לימודי לשון עברית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי לשון עברית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי לשון עברית באוניברסיטת בן-גוריון

 

השפה העברית שקיבלה את התואר "השפה האצילה שבין השפות", היא אותה השפה שבה נגלה אלוהים בפני אדם וחווה ואותה השפה שהחייה אליעזר בן יהודה. השינויים שעברה השפה העברית במהלך ההיסטוריה משקפים את השינויים שעבר העם היהודי. מאז שצמח חקר הבלשנות החלו לחקור את שפת הלשון העברית על בוריה. המחלקה ללשון עברית של אוניברסיטת בן-גוריון שואפת להקנות לתלמידיה ידע מעמיק במחקר הלשון העברית תוך התייחסות לשלושה צירים עקריים:

 

  • ציר המרחב, על גבי ציר זה נבחנת הלשון העברית תוך השוואה לשפות שמיות עתיקות וחדישות כגון הארמנית, הערבית וכו'.

 

  • הציר המקביל הוא ציר הזמן, שבו נבחנת הלשון העברית בתקופות שונות, החל מראשיתה במקרא, לשון מגילות מדבר יהודה, לשון חז"ל, לשון ימי הבניים, לשון ההשכלה ועד ללשון העברית החדשה.

 

  • ציר המקביל למרחב המתמקד במרחב היהודי, תוך בחינה של מגעי העולם היהודי עם תרבות העולם המוסלמי בימי הביניים והשפעתם על הלשון העברית.

 

קיראו על: מדעי הרוח

 

מה לומדים?

 

לימודי לשון עברית באוניברסיטת בן גוריון מתמקדים בתחומי הלשון הבססיים כגון, צורות ותחביר של העברית לאורך הדורות, כאשר שיעורי יסוד אלו נלמדים בכל מחלקות הלשון העברית באוניברסיטאות בארץ. הייחודיות שמציעה המחלקה היא בתחומי ההתמחות של הסגל המלמד בה ובסמינרים ושיעורי בחירה מתקדמים שמציעים התבוננות מחקרית בנושאים רבים כגון: הלשון בהקשריה החברתיים ובשיח פוליטי, נרטיבי עיתונאי, מחקרים העוסקים בשפה הארמנית הקדומה, לשון מעשית וסמנטיקה ועוד נושאי מחקר מגוונים החושפים את הסטודנט לעולם העשיר המצוי בחקר הלשון העברית.

 

הלימודים במחלקה ללשון עברית מצויים בקו התפר שבין מחקר הבלשנות למחקר בתחומי הרוח והחברה כגון: פסיכולוגיה, פילוסופיה, אתרופולוגיה ועוד. תוכנית הלימודים מעניקה לסטודנט כלים לניתוח טקסטים בנושאים שונים כגון: לשון ומגדר, לשון וכוח, רכישת שפת אם ושפה שנייה, דו לשוניות ועוד.

 

נושאי לימוד

 

תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של קורסי חובה ובחירה, להלן רשימה של קורסים לדוגמא:

 

טקסטים מקראיים לשון חז"ל אכדית למתחילים ומתקדמים
ניתוח תחבירי ניקוד מבוא לדקדוק העברי
ארמית טקסטים אקראיים תורת ההגה של העברית החדשה
טקסטים של העברית החדשה הדרכה ביבליוגרפית בלשון ועוד...

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר ראשון בלשון עברית מצריכים ציון סכם 450 ומעלה (שקלול של ממוצע הבגרויות והמבחן הפסיכומטרי), או ציון פסיכומטרי 450 ומעלה. מועמדים עם ממוצע בגרויות של 90 לפחות יכולים להתקבל גם ללא ציון בבחינה הפסיכומטרית. לקבלת תנאי קבלה מדוייקים ואפשרויות קבלה נוספות אנו ממליצים לפנות ישירות אל מזכירות החוג באוניברסיטה.

 

משך הלימודים ותעודות

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון אורכת שלוש שנים אקדמיות. בסופם מוענקת לסטודנט תעודת תואר ראשון B.A בלשון עברית.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר יכולים להמשיך ללימודים מתקדמים בלימודי לשון עברית או בתחומים משיקים. הבוגרים יכולים להשלים את הלימודים לתעודת הוראה בלימודי לשון ולהשתלב בתחום הוראת הלשון במוסדות החינוך השונים בארץ. בנוסף, בוגרי התואר יכולים להשתלב במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה כגון: עריכה לשונית וכתיבה לאמצעי התקשורת השונים, בהוצאות ספרים, במכוני מחקר ללשון העברית, בהדרכה בבית התפוצות או במוזיאונים שונים, בעבודה עבור שירות המדינה ועוד.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp