קורס קליגרפיה סינית-יפנית במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים

קורס קליגרפיה בסמינר הקיבוצים

 

סמינר הקיבוצים הינו מכללה אקדמית שמטרתה לפתח ולהכשיר אנשי הוראה, חינוך וטיפול מתוך ראיית עולם הומניסטית ומתוך מחויבות חברתית-סביבתית בתחומי החינוך, הכשרת המטפלים והאמנויות. לימודי הקליגרפיה מתקיימים במכללת סמינר הקיבוצים במגמת האמנות של לימודי התעודה.

 

תחום זה, כמו תחומי אמנות אחרים הנלמדים במוסד זה, מאפשרים ללומדים להתנסות במגוון החוויות שיש לעולם האמנות להציע. השיעורים והסדנאות מועברים על ידי מיטב המורים והאמנים ומבטיחים מסע לימודי מעניין שממשיך להעשיר את חייו של התלמיד גם לאחר סיום הלימודים.

 

מהי קליגרפיה?

 

פירושה של המילה קליגרפיה הינה אמנות הכתיבה הקישוטית. הכתיבה הקליגרפית הסינית-יפנית נעשית באמצעות מכחול במבוק טבול בדיו שחור. למרות מיעוט ופשטות הכלים המשמשים את כותב הקליגרפיה, מדובר באמנות המחייבת מיומנות ואימון רבים.
מקורה של הקליגרפיה בכתב קדום שהומצא בסין לפני למעלה מארבעת אלפים שנים והתפשט לאחר מכן גם לאזורים אחרים במזרח הרחוק כמו יפן וקוריאה.

 

מאז המצאתה הפכה הקליגרפיה לחלק בלתי נפרד מתרבותם של העמים בהם נעשה בה שימוש. הקליגרפיה הסינית-יפנית היא עיסוק ייחודי משום שהכתיבה הקליגרפית, על כל אות וכל סימן המרכיבים אותה, נחשבת גם לצורת אמנות נעלה; הקליגרפיה איננה רק כתיבה קישוטית אלא הינה אמנות מורכבת המאגדת בתוכה דרך חיים שלמה. מעבר לזה, בגלל טבעו הציורי של הכתב הקליגרפי, כל סימן יכול להביע דברים, רעיונות ורגשות מגוונים.

 

ישנם כמה היבטים מרכזיים לאמנות הקליגרפיה: ההיבט האסתטי-אמנותי, ההיבט הפילוסופי שמצביע על דרך חיים והשקפת עולם מסוימת, וכן ההיבט הרפואי ההוליסטי שעושה שימוש בקליגרפיה כמדיטציה בעלת השפעה תרפויטית. המטרה של לימודי הקליגרפיה היא להציע למשתתפים אפשרות ביטוי, לפתוח אותם לכוחות יצירתיים הטמונים בם, לחשוף אותם לתפישות מן המזרח הרחוק שיכולות להועיל להובלת תהליך התפתחותי, וכן לתת להם כלי מצוין למדיטציה ולהעמקת והרחבת המודעות העצמית.

 

התכניות השונות מבקשות לקדם את המטרות הבאות: לימוד מעשי של אמנות הקליגרפיה; חשיפת התלמידים להרמוניה אמנותית ולעקרונות אסתטיים של צורה, חלל וצבע; פיתוח הדמיון והתפיסה החזותית; שיפור הקואורדינציה, המיקוד והסבלנות; שימוש בקליגרפיה ככלי טיפולי; קידום שלווה, רוגע ואיזון אישי; פיתוח רגישות וקשב לעצמי ולזולת; עבודה על הרמוניה בין גוף לנפש; פיתוח ואיזון בין האונה הימנית האחראית על משמעת וסדר לבין האונה השמאלית האחראית על יצירתיות וחופש.

 

תכנית הלימודים

 

תכנית הלימודים משלבת שיעורים עיוניים ותרגול מעשי. למידע מפורט על מבנה הלימודים והרכב המפגשים יש ליצור קשר עם רכזי התכנית (פרטי ההתקשרות מופיעים בדף לימודי הקליגרפיה שבאתר מכללת סמינר הקיבוצים). הלימודים נמשכים שנה אחת ומתקיימים אחת לשבוע בשעות הערב. היקף הקורס הוא 120 שעות לימוד.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לקורס קליגרפיה בסמינר הקיבוצים נדרשים לעבור ראיון אישי.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בסיום התכנית הבוגרים יוכלו להוסיף לארגז הכלים האמנותי שלהם מכשיר נוסף. כמו כן, הם יוכלו לארגן חוגים והפעלות לילידים ולמתבגרים סביב הקליגרפיה הסינית והיפנית. ניתן כמובן גם להשתמש בכלים הנלמדים במסגרת טיפולים כריפוי בעיסוק ובעבודה עם קבוצות גיל מגוונות.

 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp