כל המידע על מקצועות מדעי החברה כאן

תחום מדעי החברה מעניין אותך? באתר שלנו ניתן לקרוא על מגוון תכניות לימודים לתואר ראשון ולתואר שני במדעי החברה. באפשרותך לקרוא על לימודי פסיכולוגיה, לימודי סוציולוגיה, לימודי קרימינולוגיה, לימודי כלכלה, לימודי עבודה סוציאלית ועוד. 


לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.
 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 
רוצה פרטים על
מדעי החברה?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מדעי החברה

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

לימודי החברה מכילים קשת רחבה מאוד של מקצועות אשר עיקרם בעיסוק בתחומים שאינם גשמיים. לימודי החברה הינם לימודים אשר תכליתם מציאת חוקיות בקיום האנושי ובאופן התנהגות האדם והחברה, זאת על פי כללים מדעיים.

 

הויכוח האם לימודי תואר ראשון בתחומי החברה יכולים להיקרא מדע, שנוי במחלוקת כבר זמן רב. העובדה כי הקשר הסיבתי בין ההתנהגות האנושית לסביבתו החברתית של האדם, אינו כפוף לחוקיות ברורה ואינו ניתן למדידה בצורה מדויקת הופכת את לימודי החברה לכר גידול פורה ומגוון לרעיונות שונים.

 

השוני התפיסתי העיקרי בין לימודים פיזיים, לבין לימודים במסגרת לימודי החברה טמון במגבלת ההוכחה והפרשנות. בעוד שתיאוריות פיזיקאליות קל להפריך ולהוכיח מעצם תצפית או ניסוי מעבדתי, התנהגות אנושית/מדינית/חברתית ניתן לנתח ולפרש כראות עיני החוקר בלבד. על כן לימודי החברה מהווים אתגר אינטלקטואלי אמיתי.

 

עבודה לבוגרים


בוגר מדעי החברה, הוא בוגר של תואר ראשון באחד או יותר מן המקצועות הבאים: פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, קרימינולוגיה, גיאוגרפיה, כלכלה ומנהל עסקים. רוב המקצועות הללו אינם מובילים לקריירה אחת מסוימת אלא פותחים דלת למגוון אפשרויות תעסוקה. המקצועות היישומים ביותר מתוך אלו הרשומים לעיל, הם כלכלה ומנהל עסקים. להלן דוגמאות לתפקידים בהם אפשר להשתלב עם תארים שונים בתחום.


בוגר תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים יכול להשתלב במגוון תפקידים בנקאיים כגון יועץ השקעות, או משכנתאות. בהמשך, במידה ויש לבוגרים יכולת ניהולית, הם יעולים להשתלב בתפקידי ניהול זוטרים כראש צוות או תפקידים בכירים כניהול סניף. לעיתים הבנק מעסיק גם בוגרי סוציולוגיה, בתפקידי שירות ושיווק, לאחר מעבר מבחני מיון מתאימים.


עם תואר ראשון בסוציולוגיה ניתן לעבוד בחברות השמה, במיון קורות חיים ובראיון מועמדים לעבודה. מתפקיד זה ניתן להתקדם ולשמש כאיש משאבי אנוש בחברות. מסלול זה רלבנטי גם לבוגרי פסיכולוגיה. חשוב לציין שבוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה אינם רשאים לעבוד בתפקיד טיפולי. לשם כך נחוץ תואר שני בפסיכולוגיה.


בוגרי תואר ראשון בקרימינולוגיה יכולים להשתלב במשרות במשטרה או בשירות בתי הסוהר. במשרות אלו, יבואו במגע עם אוכלוסייה של פושעים ועבריינים. עם תואר ראשון בגיאוגרפיה, ניתן להשתלב במשרות של תכנון עירוני או תחבורתי וכן במשרות העוסקות באיכות סביבה.


יכולות ותכונות הנחוצות לבוגרים


כדי לסיים תואר במדעי החברה בהצלחה, יש צורך ביכולת מילולית טובה ובכישורים הומניים: לקרוא חומר, להבינו, להפריד בין עיקר לטפל, ולשנן את הנתונים המרכזיים. על מנת לסיים תואר בכלכלה ומנהל עסקים יש צורך גם בכישורים ריאליים, יכולת להבין נתונים מספריים ולהסיק מהן את המסקנות הרלבנטיות.


על מנת לעבוד בבנק, יש צורך ביכולות מקצועיות ויכולות בינאישיות. מבחינה מקצועית, צריך לדעת לעבוד עם מספרים, לגלות ערנות לפרטים, דיסקרטיות ואמינות. יש צורך גם בכישורים אדמיניסטרטיביים, לשלב זריזות ושיווק בעבודות הניירת. מבחינה בינאישית, יש צורך ביחסי אנוש טובים, יכולת להסתדר בצוות, לגלות נועם ואדיבות כלפי לקוחות, וכן אסרטיביות.


המעוניינים לעבוד בחברות השמה ובתחום משאבי האנוש נדרשים ליחסי אנוש טובים. עליהם לדעת לאבחן אותם ולהבין לאיזו משרה לארגון הם יכולים להתאים. עובדים בחברות המספקות עובדים להייטק נדרשים להכיר את התפקידים השונים בעולם ההייטק, ואת המינויים הקשורים אליהם בשפה האנגלית.


כדי להשתלב במשטרה או בשב"ס (שירות בתי הסוהר) יש צורך להיות אדם מסגרתי, אשר מקבל מרות המתאים את עצמו לנורמות של ארגון גדול. כדי לעבוד עם עבריינים, יש צורך בתמהיל מאוזן של חמלה מצד אחד וקשיחות מצד שני. למשרות הקשורות בתכנון עירוני או תחבורתי יש צורך בסבלנות רבה לפרטים. כדי לעבוד במשרות הקשורות לאיכות סביבה, יש צורך בזיקה לתחום.


תנאי ההעסקה


כיוון שמדובר במגוון מקצועות, מדובר גם על מגוון של תנאי העסקה. ככלל, תנאי העסקה של בוגר כלכלה ומנהל עסקים יהיו טובים יותר משל בוגרי מקצועות אחרים, מבחינת שכר ואופציות לקידום.

 

מה לומדים?

 

הלימודים בענפי החברה מספקים לסטודנט כלים מדעיים לבחון תופעות חברתיות ותפיסות אשר מעצבות את חיי היומיום בעולמנו. הלימודים המתפרשים על פני כל נדבכי הקיום האנושי, מעמתים את הסטודנט עם תפיסות שונות המנוגדות זו לזו פעמים רבות ומאלצות אותו לעצב את תפיסת עולמו הוא.

 

לימודי החברה הם למעשה שם כולל ללימודים אשר מנסים להגדיר את החברה האנושית במושגים אחידים. מעבר לרצון להבין ולנתח את הקיים, השאיפה האמיתית היא שבסוף לימודי החברה יצליח הסטודנט לנבא כיצד יפעל אדם בסיטואציה מסוימת.

 

לשם כך חולקו לימודי החברה למקצועות לימוד ספציפיים:

 

 • סוציולוגיה - לימודים המתייחסים ליחסי הגומלין החברתיים במסגרות שונות.
 • אנתרופולוגיה - לימודים המתמקדים בחקר תרבויות.
 • מדעי המדינה - לימודים העוסקים בניתוח וחקר הפוליטיקה וגם ביחסים בינלאומיים.
 • פסיכולוגיה - לימודים העוסקים בניתוח ובחקר נפש האדם וההתנהגות האנושית.
 • קרימינולוגיה - תחום לימודים העוסק בסיטואציות חברתיות הקשורות בפשיעה.
 • מדעי ההתנהגות - ייחודם של לימודים אלה הוא במבט הרב תחומי על הקשר בין הפרט לתהליכים חברתיים ולמגמות תרבותיות

 

זאת לצד לימודים עיוניים אחרים דוגמת פילוסופיה, ספרות, אמנות, תיאולוגיה, בלשנות ושפות, היסטוריה, תואר ראשון בתקשורת ועוד.

 

מסלולי הלימוד

 

הפקולטות למדעי החברה במוסדות הלימוד השונים מציעות לסטודנטים מגוון רחב של מסלולי לימוד, המאפשרים לסטודנטים גמישות רבה בבחירת המקצועות.

 

מי מהסטודנטים המעוניין להרכיב תכנית לימודים אישית בהתאם לצרכיו ונטיותיו האקדמיות יוכל לבחור באחד מהמסלולים הרב- תחומיים במדעי החברה. במסלול הרב-תחומי במדעי החברה יוכלו הסטודנטים לבחור מבין המגמות הבאות: תקשורת, קרימינולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, כלכלה, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, חינוך, מגדר, התנהגות אירגונית ומשאבי אנוש ועוד.

 

 

לעומתם, סטודנטים שמעוניינים למקד את תחום הלימודים עשויים להעדיף להשתלב באחד מהתארים החד-חוגיים או הדו-חוגיים המוצעים על-ידי מוסדות הלימוד. תארים אלה הם בדרך כלל מובנים מיסודם ועל כן מידת העצמאות בבחירת תכניות הלימוד לתארים אלה צרה יותר.

 

בוגרי לימודי תואר ראשון, יוכלו להמשיך ללימודים תואר שני בתחום מדעי החברה. מוסדות הלימוד השונים מציעים לימודי תואר שני במסלול מחקרי, הכולל תיזה או במסלול עיוני, ללא עבודת תיזה. כמו כן, אוניברסיטאות רבות מעודדות סטודנטים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות להישאר ולעבוד במחקר מטעם האוניברסיטה.

 

 

לימודי החברה – חשיבות מכרעת

 

לאחרונה נדמה כי ירד קרנם של לימודי החברה וכי לימודים גשמיים כלימודים טכנולוגיים למיניהם זוכים לעדנה על חשבון לימודים הומאניים. החשיבות הגדולה הנודעת ללימודים המנסים לפצח את קוד ההתנהגות שלנו כחברה וכבני אדם גדולה ומכרעת, לימודים אשר יספקו לנו הסברים ותובנות לגבי אופן התנהגותנו כפרטים וכחברה, מהווים מפתח לקיום טוב יותר, צודק יותר ומוסרי יותר.

 

האבחנה בין מדעי הרוח למדעי החברה

 

לימודי מדעי החברה ומדעי הרוח כוללים קשת רחבה של נושאי לימוד. מדעים אלה משיקים זה לזה בתחומים רבים ומתמקדים בהיבטים הרוחניים, התרבותיים, והאומנותיים. עם זאת מדעי הרוח ומדעי החברה אינם מהווים יחידה אחת.

 

מדעי החברה כוללים תחומי לימוד כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, תקשורת, אנתרופולוגיה וקרימינולוגיה, ומדעי הרוח כוללים חוגים כמו היסטוריה, ארכיאולוגיה, שפות, פילוסופיה, בלשנות, מקרא, מזרח אסיה, ספרות ועוד.

 

מדעי הרוח כוללים מקצועות עיוניים ,אשר מרחיבים את תחומי הדעת, ופחות מעשיים למציאת עבודה בתחום. המקצועות שנלמדים במסגרת פקולטת מדעי הרוח מתאפיינים בתפיסה תיאורית ואינם מתיימרים לנסות להביא לשינוי של גישות או חברות.

 

בוגרי מקצועות מדעי הרוח משתלבים לרוב כמורים בבתי ספר, או בתפקידי מחקר. מדעי החברה, לעומת זאת מתרכזים בזיקה המעשית שמתקיימת בין הפרט לבין תהליכים ומגמות חברתיות ותרבותיות. במסגרת לימודי מדעי החברה נחשפים למגוון היבטים ותפיסות, ובוגרי מקצועות מדעי החברה יכולים להשתלב במגוון רב של תפקידים ומקומות עבודה

 

תנאי הקבלה

 

קיימים תנאי קבלה שונים במידה ניכרת בין מוסד לימודים אחד למשנהו. המבקשים להתקבל ללימודים לתואר ראשון במדעי הרוח והחברה במכללות הפרטיות נדרשים בדרך כלל ממוצע בגרות 80 ומעלה וציון פסיכומטרי 500 ומעלה. אוניברסיטאות בישראל מבקשות נתוני קבלה קצת גבוהים יותר, ובעיקר כפופים לביקוש. 

 

לימודים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים

 

כמו בכל תואר ממוסד גם כאן קיים מסלול לתואר ראשון ומסלול ללימודים מתקדמים. כיום ניתן להמשיך ללימודי תואר שני במסלול עם או בלי עבודת תיזה, אוניברסיטאות רבות אף מעודדות סטודנטים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות להישאר ולעבוד במחקר מטעם האוניברסיטה.

 

שכר לימוד


מכללות פרטיות ידרשו שכר לימוד ע"ס כ- 25,000 שקלים לשנה ותואר שני יעלה כ- 50,000 לשנה. באוניברסיטאות ניתן ללמוד תואר ראשון בתחום בעלות של שכר לימוד אקדמי (10,000 ₪ לשנה) ואילו תואר שני בעלות של כ- 15,000 עד 20,000 ₪ לשנת לימוד.

 

 היכן לומדים?

 

הלימודים מתקיימים במוסדות רבים ובהם:

 

 • אוניברסיטת בן-גוריון באילת: בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון מתקיימת תכנית לימודים רב תחומיים במדעי הרוח והחברה, שבה יש לשלב ארבע חטיבות. בתכנית למדעי החברה נכללים: גישה בין תחומית בסכסוכים ומשא ומתן, תקשורת ומשאבי אנוש. התואר המוענק הוא מטעם אוניברסיטת בן-גוריון.

 

 • המכללה האקדמית ספיר (סמוך לשדרות): במכללה האקדמית ספיר מוצעים לימודים רב תחומיים לתואר ראשון, ניתן ללמוד במסלול מלא או במסלול המתאים לאנשים עובדים, החטיבות הן פילוסופיה, מזרח תיכון, קרימינולוגיה, מדע המדינה. מתקיימות גם תכניות מיוחדות כגון לימודים רב תחומיים בשילוב אמנות, תואר עיוני בשילוב עם תעודה מעשית, מסלול למצטיינים, שיתוף פעולה עם מינהל ומדיניות ציבורית ותואר שני בארבע שנים, מסלולים לתעודת הוראה ועוד.

 

 • המרכז האקדמי רופין (עמק חפר, השרון): מכללה האקדמית רופין ניתן ללמוד בתכנית לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה - אנתרופולוגיה. הלימודים מתקיימים במסלול דו חוגי ואורכם 3 שנים. הסטודנטים בשנה א' מקבלים ליווי של מרצה אישי, כמו כן נכללים בתואר קורסים מעשיים, עבודה פרקטית בשדה וקורסים לתרומה לקהילה.

 

 • האוניברסיטה הפתוחה (פרישה ארצית): הלימודים מתקיימים במסלול גמיש ומותאם לאנשים עובדים. ניתן ללמוד במסלולים חד חוגיים, דו חוגיים וכן בחטיבות. בין המקצועות הנלמדים נכללים פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ניהול ועוד.

 

 • המכללה האקדמית אשקלון: מתקיימים לימודים רב תחומיים במדעי הרוח והחברה בהתמחויות שונות.

 

 • המכללה האקדמית צפת: בין המקצועות שאותם ניתן ללמוד בתחום זה נכללים מדעי ההתנהגות, מדעי המדינה, עבודה סוציאלית וכן מסלול לימודםי רב תחומיים.

 

 • אוניברסיטת אריאל: ניתן ללמוד במסלול לימודים רב תחומיים וכן במסלולים כגון פסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות, מדעי המדינה, מזרח תיכון ועוד.

 

 

עזרנו לך? דרג אותנו:

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מדעי החברה?

רוצה לדעת יותר על מדעי החברה?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד מדעי החברה
מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

לחיצה על חשב תוצאות
תציג בפניך מוסדות שעשויים להתאים

חוות דעת של סטודנטים:
מדעי החברה
(684) 4.0
רוני

רוני

05/01/2020
5/ 5

המכללה האקדמית אחוה

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהב את המרחבים, והירוק.

על הקמפוס

הקפיטריה הקודמת הייתה הרבה יותר מזמינה ונעימה. ההנהלה והמזכירות שרותיים ומסבירי פנים.

שירלי

שירלי

03/12/2019
5/ 5

אוניברסיטת אריאל

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

מרצים טובים, תמיד יש מענה לכל שאלה והאווירה מאוד טובה במקום.

על הקמפוס

מקום פסטורלי ונעים

שילת

שילת

24/11/2019
5/ 4

המכללה האקדמית ספיר

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

קשה העומס אך בד"כ מתחשבים

על הקמפוס

הקמפוס שלנו מגיש עזרה לכלל הסטודנטים שלו ללא הבדל דת גזע ומין, נגיש ומתחשב מאוד בהמון מקרים.

שאלות הגולשים בנושא
מדעי החברה או מדעי ההתנהגות?
תואר במדעי החברה והרוח - תהיות לגבי עתידי
קרימינולוגיה משולב או מדעי החברה עם התמחות בקרימינולוגיה?
מדעי ההתנהגות או מדעי החברה
מה ההבדל בין מדעי ההתנהגות לבין מדעי החברה?
מה אפשר לעבוד בתחום מדעי החברה
תעסוקה אפשרית לבוגרי תואר במדעי החברה
Whatsapp Whatsapp