מדעי החברה התמקדות במדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר

האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

 

תואר ראשון במדעי החברה עם התמקדות במדעי היהדות של האוניברסיטה הפתוחה

 

תואר ראשון במדעי החברה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית ללימודי תואר ראשון רב תחומי במדעי החברה. חקר החברה כולל בחינה של התנהגות החברה האנושית, ההיסטוריה שלה, מאפייניה, יחסי הגומלין של הפרטים המרכיבים אותה והמוסדות הפועלים בה כדוגמת מוסד המדינה, מוסד המשפחה וכדומה. במהלך השנים, חוקרי מדעי החברה פיתחו מתודולוגיות שונות לחקר החברה והתנהגותם של בני האדם. בין הדיספלינות הנלמדות בחסותם של מדעי החברה מצויות: הפסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, קרמינולוגיה, מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים ניהול וכלכלה.

 

למרות שמדובר בדיספלינות שונות, הבוחנות היבטים חברתיים שונים, קיימות נקודות השקה רבות ביניהן ועל כן השילוב של תואר רב תחומי מהווה תוכנית לימודים מקיפה ומעשירה. מטרת הלימודים היא להעניק לסטודנט ידע רחב בתיאוריות חברתיות, במודלים השונים, תוך הענקת ידע בסיסי ומושגי יסוד במדעי החברה. השנה הראשונה ללמודים כוללת בעיקר קורסי מבואות ושיטות מחקר, בהמשך, הסטודנט יכול לבחור בין הקורסים המגוונים הנלמדים במדעי החברה.

 

התמקדות במדעי היהדות

 

ההתמקדות במדעי היהדות בתוכנית הלימודים לתואר רב תחומי במדעי החברה מהווים התמחות שמשמעותה, מספר גדול יותר של נקודות זכות הכוללת קורסים במדעי היהדות. כך הסטודנט לומד לימודים כלליים במדעי החברה וממקד את לימודיו בחברה היהודית. אף על פי שלימודי היהדות נלמדים בחסותם של מדעי הרוח, החיבור עם מדעי החברה יכול לפתוח זוית ראייה ייחודית לניתוח היהדות מנקודת מבט חברתית.

 

מה לומדים?

 

מדעי היהדות כשמם, עוסקים בחקר היהדות, בהיסטוריה שלה, בכתביה, בתרבות ובמורשת היהודית מאז הופעתה ועד ימינו. בין הנושאים השונים הנלמדים בקורסים למדעי היהדות מצויים: המקרא ופרשנויותיו, התלמוד, היצירה היהודית לאורך הדורות, ההיסטוריה של תקופת המקרא, תרגומים עתיקים, ההגות היהודית לדורותיה, מקומו של המקרא בתרבות היהודית בזמנינו, הלכה ומשפט עברי, פילוסופיה יהודית ולימודי ארץ ישראל. ההתמקדות במדעי היהדות מהווה תוספת ללימודי התואר הראשון המעשירה ומרחיבה את תחומי הידע של הסטודנט.

 

תוכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר מדעי החברה והרוח עם התמקדות במדעי היהדות דורשים סה"כ 108 נ"ז המחולקות בצורה הבאה:

 

60 נ"ז בלימודי מדעי היהדות הכוללות:

 

  • 6 נ"ז בקורס בלימודי מקרא ופרשנות.
  • 18 נ"ז בקורסים מלימודי תורה שבעל פה.
  • 6 נ"ז בקורס בלימודי מחשבת ישראל.
  • 12 נ"ז בקורסים בלימודי העת העתיקה.
  • 6 נ"ז בקורס בלימודי ימי הביניים.
  • 12 נ"ז בקורסים בלימודי העת החדשה.

 

12 נ"ז בבחירה חופשית: לימודי הבחירה החופשית כוללים קורסים מהיצע הקורסים בנושאים הבאים: מדעי היהדות, ספרות עברית, לשון עברית, לימודי ארץ ישראל, היסטוריה של עם ישראל.

 

הדרישות הסמינריונית לתואר זה כוללות שתי עבודות סמינריוניות, שמהן אחת במדעי היהדות והאחרת במדעי היהדות, במדעי הרוח או במדעי החברה.

 

משך הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי החברה והרוח עם התמקדות במדעי היהדות של אוניברסיטה הפתוחה הינה תוכנית שאורכת מינימום שלוש שנים אקדמיות (בהתאם להתקדמות האישית של הסטודנט ותקנון האוניברסיטה הפתוחה). בסיום לימודי התואר יקבל הסטודנט תעודת תואר ראשון (B.A) בוגר במדעי החברה והרוח עם התמקדות במדעי היהדות.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה במדעי החברה והרוח עם התמקדות במדעי היהדות יכולים להמשיך להמשיך ללימודי תואר שני במדעי החברה, במדעי הרוח או בלימודי יהדות. הבוגרים יכולים להמשיך ללמודי תעודת הוראה במדעי החברה או במדעי היהודות ולהשתלב בתחום ההוראה במוסדות החינוך השונים בארץ. בנוסף, הבוגרים יכולים להשתלב במגוון אפשרויות תעסוקה המצריכות ידע בדיספלינות השונות הנלמדות במדעי החברה כגון: בעמותות חברתיות, במשרדים ממשלתיים וכו'.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp