הלימוד של התואר במדעי המחשב כלולים בלימודי התואר בהנדסת תוכנה. בנוסף, לתואר בהנדסת תוכנה מתווספים קורסים בתחומי ההנדסה כגון: הנדסת דרישות, הבטחת איכות תוכנה, שיטחת בהנדסת תוכנה ועוד.

 

 

השתלבות בתעשייה

 

בבדיקות שנעשו לאחרונה נמצא כי בוגרי מדעי המחשב אשר משתלבים במשרות שונות בתעשייה לאחר צבירת ניסיון של 3-4 שנים מרוויחים שכר זהה למהנדסי תוכנה בתעשייה, אולם, בוגרי התואר בהנדסת תוכנה מצליחים להשתלב יותר בקלות בתעשייה, הרבה בזכות הניסיון שרכשו במהלך הלימודים. עם זאת, קיים ביקוש גבוה לאנשי מקצוע בשני התחומים הללו ועל פי התחזיות הביקוש אמור לעלות בארבע השנים הקרובות.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מדעי המחשב או הנדסת תוכנה?

רוצה לדעת יותר על מדעי המחשב או הנדסת תוכנה?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד מדעי המחשב או הנדסת תוכנה

מעל 540 סטודנטים
המליצו והצביעו על מדעי המחשב

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.5

  המרכז הבינתחומי הרצליה261 חוות דעת

 • 4.1

  האוניברסיטה הפתוחה1,252 חוות דעת

 • 4.1

  המרכז ללימודים אקדמיים 188 חוות דעת

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים

חוות דעת של סטודנטים: מדעי המחשב

התקבלו 540 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5


סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן

סקר גולשים

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

ענה על השאלה

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

 • 0 %

  לא מוותר על זה, עוזר לי להתפקס

 • 0 %

  מדי פעם, כשיש לי שעה פנויה

 • 0 %

  הלוואי אבל ממש אין לי זמן

טיפים ממומחים בנושא מדעי המחשב

כסטודנט להנדסת תוכנה, רצוי מאד שתהיה עם רקע לימודי מתאים של מקצועות כמותיים מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב, כימיה (אחד או יותר מהם), ברמת 4-5 יח"ל בציון טוב או לחילופין עם ציון כמותי בציון הפסיכומטרי של מעל 120 נקודות (המצביע על כישורים טובים בתחום הכמותי). ככל שתהיה אדם יותר ריאלי, ראציונלי ואנליטי, כך תתאים יותר טוב לתחום.
בתחומי העניין, רצוי שתתעניין במחשבים, בטכנולוגיה ובהייטק. ככל שבסגנונך תתחקה אחר "שורש הדברים" ולא תקבל דברים כפשוטם, כך תעזור לך תכונה זו בנסיון להבין את יסודות תחום התוכנה. בתכונותיך האישיות, רצוי שתוכל לעמוד בלחצים ובעומסים נפשיים בהם כרוכים הלימודים, שתהיה בעל מיומנויות חברתיות טובות (הן בלימודים והן בתעסוקה) וטוב בעבודת צוות. כמו כן, שתדע ללמוד לבד כשתצטרך, כי במהלך הקריירה יהיה עליך להתעדכן חדשות לבקרים בשפות תכנות חדשות ובטכנולוגיות חדשות.
ד"ר תמי אמיר
מנהלת המדור לייעוץ לימודי באוניברסיטת ת"א

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם

Whatsapp Whatsapp