סיוע לסטודנטים עם לקויות למידה במכללת אפקה להנדסה

שירות אישי - צור קשר
סיוע לסטודנטים עם לקויות למידה במכללת אפקה להנדסה

לקויות למידה במכללת אפקה

 

מהי לקות למידה?

 

לקות למידה הינה לקות נוירולוגית המשפיעה על היכולת של האדם לרכוש מיומנות למידה בסיסית או להפגין את ידיעותיו באופן הצפוי מאדם בגילו. לקות למידה הינה שם כולל למגוון סוגים שונים של לקויות כגון דיסגרפיה, הפרעת קשב וריכוז, גמגום ועוד. כל אחת מהתופעות האלו יכולה להופיע לבדה או בשילוב עם תופעות אחרות.

 

הסברה הרווחת, כי לקויי הלמידה הינם בעלי יכולות שכליות נמוכות, מוטעית מיסודה. במקרים רבים מדובר דווקא באנשים בעלי פוטנציאל שכלי ממוצע ומעלה, אך הפרעה נוירולוגית מונעת מהם לרכוש מיומנויות אקדמיות כגון קריאה, כתיבה וחשבון. לקות הלמידה מנמיכה את התפקוד של הסובלים ממנה בכל מקצועות הלימוד.

 

בדרך כלל לקות הלמידה מתגלית בשנים הראשונות של הלימודים. תהליך הגילוי מתרחש כאשר התלמיד חש בקושי בתהליכי הלמידה ואינו עומד בהישגים הנדרשים לרמת לימודיו. אולם, פעמים רבות התלמיד מואשם על ידי הוריו או המסגרת החינוכית בעצלנות או חוסר רצון להשקיע בלימודיו.

 

במקרים אלו התלמיד גורר איתו לאורך השנים תחושה של החמצה וערך עצמי נמוך. במקרים רבים לקות הלמידה מתגלית רק בשלבים מאוחרים של החיים, בלמודים האקדמיים ולעיתים אף מאוחר יותר. לעיתים קרובות, הורים לילדים שאובחנו כבעלי לקות למידה מזהים אצלם את אותם תסמינים שאובחנו אצל ילדיהם.

 

הוראה מתקנת משמשת כטיפול הנפוץ ביותר בלקות למידה. במהלכה רוכש התלמיד מיומנויות למידה באופן אינדיבידואלי המותאם ספציפית לקושי ממנו הוא סובל. בנוסף, ישנם כיום עזרים טכנולוגים המסייעים לעקוף לקות למידה ספציפית. לדוגמא, תלמידים הסובלים מדיסגרפיה יכולים להקליט הרצאות על גבי טייפ. סטודנטים הסובלים מדיסלקציה יכולים להשתמש בתוכנות המקריאות מאמרים בקול רם.

 

 

מכללת אפקה – סטודנטים בעלי לקויות למידה

 

בלב מתחם ההיי-טק של תל אביב ממוקמת המכללה האקדמית להנדסה אפקה. המכללה מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה כמוסמכת להעניק תארי .B.Sc ו - .M.Sc בהנדסה. שכר הלימודים במכללה זהה לשכר הלימוד באוניברסיטאות.

 

רמת הלימודים הגבוהה מתאפשרת, בין היתר, בזכות הקשר ההדוק שקיים בין המכללה לתעשייה המקומית. בזכות קשר זה, רובם המכריע של בוגרי המכללה השתלבו בהצלחה בתעשיות ההייטק והתעשיות הביטחוניות בתחומי ההנדסה.

 

במסגרת מרכז "אפקה יזמות" המתקיים במכללת אפקה, כל סטודנט הנמצא לקראת השנה האחרונה ללימודיו מפתח מוצר אמיתי. המוצר שפותח יהווה את פרויקט הגמר של הסטודנט שיהיה שותף מלא בזכויות המסחריות של המוצר.
במכללה האקדמית אפקה רואים בקידום הסטודנטים למצוינות ערך עליון. על מנת לעזור ולקדם סטודנטים הסובלים מלקויי למידה, הקימה המכללה מרכז ללקויי למידה בשיתוף עמותת לש"ם (עמותה לקידום נושא לקויות הלמידה בהשכלה גבוהה). מרכז זה מסייע לסטודנטים הסובלים מלקויי למידה לקבל כלים שיסייעו להם למצות את כל הפוטנציאל הטמון בהם.

 

פעילות המרכז מתמקדת, בין היתר, במתן סדנאות לשיפור תהליכי הלמידה והקניית הרגלי למידה נכונים לסטודנט.
סדנה לשיפור תהליכי למידה מתפרשת על פני שלושה מפגשים, כאשר כל מפגש אורך כשלוש שעות. במסגרת הסדנה ניתנים לסטודנטים כלים אפקטיביים ללמידה יעילה ונכונה. הלימודים מתמקדים בארגון נכון של זמן, תרגול, אופן שינון החומר ודרכים להבנת הנלמד בצורה יעילה. הסדנה מומלצת לכל סטודנט שחש במכשולים המונעים ממנו להפיק את המרב משיעוריו באקדמיה.

 

באפשרות הסטודנטים הסובלים מלקות למידה, להיבחן במקצעות הלימוד בדרכים לא קונוונציונליות המותאמות ליכולתם. התאמות אלו באות לידי ביטוי במספר דרכים כגון מבחנים בעל פה או הקלדת התשובות למבחן באמצעות מחשב. מטרת ביצוע ההתאמות היא לעקוף את לקות הלמידה ולאפשר לסטודנט לבטא את הידע הלימודי שצבר באופן מלא.

 

על מנת לקבל אישור להתאמות, הסטודנט נדרש לגשת לאבחון לקויות למידה. אבחון לקות למידה מבוסס על מערכת ממוחשבת של שאלונים הנקראת מת"ל. המערכת פותחה לצורך אבחון מועמדים וסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה. את האבחון יש להגיש כשלושה שבועות לפני תחילת תקופת המבחנים. במידה ועברו מעל חמש שנים מאז האבחון, יתכן והסטודנט יידרש לגשת לאבחון חדש. ישנם מספר מרכזי אבחון המוכרים על ידי המכללה כגון מכון יה"ל, מלל, מכון אלה, מכון ברוש ועוד. במידה ויקבל הסטודנט אישור להתאמת המבחנים, יקבע משרד הדקאנט את דרכי ההיבחנות על פי מאפייני הלקות, המלצות האבחון ושיחה אישית עם הסטודנט.

 

המכללה האקדמית אפקה מודעת לקשיים המלווים סטודנטים לקויי למידה החל מחרדות מבחנים וקשיי התמודדות עם החומר הנלמד. על מנת להקל על הסטודנטים מספקת המכללה סיוע והכוונה בעת הצורך.
 

עוד מסלולי לימוד - מכללת אפקה
חוות דעת של סטודנטים על מכללת אפקה - סטודנטים בעלי לקויות למידה
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

מכללת אפקה
24/07/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

הלימודים מעניינים ומאתגרים אך במכללה יש מספר בעיות שמונעות את ההצלחה. מרצים שמקריאים מצגות ומוסיפים קרא עוד...

על הקמפוס

הקפיטריה יקרה מאוד והכריכים לא טריים. קיימים מקומות רבים ללמידה עצמאית ובקבוצות, הספריה נוחה מאוד ו קרא עוד...

טיפים

מומלץ למצוא פרטנרים נכונים ללמידה משותפת בכדי לשתף ידע ו"לחפות" אחד על השני בנושאים השונים. בנוסף צ קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp