לימודי כימיה רפואית באוניברסיטת אריאל בשומרון

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת אריאל

אהבת? שתף ב:

לימודי כימיה רפואית באוניברסיטת אריאל


המוח שמאחורי תעשיית התרופות


תעשיית פיתוח התרופות תופסת תאוצה בשנים האחרונות, לאור הצורך ההולך וגובר למציאת טיפולים חדשניים למחלות. העוסקים בענף נדרשים להיות בעלי ידע רב בכימיה, הן כדי להבין את מבנה החומרים במעבדה, והן על מנת להכיר את התהליכים המתרחשים בגוף האדם בעת נטילת התרופות. פיתוחים כימיים חדשניים, למשל בחקר הסרטן או מחלת הסוכרת, מהווים צעד ענק בדרך לייעול הטיפול הרפואי המוצע כיום, ויכולים גם להציל חיים.


לימודי הכימיה הרפואית הם מסלול התמחות בתוך המחלקה ללימודי כימיה של האוניברסיטה. הם מאפשרים לתלמידים להעמיק בתהליכי ייצור של תרופות, בדרך להשתלבות בעתיד בחברות פיתוח ובמכוני מחקר.


תכנית הלימודים


בתחילת לימודיהם, רוכשים התלמידים כלים חשובים במתמטיקה, בסטטיסטיקה ובענפי המדע השונים כמו פיזיקה וביולוגיה, המהווים תשתית לחקר התרופות. לאחר מכן, הם מעמיקים במבנים מולקולריים של תרכובות כימיות שונות, ובתהליכים המתרחשים בגוף האדם באופן טבעי ובשעת מחלה. בהמשך, הם חוקרים את יחסי הגומלין בין המערכות הביולוגיות בגוף לבין ההרכב של התרופות השונות. לבסוף, הם מתוודעים לתהליכי העבודה המעשיים במעבדת פיתוח תרופות, מכירים את סוגי המכשור בהם עושים שימוש בעת עיבוד החומרים, וסוקרים את הספרות המחקרית העדכנית.

 


מתכונת הלימוד


הלימודים במסלול מתפרשים על פני שלוש שנים. במסגרתם, הסטודנטים לוקחים חלק בהרצאות עיוניות, בקורסי בחירה מעשיים ובסמינריונים. בשנת הלימודים האחרונה, משתתפים התלמידים במחקר במעבדה, בו הם מיישמים כלים בפיתוח תרופות, ומתנסים בייצור ועיבוד של חומרים בעזרת הציוד המקצועי בו משתמשים בתעשייה.


נושאי הלימוד

 

 • פרמקולוגיה ופיתוח תרופות
 • ביולוגיה של התא
 • אפידמיולוגיה ומיקרוביולוגיה
 • פיזיולוגיה ואנטומיה
 • תהליכי פעילות של אנזימים
 • רקמות עצבים ושרירים
 • חשמל וגלים אלקטרומגנטיים
 • שיטות מכשיריות בכימיה
 • פענוח מבנה של חומרי ביניים
 • הפקת תרופות מן הטבע
 • מערכות מידע ויישומים רפואיים
 • פולימרים ומבנים גבישיים
 • אפיון כימי של תרכובות אורגניות
 • כימיה אורגנית ואי-אורגנית    
 • השפעות פתוגניות על פעילות הגוף    
 • ועוד

 

סגל הוראה


ראש המחלקה הוא פרופסור לכימיה ביולוגית ואורגנית, המתמחה במחקריו ביישומים כימיים בתעשיית התרופות ובפיתוח טיפולים מתקדמים למחלת הסרטן. בעבר ארגן מספר כנסים בין לאומיים בנושאי ייצור התרופות, וייסד עמותה ישראלית למחקר טכנולוגיות סטטיסטיות.


סגל המרצים כולל, בין היתר: חוקר המתמחה בכימיה אורגנית של תרכובות מתכתיות, ובשימושים תעשייתיים של פחמימנים רוויים; דוקטור בעלת רקע אקדמי במדעי ההתנהגות ובפרמקולוגיה, החוקרת פיתוח תרופות להפרעות קשב וריכוז ולסכיזופרניה; חוקר המתמחה בתהליכים רגשיים וקוגניטיביים במוח האדם; דוקטור להנדסה כימית, העוסק במחקריו במרכיבים של צמחים מדבריים, ובפוטנציאל שלהם לריפוי סוכרת ומצבי כאב כרוניים; ועוד.

 


תנאי קבלה


למסלול מתקבלים מועמדים שברשותם צין קבלה משולב 541 ומעלה, כמו כן, עליהם להיות בעלי ציון מעל 550 בפסיכומטרי וציון של לפחות 80 בבגרויות. מועמדים החסרים השכלה קודמת מספקת במקצועות ריאליים נדרשים להשתתף במכינות השלמה באוניברסיטה.

 

תעודה


סטודנטים המסיימים בהצלחה את לימודיהם במסלול, זכאים לקבל תואר ראשון B. Sc. בכימיה ביולוגית עם התמחות בכימיה רפואית, המוענק מטעם אוניברסיטת אריאל בשומרון.


הבוגרים יכולים להמשיך לתואר שני בפרמקולוגיה, ברוקחות או בפיתוח תרופות. כמו כן, במסגרת הסכם בין אוניברסיטת אריאל לאוניברסיטת פוזנן שבפולין, הם יכולים להמשיך לתואר דוקטורט ברוקחות קלינית, ענף העוסק בפיקוח על שימוש נכון בתרופות בבתי חולים. המסלול מקצר משמעותית את משך הלימודים לתואר. 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל

מתוך פורום אוניברסיטת אריאל

קורס תיעוד סיפור חיים באינטרנט
שרה וטורי
1 תגובות
קשר בין מכללת השכל למכללת אריאל
רוית
3 תגובות
לימודי הסבה לעבודה סוציאלית
יעל כהן
1 תגובות
הכנה למבחן ממשלתי בתזונה
עדנאן אשוי
1 תגובות
תנאי קבלה לתכנית קדם רפואה
נויה
1 תגובות
מסלול MBA עם תזה
דניאל
1 תגובות
לימודי אנגלית למבוגרים באריאל
תיקי היימן
1 תגובות
קבלת ספרים למכינה קדם אקדמאית
בן
1 תגובות
עוד אפשר להירשם להנדסת תעשייה וניהול באוקטובר?
לין
1 תגובות
מכינה בפיזיקה - מבחן ללא קורס
נועם
1 תגובות
לאיזה תחומים אפשר להתקבל בלי פסיכומטרי?
אורלי
1 תגובות
התחשבות בקורסים של האוניברסיטה הפתוחה
דניאל
1 תגובות
קבלה להנדסת תעשייה וניהול
נאגי אמארה
1 תגובות
קורסי רשות לשנה א בסיעוד
דוד
1 תגובות
האם יש קורס פראמדיקים יג יד?
Tali
ללא תגובה
לכניסה לפורום

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם