כל המידע על מקצועות מדעי החברה כאן

תחום מדעי החברה מעניין אותך? באתר שלנו ניתן לקרוא על מגוון תכניות לימודים לתואר ראשון ולתואר שני במדעי החברה. באפשרותך לקרוא על לימודי פסיכולוגיה, לימודי סוציולוגיה, לימודי קרימינולוגיה, לימודי כלכלה, לימודי עבודה סוציאלית ועוד. 


לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.
 

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים 

רוצה פרטים על מדעי החברה?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מדעי החברה

 

לימודי החברה מכילים קשת רחבה מאוד של מקצועות אשר עיקרם בעיסוק בתחומים שאינם גשמיים. לימודי החברה הינם לימודים אשר תכליתם מציאת חוקיות בקיום האנושי ובאופן התנהגות האדם והחברה, זאת על פי כללים מדעיים.

 

הויכוח האם לימודי תואר ראשון בתחומי החברה יכולים להיקרא מדע, שנוי במחלוקת כבר זמן רב. העובדה כי הקשר הסיבתי בין ההתנהגות האנושית לסביבתו החברתית של האדם, אינו כפוף לחוקיות ברורה ואינו ניתן למדידה בצורה מדויקת הופכת את לימודי החברה לכר גידול פורה ומגוון לרעיונות שונים.

 

השוני התפיסתי העיקרי בין לימודים פיזיים, לבין לימודים במסגרת לימודי החברה טמון במגבלת ההוכחה והפרשנות. בעוד שתיאוריות פיזיקאליות קל להפריך ולהוכיח מעצם תצפית או ניסוי מעבדתי, התנהגות אנושית/מדינית/חברתית ניתן לנתח ולפרש כראות עיני החוקר בלבד. על כן לימודי החברה מהווים אתגר אינטלקטואלי אמיתי.

 

מה לומדים?

 

הלימודים בענפי החברה מספקים לסטודנט כלים מדעיים לבחון תופעות חברתיות ותפיסות אשר מעצבות את חיי היומיום בעולמנו. הלימודים המתפרשים על פני כל נדבכי הקיום האנושי, מעמתים את הסטודנט עם תפיסות שונות המנוגדות זו לזו פעמים רבות ומאלצות אותו לעצב את תפיסת עולמו הוא.

 

לימודי החברה הם למעשה שם כולל ללימודים אשר מנסים להגדיר את החברה האנושית במושגים אחידים. מעבר לרצון להבין ולנתח את הקיים, השאיפה האמיתית היא שבסוף לימודי החברה יצליח הסטודנט לנבא כיצד יפעל אדם בסיטואציה מסוימת.

 

לשם כך חולקו לימודי החברה למקצועות לימוד ספציפיים:

 

 • סוציולוגיה - לימודים המתייחסים ליחסי הגומלין החברתיים במסגרות שונות.
 • אנתרופולוגיה - לימודים המתמקדים בחקר תרבויות.
 • מדעי המדינה - לימודים העוסקים בניתוח וחקר הפוליטיקה וגם ביחסים בינלאומיים.
 • פסיכולוגיה - לימודים העוסקים בניתוח ובחקר נפש האדם וההתנהגות האנושית.
 • קרימינולוגיה - תחום לימודים העוסק בסיטואציות חברתיות הקשורות בפשיעה.
 • מדעי ההתנהגות - ייחודם של לימודים אלה הוא במבט הרב תחומי על הקשר בין הפרט לתהליכים חברתיים ולמגמות תרבותיות

 

זאת לצד לימודים עיוניים אחרים דוגמת פילוסופיה, ספרות, אמנות, תיאולוגיה, בלשנות ושפות, היסטוריה, תואר ראשון בתקשורת ועוד.

 

מסלולי הלימוד

 

הפקולטות למדעי החברה במוסדות הלימוד השונים מציעות לסטודנטים מגוון רחב של מסלולי לימוד, המאפשרים לסטודנטים גמישות רבה בבחירת המקצועות.

 

מי מהסטודנטים המעוניין להרכיב תכנית לימודים אישית בהתאם לצרכיו ונטיותיו האקדמיות יוכל לבחור באחד מהמסלולים הרב- תחומיים במדעי החברה. במסלול הרב-תחומי במדעי החברה יוכלו הסטודנטים לבחור מבין המגמות הבאות: תקשורת, קרימינולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, כלכלה, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, חינוך, מגדר, התנהגות אירגונית ומשאבי אנוש ועוד.

 

 

לעומתם, סטודנטים שמעוניינים למקד את תחום הלימודים עשויים להעדיף להשתלב באחד מהתארים החד-חוגיים או הדו-חוגיים המוצעים על-ידי מוסדות הלימוד. תארים אלה הם בדרך כלל מובנים מיסודם ועל כן מידת העצמאות בבחירת תכניות הלימוד לתארים אלה צרה יותר.

 

בוגרי לימודי תואר ראשון, יוכלו להמשיך ללימודים תואר שני בתחום מדעי החברה. מוסדות הלימוד השונים מציעים לימודי תואר שני במסלול מחקרי, הכולל תיזה או במסלול עיוני, ללא עבודת תיזה. כמו כן, אוניברסיטאות רבות מעודדות סטודנטים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות להישאר ולעבוד במחקר מטעם האוניברסיטה.

 

 

לימודי החברה – חשיבות מכרעת

 

לאחרונה נדמה כי ירד קרנם של לימודי החברה וכי לימודים גשמיים כלימודים טכנולוגיים למיניהם זוכים לעדנה על חשבון לימודים הומאניים. החשיבות הגדולה הנודעת ללימודים המנסים לפצח את קוד ההתנהגות שלנו כחברה וכבני אדם גדולה ומכרעת, לימודים אשר יספקו לנו הסברים ותובנות לגבי אופן התנהגותנו כפרטים וכחברה, מהווים מפתח לקיום טוב יותר, צודק יותר ומוסרי יותר.

 

האבחנה בין מדעי הרוח למדעי החברה

 

לימודי מדעי החברה ומדעי הרוח כוללים קשת רחבה של נושאי לימוד. מדעים אלה משיקים זה לזה בתחומים רבים ומתמקדים בהיבטים הרוחניים, התרבותיים, והאומנותיים. עם זאת מדעי הרוח ומדעי החברה אינם מהווים יחידה אחת.

 

מדעי החברה כוללים תחומי לימוד כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, תקשורת, אנתרופולוגיה וקרימינולוגיה, ומדעי הרוח כוללים חוגים כמו היסטוריה, ארכיאולוגיה, שפות, פילוסופיה, בלשנות, מקרא, מזרח אסיה, ספרות ועוד.

 

מדעי הרוח כוללים מקצועות עיוניים ,אשר מרחיבים את תחומי הדעת, ופחות מעשיים למציאת עבודה בתחום. המקצועות שנלמדים במסגרת פקולטת מדעי הרוח מתאפיינים בתפיסה תיאורית ואינם מתיימרים לנסות להביא לשינוי של גישות או חברות.

 

בוגרי מקצועות מדעי הרוח משתלבים לרוב כמורים בבתי ספר, או בתפקידי מחקר. מדעי החברה, לעומת זאת מתרכזים בזיקה המעשית שמתקיימת בין הפרט לבין תהליכים ומגמות חברתיות ותרבותיות. במסגרת לימודי מדעי החברה נחשפים למגוון היבטים ותפיסות, ובוגרי מקצועות מדעי החברה יכולים להשתלב במגוון רב של תפקידים ומקומות עבודה

 

תנאי הקבלה

 

קיימים תנאי קבלה שונים במידה ניכרת בין מוסד לימודים אחד למשנהו. המבקשים להתקבל ללימודים לתואר ראשון במדעי הרוח והחברה במכללות הפרטיות נדרשים בדרך כלל ממוצע בגרות 80 ומעלה וציון פסיכומטרי 500 ומעלה. אוניברסיטאות בישראל מבקשות נתוני קבלה קצת גבוהים יותר, ובעיקר כפופים לביקוש. 

 

לימודים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים

 

כמו בכל תואר ממוסד גם כאן קיים מסלול לתואר ראשון ומסלול ללימודים מתקדמים. כיום ניתן להמשיך ללימודי תואר שני במסלול עם או בלי עבודת תיזה, אוניברסיטאות רבות אף מעודדות סטודנטים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות להישאר ולעבוד במחקר מטעם האוניברסיטה.

 

שכר לימוד


מכללות פרטיות ידרשו שכר לימוד ע"ס כ- 25,000 שקלים לשנה ותואר שני יעלה כ- 50,000 לשנה. באוניברסיטאות ניתן ללמוד תואר ראשון בתחום בעלות של שכר לימוד אקדמי (10,000 ₪ לשנה) ואילו תואר שני בעלות של כ- 15,000 עד 20,000 ₪ לשנת לימוד.

 

 

 

עזרנו לך? דרג אותנו:

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מדעי החברה?

רוצה לדעת יותר על מדעי החברה?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד מדעי החברה

מעל 681 סטודנטים
המליצו והצביעו על מדעי החברה

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.0

  אוניברסיטת בן-גוריון1,088 חוות דעת

 • 3.9

  המרכז האקדמי כרמל 359 חוות דעת

 • 4.1

  האוניברסיטה הפתוחה1,252 חוות דעת

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים

מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

 

איך אתה ביחס לאחרים?

ממוצע ציוני הגולשים שניסו להתקבל לתחומים הבאים:
תחום לימודים ציון בפסיכומטרי ממוצע בגרויות
תואר משפטים 596 92
תואר בתקשורת 531 89
תואר מדעי המדינה 513 88

חוות דעת של סטודנטים: מדעי החברה

התקבלו 681 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5


סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן

סטודנטים מספרים על תחום הלימודים

טיפים שלי זה שיהיהו שיעורים יותר מעניינים
אוניברסיטת חיפה
אביבה
לימודים רב תחומיים - אוניברסיטת חיפה
אני מתייחס רק אנשים כמוני של מסלול 30+ אשר הורים וגם עובדים במשרה מלאה.היה עוזר אפילו עם היו מוסיפים עוד שעות לימוד והיו מורידים את כמות המאמרים שאנו נדרשים לקרוא.יש קורסים שנוכחות היא חובה.אני לא ילד קטן ואני משלם עבור הלימודים מהכסף שלי ,משמע אני יודע מה אני עושה.לעתים יש עומס בעבודה וקשה להגיע.אם לקחתי החלטה להגיע ללמוד ויש מקרים שאינני מסוגל להגיע אז אני חושה שזאת בעיה שלי.אדעג לשלים את החומר .בסופו של דבר צריך לעבור לילמוד לעבור מבחנים.אדם שלא החפת לו מהלימודים נוכחות חובה לא יעזור.דעתי...
המכללה האקדמית אחוה
יגאל
אחוה - רב תחומי משאבי אנוש וחינוך
סטודנט שרוצה להרגיש בית חם ואוירה כייפית ללימודים חייב להגיע לאוניברסיטה הפתוחה, זה פשוט משהו אחר. פה תקבלו ביטחון, הרגשה של מיצוי היכולות האמיתיות שלכם ובלי פחד תיגשו לבחינות. המקום משרה אוירה רגועה, המרצים, ההנהלה ובכלל יהיה לכם כייף להגיע למקום גם אם תהיו עייפים אחרי יום עבודה עדיין תרגישו בטוחים להשתלב במהלך השיעור בצורה רגועה. הכל זורם הסטודנטים חברים אחד של השני וכולם מקושרים.
האוניברסיטה הפתוחה
נחמה
מדעי החברה - האוניברסיטה הפתוחה
כל סטודנט צריך לחשוב טוב ולבדוק היטב את מסלול הלימודים אליו נכנס, כאשר יש לחשוב מבחינה לימודית על התכנים, מבחינה חברתית וכן מבחנה כלכלית, כמובן כל השיקולים הללו צריכים להילקח בחשבון בתקופות עומס מבחנים וכו אשר הסטודנט לעיתים נמצא בלחץ. חשוב לבחור את העומס הנכון מבחינת שאר העיסוקים, וזהו היתרון המשמעותי של האוניברסיטה הפתוחה - ניתן לבחור את קצב הלימוד.
האוניברסיטה הפתוחה
עינב
האוניברסיטה הפתוחה בתל אביב
לא להילחץ יותר מידי מהמבחנים והעבודות ולהתחיל להתכונן הרבה זמן מראש, זה תמיד טוב להכין את עצמנו מתחילת הסמסטר על כל מה שהולך לקרות ולבוא מוכנים מראש, לעמוד בזמנים, להגיע לכל השיעורים זה תמיד יותר טוב מלקרוא סיכום בבית, כי שמתי לב שחצי מהנלמד בכלל לא כותבים בסיכום או במצגות, אז חשוב מאוד להגיע ולהקשיב ולהבין בעצמנו את החומר.
המכללה האקדמית הדסה ירושלים
נופר
לימודי פוליטיקה ותקשורת - מכללת הדסה
תבואו למפגשי ההכרות של האו"פ. תשמעו ותקראו מה שהאו"פ מפרסמת אבל אל תסתפקו במה שהנחתום מעיד על עיסתו.
בפייסבוק תמצאו קבוצות לכל נושא אפשרי באו"פ. אתם גם מוזמנים לפורום האוניברסיטה הפתוחה באתר תפוז שאני מנהל אותו...
אל תהססו לשאול מה שלא ברור לכם לפני ובזמן הלימודים. לכו לפי הכלל: "לא הביישן למד".
האוניברסיטה הפתוחה
ניצן
תנאי קבלה - האוניברסיטה הפתוחה
חשוב לקחת מספר קורסים ריאלינלכל סמסטר בהתאם לסדר היום הכללי בחיים ולהשתדל לעשות תוכנית לימודים בעלת יעדים ברורים כך שהתואר יגיע לסיומו בתוך מסגרת זמן סבירה. רצוי חהשקיע זמן בלמידה בבית גם בעבודות וחא רק במבחנים . מנסיוני השתתפות נכרת במפגשי ההנחיה מאוד תורמת להשגים וללמידה.
האוניברסיטה הפתוחה
מיכל
מדעי החברה - האוניברסיטה הפתוחה
הטיפ הכי חשוב שאני יכול לתת הוא ללמוד בחוג / חוגים שמעניינים אתכם -
לא רק ללכת ללמוד את מה שפרקטי או ש"יש בו כסף". במקרים כאלה אנשים נוטים ללמוד תחום שלא מדבר אליהם בשום צורה. נסו לשלב בין האהבה והתשוקה לתחום, ובין מידת השימושיות שלו מבחינה מקצועית בהמשך.
האוניברסיטה העברית בירושלים
רן
העברית - לימודי מדעי החברה
הבחירה במוסד אורנים צריכה להיות מתוך הרגשת שליחות לאנשים שאכן מעוניינים לעבוד בתחום החינוך. יש להתכונן לתואר עמוס ומפרך ולקחת בחשבון כי אפשר לעבוד בו מקסימום במשרה חלקית.עם זאת, התואר מאד נחשב בשוק ולכן העצה העיקרית שלי היא עשיית שיקולי בחירה במוסד זה.
מכללת אורנים
ליאת
תקשורת וסוציולוגיה בפקולטה למדעי החברה והרוח
לפני שנרשמים כדאי לבדוק לעוצק את הנושא שבחרתם, לקרוא את השנתון הנוכחי, לראות שהקורסים מעניינים, לשבת עם מזכירות ומרכזי החוגים כדי לראות איך אפשר לשלב בין הלימודים לעבודה, גם אם אינכם עובדים זה חשוב כי זה עלול להשתנות במהלך 3 השנים של התואר. בהצלחה!
המכללה האקדמית עמק יזרעאל
שריי
מדעי המדינה ורב תחומי במדעי החברה
אולי להציע חניה בחינם דמי הרישום שיקוזז מהסכר לימוד תודה מראששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששששש
המכללה האקדמית בית ברל
עמאד
החוג למדעי החברה ואזרחות - בית ברל
אני אמא ל3 שהקטנה בת 4 חודשים,ומאוד מאוד חשוב לי להוציא תואר גם בשבילי וגם בשביל הדוגמא לילדי,נכון שמאוד קשה (עבודות,מבחנים) אך אם באמת רוצים זה אפשרי ,פשוט סידרי עדיפות שלי הישתנו הלוואי ואזכה במלגה ככה תיהיה לי קצת הקלה כלכלית.
האוניברסיטה הפתוחה
זיו
מדעי החברה - האוניברסיטה הפתוחה
נכון שהמסלול לא קל בכלל אבל אני מעודדת את כולם ללמוד בכל מחיר אם יש רצון אז מצליחים למשל אני בת 49 ואימא לשני חיילים ושתי בנות תלמידות תיכון החלטתי לנסות ותודה לאל עד עכשיו אני מחזיקה מעמד ולהפך אני מתכננת למודים לתואר שני.
האוניברסיטה הפתוחה
סוהאד
מדעי החברה - האוניברסיטה הפתוחה
לא לפחד! להתחיל ללמוד כמו כל דבר בחיים. פשוט לבחור מקצוע מעניין - לא מקצוע- תחום- שמעניין- ויאללה- להתפתח!! אני חושבת שהיום האקדמיה היא המפלט שלנו, היא המטרה וגם הדרך... מי ייתן ואזכה להמשיך גם לתואר שני ועוד ועוד...
מכללת תל חי
יסמין
מדעי החברה- חוג לחינוך- חד חוגי: מוקד חינוך חברתי וחינוך מיוחד.
לחסוך הרבה כסף לפני הלימודים גם אם זה אומר לדחות את הלימודים בשנה שנתיים (לעבוד תוך כדי מקשה על ההצלחה בלימודים).. ולבחור מקום שיהיה לך נוח קל ופשוט להגיע אליו כי להגיע עייף מנסיעה ארוכה ללימודים לא מנבא הצלחה גדולה.
המכללה האקדמית אחוה
הילה
מדעי החברה
אפשר לשלב עבודה במשרה מלאה מהשנה השלישית.
אני ממליצה לקחת כמה שיותר קורסי בחירה/ קורסי יהדות בשנה הראשונה והשנייה כדי שיהיה הכי פחות עומס בשנה השלישית ואז אפשר בהחלט לשלב משרה מלאה ולהתחיל להתברג במקצוע.
אוניברסיטת בר אילן
יליזבטה
מדעי החברה - אוניברסיטת בר אילן
בשביל הסטודנטים לעתיד, אני ממליצה לקחת את השנה הראשונה של הלימודים בקלות, לא להתייאש ולא להישבר למרות שיהיו רגעים שבו תרצו להתחרט על שהחלטתם ללכת ללמוד, אבל תתמידו ותעשו כמיטב יכולתכם, זה רק ילך וישתפר :)
האוניברסיטה הפתוחה
ירדן
האוניברסיטה הפתוחה בבאר שבע
מקום טוב להכיר בו אנשים טובים. לא מתאים לאנשים שלא מתחברים לדת.מקום טוב להכנס אליו מבחינת אנשים, קל להגיע אליו כי הוא במרכז ליד רמת גן ויש גם חניה. האגודת סטודנטים מגניבה ומחלקת ארטיקים ודברים בהפסקות.
אוניברסיטת בר אילן
עדי
מדעי החברה - אוניברסיטת בר אילן
ממליצה לסטודנטים להתאים את הלימודים לאורך החיים שלהם ולא להפך, חשוב לשמור גם על חיי חברה בזמן הלימודים - זה בהחלט מקל ברמה הרגשית. הטיפ הכי חשוב- ללמוד מה שאתם אוהבים ולא מה שהסביבה חושבת שתאהבו :-)
האוניברסיטה הפתוחה
קרן
מדעי החברה - האוניברסיטה הפתוחה
אני מאוד מתחברת לקורסי בחירה באוניברסיטה.. אולי כדאי לסטודנטים אחרים להיות פחות אנטי בנושא וזה יפתח להם תחומי עניין נוספים ומעניינים.. ואם יקחו את זה בקלות אולי זה לא יהיה כל כך נורא (למשל יהדות).
אוניברסיטת בר אילן
שירן
מדעי החברה - אוניברסיטת בר אילן

סקר גולשים

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

ענה על השאלה

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

 • 0 %

  לא מוותר על זה, עוזר לי להתפקס

 • 0 %

  מדי פעם, כשיש לי שעה פנויה

 • 0 %

  הלוואי אבל ממש אין לי זמן

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם