לימודי מדעי ההתנהגות

תחום מדעי ההתנהגות היה ונותר אחד מתחומי הלימוד המבוקשים באקדמיה. כאן ניתן למצוא מידע על כל המסלולים, תנאי הקבלה, מאות חוות דעת של סטודנטים, מלגות וימים פתוחים.

 

באפשרותך לקבל שירות אישי בלא תשלום מנציגי השירות שלנו.

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים 

רוצה פרטים על מדעי ההתנהגות?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

 

מדעי ההתנהגות - רוצה ללמוד? למי זה מתאים? כמה זה עולה? איך מתחילים?

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

תוכניות במדעי ההתנהגות משלבות בין שלושה תחומי מדע: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. באופן כללי ניתן לטעון כי הלימודים במדעי ההתנהגות מקנים ידע בכל הנוגע לחקר האדם, אישיותו, פועלו וסביבתו. ייחודם של לימודים אלו הוא בשילוב המדעים הבוחנים את הקשר שבין הפרט לתהליכים החברתיים ולמגמות תרבותיות.

 

תוכנית הלימודים במדעי ההתנהגות לא רק מעניקה ידע כללי עשיר בכל הנוגע לתיאוריות חברתיות והבנת תהליכים המתרחשים אצל הפרט והסביבה, היא גם מהווה תחום לימודים עשיר ומרתק המקנה כלים חשובים להבנת האדם ומורכבותו. אם תמיד תהית: ממה מורכבת אישיות האדם? מהם התהליכים הפיסיולוגים המשפיעים על אישיותנו? כיצד המוח חושב? או כיצד הסביבה שלנו משפיעה על התנהגותנו? את התשובות לשאלות מורכבות אלו ולעוד רבות אחרות, תקבלו באופן מפורט בתכנית ללמודי תואר ראשון במדעי ההתנהגות.

 

עבודה בפועל של בוגרים


בוגר תואר ראשון במדעי ההתנהגות הוא בעל השכלה כללית בתחום הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה. ככזה, הוא יכול להתאים לתפקידים של הדרכה , ריכוז קבוצה, הוראה או הנחיית קבוצה. על מנת שיוכל לשמש כמורה, עליו ללמוד לתעודת הוראה, בנוסף לתואר. כדי לשמש מנחה קבוצה, עליו ללמוד בתוכנית להנחיית קבוצות, בנוסף לתואר.


חשוב לציין, כי התואר הראשון אינו מספיק על מנת לשמש בתפקיד פסיכולוגי טיפולי. בארץ, על מנת לשמש בתפקיד טיפולי, יש צורך בתואר שני, בפסיכולוגיה קלינית או בעבודה סוציאלית. לאחר תארים שניים אלו, יש לעבור גם תהליך של התמחות על מנת לשמש כמטפל. בעל תואר ראשון בתחום יכול להגיש מועמדות לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית.


ישנו גם את תחום הטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי. בתחום זה, הנקרא ניתוח התנהגות יישומי ABA יכול לעבוד בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות לאחר קורס של מספר חודשים בתחום. העבודה עם הילדים בשיטה זו מתבצעת במערכת החינוך, או בבית פרטי. המטפל מלווה את הילד ועוזר לו לרכוש מיומנויות חברתיות, וכן מיומנויות של ויסות רגשי.


תפקידים של הדרכה בחינוך הבלתי פורמלי (למשל תפקידי הדרכה בכירים בתנועות נוער, או תפקידים של הדרכת שכבת גיל מסוימת בקיבוצים) פתוחים לבעל תואר ראשון זה ללא לימודים נוספים. כך גם לגבי תפקידי הדרכה בתחום בריאות הנפש (למשל, הדרכה בהוסטלים למתמודדים עם מגבלות נפשיות). תפקידי הדרכה פתוחים כבר כשהאדם סטודנט.


תחום נוסף בו יכולים הבוגרים להשתלב הוא תחום כוח האדם. ניתן לעבוד כרכז השמה בחברות השמה שונות במשק, כולל בחברות העוסקות בהשמת תפקידים בהייטק. בתפקיד זה, מראיינים אנשים המועמדים לעבודה, ומתווכים בין המעסיק, המעוניין בעובדים, ובין עובדים רלבנטים. מתפקידו זה ניתן להתקדם ולשמש אחר כך רכזת גיוס, למשל בחברת הייטק.


יכולות ותכונות הדרושות בתחום


הלימודים וכן העבודה בתחום מדעי ההתנהגות קשורה באנשים. על כן האדם הפונה לתחום זה צריך להימשך לעבודה עם אנשים, בהקשר של הוראה, הדרכה או הנחייה, או בהקשר הטיפולי. הוא צריך להיות חברותי ותקשורתי, בעל יחסי אנוש טובים ובעל יכולת ביטוי טובה בעל פה.


הלימודים כוללים גם סטטיסטיקה ושיטות מחקר. מדובר בקורסים בודדים, אך יש צורך להתמודד גם עם חומר מספרי. רוב החומר הוא חומר עיוני, הומני. צריך להיות מסוגל לקרוא את החומר, להבינו, לסכם אותו, תוך הפרדה בין עיקר לטפל, וכן לשנן חלק ממנו.
מי שמעוניין ללמוד את התחום ובהמשך להציג מועמדות לתואר שני בפסיכולוגיה (קלינית, ארגונית, חינוכית) צריכים להביא בחשבון שעליהם לקבל ציונים גבוהים במהלך לימודיהם כדי לעמוד בתחרות עם סטודנטים בוגרי לימודי פסיכולוגיה.


במהלך הלימודים יש לכתוב עבודות סמינריוניות, שהן עבודות מורחבות בנושא שהסטודנט בוחר מתוך נושאי הלימוד. בעבודות כאלו צריך להשתמש במאמרים אקדמיים עדכניים, אשר רובם כתובים באנגלית. על כן על הלומד לשלוט ברמה סבירה בשפה האנגלית.

 

שכר ותנאי העסקה

 

בדרך כלל השכר המוצע לבעלי תואר ראשון בתחום נמצא מתחת לממוצע במשק. אם רוכשים השכלה נוספת, כגון קורס aba או תואר שני, השכר עולה. אם משמשים כרכז/ת גיוס בהייטק השכר עולה גם כן.
 

תוכנית לימודים

 

ההתפתחויות המחקריות והמקצועיות בתחום מדעי החברה לאורך השנים הפכו מקצוע זה לכלי מרכזי בהכשרתם של עובדים ונושאי משרות בגופים פוליטיים, כלכליים וטכנולוגיים, בארגונים העוסקים באכיפת החוק, במערכת החינוך ובענף הרווחה. תוכנית הלימודים משתנה בהתאם למוסד שבו בחרת ללמוד וההיצע המצוי במוסד זה. לדוגמא, במוסד המציע תואר ראשון בפסיכולוגיה, התוכנית למדעי ההתנהגות תשים דגש על מדעי הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה מתוך ההנחה שאם תחום הפסיכולוגיה הוא זה שמושך אותך, יכולת לבחור בלימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה בלבד.

 

מטרת הלימודים

 

במוסד המציע רק תואר ראשון במדעי ההתנהגות יושם דגש רב על קורסים בפסיכולוגיה. בנוסף, חשוב לציין כי כמו בכל תואר גם בתואר זה קיימים קורסי בחירה ולאחר השנה הראשונה הכוללת בעיקר קורסי יסוד ניתן לבחור באיזה תחום היית מעוניין/ת להתמקד.

 על כן, תואר במדעי ההתנהגות מתאים למי שמתלבט בין המדעים השונים במסגרת מדעי החברה, תואר זה מציע טעימות מכמה מדעים ומאפשר לך לבחור את המסלול שהכי מתאים או מעניין אותך.

 

הסטודנטים בתכנית מגבשים תפישה מקצועית רחבה על בסיס גישות ותיאוריות במדעי החברה, ומפתחים כושר העמקה במסגרת לימודי התמחות, תוך שהם מרחיבים אופקים, מעשירים את עולמם ועוברים תהליך של צמיחה.

 

את התוכנית למדעי ההתנהגות ניתן ללמוד במסלול חד חוגי (לימודי מדעי ההתנהגות בלבד) ומסלול דו חוגי (לדוגמא, מדעי ההתנהגות ומדעי המדינה, מדעי ההתנהגות וחינוך, מדעי ההתנהגות וכלכלה ועוד.)

 

 

נושאי לימוד

 

בעשורים האחרונים נעשו מחקרים מקיפים במדעי החברה אשר הובילו את התחום להיות אחד מהחשובים והמשפיעים ביותר. בכדי לעסוק בתפקידי מפתח במוסדות וארגונים פוליטיים כלכליים וטכנולוגים, ראשית יש צורך לדעת ולהכיר את החברה, מה מניע אותה, מה משפיע עליה וכיצד יש לפעול בתוכה.

 

מתוך הכרה הזו, מקצועות רבים מצריכים ידע מקיף במדעי ההתנהגות ותואר ראשון במדעי ההתנהגות יכול לפתוח דלתות לתחומים רבים ומגוונים. זהו למעשה היתרון המרכזי שבבחירת לימודים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות- ריבוי ההזדמנויות. בוגרים של תואר זה יכולים להשתלב בשוק העבודה בתחומים כמו: ייעוץ ארגוני, משאבי אנוש וכוח אדם, תחום המחקר, תחום הטיפול ועוד הרבה תחומים נוספים.

 

במסגרת התוכנית ניתן ללמוד קורסים כאשר לרוב החלוקה מתבצעת באופן הבא:

 

 • שנה א'- קורסים הכוללות מבואות: מבוא לפסיכולוגיה, מבוא לסוציולוגיה, מבוא לאנתרופולוגיה, סטטיסטיקה וקורסי יסוד נוספים.
 • שנה ב'- קורסים המציעים התעמקות בתחומים השונים לדוגמא: פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה אישיותית, תיאוריות מודרניות בסוציולוגיה, שיטות מחקר ועוד.
 • שנה ג'- סמינרים (בפסיכולוגיה ואנתרופולוגיה/ סוציולוגיה, בהתאם למוסד הלימוד) קורס במחני הערכה ומגוון קורסי בחירה נוספים.

 

מהו משך זמן הלימודים?

 

מסלול מדעי ההתנהגות הינו מסלול לימודים לתואר ראשון בן שלוש שנים.

 

כמה זה עולה?

 

באוניברסיטאות ברחבי הארץ שכר הלימוד הוא כ 11,000 ש"ח לשנת לימודים, במכללות האזוריות ובמוסדות הפרטיים המחירים משתנים ויכולים להגיע עד 30,000 ₪. (משתנה ממכללה למכללה).

 

היכן לומדים?

 

מלבד כל האוניברסיטאות בארץ ניתן ללמוד את מדעי ההתנהגות כתואר ראשון מוכר גם ב:

 

 • המסלול האקדמי המכללה למינהל (ראשון לציון): במוסד לימודים זה התכנית במדעי ההתנהגות מאפשרת לסטודנטים לבחור התמקדות באחת מכמה חטיבות: משאבי אנוש, תקשורת ופסיכולוגיה יישומית. קיים גם מסלול ערב בחטיבה למשאבי אנוש, שבו הלימודים מתחילים בשעות אחר הצהריים בכל יום, וכוללים גם מפגשים בכל יום שישי המסתיימים בשעות אחר הצהריים.

 

 • המכללה האקדמית הדסה (ירושלים): במכללה האקדמית הדסה מתקיימת תכנית ללימודי מדעי ההתנהגות שהיקפה הוא כשלוש שנים. ניתן לבחור בין התמחויות כגון פסיכולוגיה, ממשל או סוציולוגיה ואנתרופולוגיה.

 

 • המרכז האקדמי פרס ברחובות: מפעיל תכנית הכוללת 120 נקודות זכות אקדמיות, הנפרשת על שלוש שנים. אפשר לבחור להתמחות בהתנהגות ארגונית ומשאבי אנוש. מפגשי הלימוד נערכים לפחות שלוש פעמים בשבוע.

 

 • אוניברסיטת אריאל בשומרון: במסגרת לימודי מדעי ההתנהגות של אוניברסיטת אריאל, הסטודנטים יכולים לבחור ללמוד בהקבץ פסיכולוגיה ניסויית ומדעי המוח, או בהקבץ בריאות הנפש.

 

 • המרכז האקדמי רופין (עמק חפר): שם מציעים תכנית תלת שנתית, במסגרתה יכולים הסטודנטים לבחור ללמוד במסלול פסיכולוגיה או במסלול סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. התכנית כוללת התנסות מעשית ופרקטיקום במוסדות סעד טיפוליים, בבתי סוהר, בפנימיות ועוד. 

 

 • מכללת רמת גן: זהו מרכז הלימוד הגדול בארץ של האוניברסיטה הפתוחה, המכללה עורכת לימודי מדעי ההתנהגות בתכנית גמישה במיוחד שמותאמת לצורכיהם של הסטודנטים בשילוב עבודה ולימודים ובתכנון לוח הזמנים.

 

 • המכללה האקדמית צפת: במכללה האקדמית צפת מתקיימים לימודי מדעי ההתנהגות שבאים לספק לסטודנטים כלים וידע להמשך ללימודים מתקדמים בתחומים פסיכולוגיה, סוציולוגיה וקרימינולוגיה.

 

 • המכללה האקדמית לחברה ואמנויות (נתניה): המכללה מציעה מסלול בו בוחנים את יחסי הגומלין בין ההתנהגות האנושית לעולם האמנות. הסטודנטים משלבים בין לימודים עיוניים לבין קורסים מעשיים בתחומי האמנויות והחברה.

 

 • המכללה האקדמית כנרת (עמק הירדן): לימודי מדעי ההתנהגות במכללת כנרת נמשכים כשלוש שנים ומשלבים בהם גם עשייה מעשית בשדה במסגרת פרקטיקום. המכללה מציעה גם הדרכות חברתיות וסדנאות שנועדו לסייע לסטודנטים להשתלב בשוק העבודה.

 

 • האקדמית נתניה: באקדמית נתניה מתקיימים לימודי מדעי ההתנהגות בשתי התמחויות: פסיכולוגיה או ניהול משאבי אנוש. החל משנת הלימודים השלישית, ניתן להשתתף בהתנסות מעשית במעבדות הפסיכולוגיה של המכללה, שם מבצעים מחקרים וניסויים שונים.
 

עזרנו לך? דרג אותנו:

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מדעי ההתנהגות?

רוצה לדעת יותר על מדעי ההתנהגות?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד מדעי ההתנהגות

טיפים ממומחים בנושא מדעי ההתנהגות

פרופ` עמוס רולידר
פרופסור עמוס רולידר חושב שלימודי מדעי ההתנהגות יכולים להיות נקודת פתיחה מצוינת לקריירה בתחום הטיפול. "בשלוש שנות לימודים מקבלים ידע מעמיק על תחומים שונים וכך אפשר לקבל החלטות ממוקדות יותר בהמשך. לימודי מדעי ההתנהגות הם הזדמנות לקבל בחירה מתוך ידע ולדעת עם מי תרצו לעבוד כמטפלים בהמשך."
"הדבר הכי חשוב למי שרוצה להיות מטפל הוא סקרנות. גם אמפתיה היא חובה. השילוב של יכולות מקצועיות ויכולות תמיכה הוא המפתח להצלחה טיפולית. אם מטפלים את יכולות התמיכה אפשר להגיע למקצוע שבו גילויים מדעיים מאפשרים לגעת האנשים, זה שילוב מנצח בעיניי."
פרופ` עמוס רולידר
פרופסור לחינוך ומומחה לניתוח התנהגות
ד"ר תמי אמיר
בלימודי מדעי ההתנהגות תידרש בעיקר ליכולות ביטוי מילוליות. מעטים הם הקורסים הדורשים יכולות כמותיות כגון שיטות מחקר, סטטיסטיקה. הלימודים עוסקים בתחומי האדם בשלושה מוקדים – פסיכולוגיה, סוציולוגיה וחינוך ולכן תחומי העניין שרצוי שתתעניין בהם הם תחומים חברתיים הקשורים לאנשים.
באישיותך, כדאי שתהיה חברותי, בעל יכולת יצירת קשרים טובים, רגיש לצרכי הזולת, מתעניין בלעזור לאנשים ולקדם אותם ובעל אישיות מרשימה לעסוק בטיפול באדם.
לימודי מדעי ההתנהגות הם לימודים תיאורטיים ברובם כך שלאחריהם תוכל לעבוד בסביבות עבודה ארגוניות חברתיות אך בתפקידים יחסית זוטרים (משאבי אנוש, אבחון כ"א, ניהול פרויקט חברתי, הדרכה ועוד), עם זאת, לאחר שתמשיך בלימודי התואר השני (אפשרי בפסיכולוגיה על כל גווניה, חינוך, יעוץ חינוכי, משפחתי, אבחון וטיפול בלקויי למידה, עבודה סוציאלית ועוד) תוכל לרכוש מקצוע בעל זהות מקצועית ברורה יותר.
ד"ר תמי אמיר
מנהלת המדור לייעוץ לימודי באוניברסיטת ת"א

מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

 

איך אתה ביחס לאחרים?

ממוצע ציוני הגולשים שניסו להתקבל לתחומים הבאים:
תחום לימודים ציון בפסיכומטרי ממוצע בגרויות
תואר בפסיכולוגיה 589 96
תואר במשאבי אנוש 425 83
תואר במדעי ההתנהגות 481 88

חוות דעת של סטודנטים: מדעי ההתנהגות

התקבלו 428 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5

שאלות הגולשים בנושא

לימודי קרימינולוגיה - אוניברסיטת בן גוריון
עומרי
1 תגובות
מדעי ההתנהגות- האם כדאי ללמוד?
or
5 תגובות
איפה הכי מומלץ ללמוד תקשורת?
עינב
3 תגובות
תואר במדעי ההתנהגות או בקרימינולוגיה סוציולוגיה
שי
9 תגובות
מה עושים עם תואר במדעי ההתנהגות??
אופיר טרופ
4 תגובות
רוצה להיות קצינת מבחן
מור אביטן
2 תגובות
מה עושים עם תואר בתקשורת?
ליאורה קוגן
6 תגובות
Whatsapp Whatsapp