תואר שני בחוג ללמידה, הוראה והדרכה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בחוג ללמידה, הוראה והדרכה באוניברסיטת חיפה

לימודי תואר שני בלמידה הוראה והדרכה באוניברסיטת חיפה

 

לימודי תואר שני בחוג ללמידה, הוראה והדרכה מאפשרים תפיסה משולבת של ידע עיוני ומעשי בתחום. הלימודים מתקיימים בסביבת למידה חדשנית, פרופסיונאלית הכוללת הדרכה, תכנון לימודים והוראת תחום הדעת. תוכנית הלימודים מכשירה את הסטודנטים ברמה אקדמית, מחקרית והתנסותית לעבודה במוסדות חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי.

 

 

באמצעות הרחבת והעמקת הידע המחקרי והמעשי בתחום הלמידה הוראה והדרכה, וכן, באמצעות העלאת סוגיות חינוכיות רלוונטיות, שואף החוג להנהיג קידום מחקרי ומעשי בתחום זה.

 

תוכנית הלימודים

 

תואר שני בחוג ללמידה, הוראה והדרכה מאפשר בחירה בין 4 מגמות:

 

 • המגמה לפיתוח מערכות החינוך - הלימודים במגמה זו מושתתים על תפסיה הומניסטית ואינטרדיספלינארית המספקת בסיס מחקרי, מעשי ואקדמי לתעסוקה במגוון מסגרות חינוכיות. הלימודים יעמיקו בחקר של תכנון לימודים, הדרכה, סביבות למידה ומערכות חינוך פורמאליות ובלתי פורמאליות.

  תוכנית הלימוד כוללת קורסים כגון: מחקר נרטיבי, הערכה בחינוך, יעדים בהערכה, סוגיות נבחרות בתכנון הלימודים, הנחייה אקדמית בשדה, חקר תהליכי הדרכה, תכנון ועיצוב חומרי לימוד ועוד. מגמה זו מאפשרת לבחור בין שני אופציות התמחות:

  1. התמחות בהדרכה - התמחות זו מאפשרת העמקת הידע בתחומי הערכה והדרכה של מערכת החינוך וכן, תכנון לימודים ופיתוח פדגוגי. הלימודים משלבים ומקשרים בין התיאוריה לפרקטיקה תוך הבנת תהליכי הדרכה והערכה מונחי ראיות. התמחות זו מיועדת לפעילי הדרכה אשר מעוניינים להדריך גם המערכת החינוך.

  2. התמחות במחשבים בחינוך - התמחות זו עוסקת בקשר המשמעותי בין תהליכי חיוך הוראה ולמידה לבין תהליכים טכנולוגיים מתקדמים. התוכנית מעוניינת להכשיר אנשי מחקר בתחום ההוראה והטכנולוגיה וכן, מעוניינת להכשיר אותם ליכולת הטמעת הטכנולוגיות החדישות לתוך מערכת החינוך.

 

 • המגמה לטכנולוגיות בחינוך - בשל ההתפתחות הטכנולוגית במהלך השנים האחרונות, פועלת מגמה זו לקדם את הידע בהיבטים ההגותיים, המחקריים והישומיים הנוגעים לקשר שבין מערכת החינוך לטכנולוגיות חדשניות. מגמה זו, מעודדת ליזום, לפתח לעצב ולהפעיל תוכניות חינוכיות מבוססות טכנולוגיה.

  תוכניות חינוכיות אלו ניתן להפעיל במערכות חינוכיות, קהילתיות, ממשלתיות אירגוניות ועוד. לימודים אלו מאפשרים אופציות תעסוקה מגוונות אשר בינינהם ניתן למצוא: הוראה, הנחיה, ריכוז והנחיה במוסדות חינוכיים. כמו כן, ניתן לעסוק בהדרכת ארגונים, פיתוח תוכנות משחקים ולומדות כחלק מחברת הי-טק, עיצוב ופיתוח סביבות לימוד עוד.

 

 • המגמה לחינוך גופני - מגמה זו משותפת עם המכללה האקדמית בוינגייט. מטרת המגמה היא: העמקת היסודות העיוניים של החינוך הגופני, הכרת הכלים המחקריים בתחום, קידום עובדי הוראה בתחום החינוך הגופני, הכשרת סגל בכיר לתפקיד ניהול, פיקוח הדרכה וייעוץ בתחום, וכן, בניית בסיס התחלתי לשיקום בתנועה.

 

 • המגמה להוראת האנגלית כשפה זרה - כיום, לימודי אנגלית הינם חשובים ביותר, ומהווים "כרטיס כניסה" בתחומים רבים בחיים. מטרת הלימודים במגמה זו היא להעמיק את ידע הסטודנטים בכל הקשור בתהליכי למידה והוראה של שפת האנגלית כשפה זרה.

  המגמה תתעמק בתיאוריות פסיכולוגיות, פדגוגיות, בלשניות, ופילוסופיות הקשורות בתהליכי הלמידה של השפה האנגלית. במגמה זו ילמדו הסטודנטים שימוש בכלי מחקר וניתוח על מנת לאפשר להם לצבור רקע עיוני, מחקרי ויישומי בתחום.

 

 • המגמה לחקר האלטרנטיבות בחינוך - המסלול חוקר גישות חדשות במערכת ההוראה, כמו למשל חינוך דמוקרטי, הוראה סביבתית ואקולוגית וזרמים רוחניים ותאולוגיים. המשתתפים בוחנים את השיטות האלטרנטיביות בהשוואה לחינוך הקלאסי הרגיל, ולומדים כיצד לשלב היבטים מהן בהוראה האישית, בעידן של שינוי חברתי והתפתחות טכנולוגית. הלימודים משלבים שיעורים עיוניים בהם דנים בהשפעות התרבותיות, החברתיות והפילוסופיות של התפתחות הזרמים השונים, עם הכשרה מעשית במסגרתה מרכיבים הסטודנטים מערכי חינוך אישיים ויצירתיים.

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר שני בחוג ללמידה, הוראה והדרכה דורשים ממוצע של 76 לפחות בכל חוג של התואר הראשון בחינוך (מועמדים ללא תואר ראשון בחינוך, אלא תחומים אחרים, ידרשו לקורסי השלמה). במגמות פיתוח מערכות החינוך וחינוך גופני ידרשו המועמדים לציון של לא פחות מ-75 בבחינות הכניבה באנגלית. במגמת טכנולוגיה בחינוך ידרש ציון של לא פחות מ-80 במבחן זה, ואילו במגמה להוראת האנגלית, אין דרישה לבחינת כניסה באנגלית.

 

מסלולי הלימוד

 

החוג ללמידה, הוראה והדרכה מאפשר 5 מסלולי לימוד.

 

 • מסלול הכולל עבודת גמר מחקרית (תיזה). על מנת להשאר במסלול זה חייב הסטודנט ציון ממוצע של לפחות 80 וציון ממוצע של 85 לפחות בעבודה הסימנריונית. מועמדים אשר לא יעמדו בתנאים אלו, לא תתאפשר הישארותם במסלול.
   
 • מסלול ללא עבודת גמר מחקרית, במסלול זה יגשו הסטודנטים לבחינת גמר מסכמת. סיום במסלול זה אינו מאפשר המשך ישיר לתואר שלישי.

 

 • המסלול הינו מסלול אישי, במסלול זה בוחר הסטודנט תחום מרכזי אחד שבו הוא מעוניין להתמחות. תחום זה לא חייב להיות קשור לתוכנית הלימודים במגמה מסויימת. הקבלה למסלול זה מותנת בממוצע של 90 לפחות בתואר הראשון.

 

 • המסלול הינו מסלול מואץ למ"א, הכולל עבודת תיזה. מסלול זה מיועד לתלמידים מצטיינים בחוג לחינוך, ומאפשר להם להתחיל את לימודי התואר השני החל משנת הלימודים השלישית בתואר הראשון. למסלול זה יתקבלו סטודנטים שממוצע ציוניהם גבוה מ-90.

 

 • מסלול ישיר לדוקטורט. מסלול זה מאפשר לתלמידים מצטיינים בתואר השני, להתחיל את לימודי הדוקטורט החל מסיום שנת הלימודים הראשונה בתואר השני.

 

שירותי מיחשוב וספריה

 

אוניברסיטת חיפה מציעה לתלמידיה את הטכנולגיה המתקדמת ביותר על מנת לאפשר להם להצליח ולהתקדם הלימודיהם. אגף המחשבים באוניברסיטה מעניק את שירותיו לסטודנטים, סגל אקדמי ומיהלי, אנשי מחקר ועוד. אגף המיחשוב מספק סביבת עבודה זמינה יעילה ומתקדמת לכל דורש, ומאפשרת שימוש בתוכנות, חומרה ואינטרנט טובות וחדישות.

 

הספרייה באוניברסיטת חיפה כוללת כשני מיליון פריטים (מודפסים ואלקטרוניים), כתבי עת, סרטים, חומר אכיוני ועוד. בימים אלו ממש, עוברת הסיפריה עבודת שיפוצים, על מנת להרחיב את הסיפריה ולאפשר גישה לחומרים נוספים וטכנולוגיות חדשות.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
Whatsapp Whatsapp