רוצה פרטים על תואר ראשון בחינוך מוסיקלי?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי תואר ראשון בחינוך מוסיקלי

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על תואר ראשון בחינוך מוסיקלי? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר ראשון בחינוך מוסיקלי

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

אמנות המוסיקה היא כלי חינוכי מצוין להעברת מסרים. לימודי חינוך מוסיקלי מאפשרים למוסיקאים שביניכם לממש את השאיפות המוסיקליות שלהם ובסופו של דבר להתפרנס בהנאה מהדבר שהם הכי אוהבים לעשות.

 

צינור יעיל להעברת מסרים

 

עוד מימי העת העתיקה האמין האדם כי למוסיקה יש תפקיד רב עוצמה בחינוך הילדים. המוסיקה נחשבה לאמצעי המשמש למטרות חינוך ולשמירה על חברה יציבה. היוונים ראו במוסיקה אמנות בעלת יכולות השפעה מרחיקות לכת על טבעו של האדם. חינוך באמצעות מוסיקה נוגע בנימי נפשו של הילד, הוא בלתי אמצעי והוא נעשה באווירה נעימה ומשוחררת. כך ניתן להעביר מסרים חינוכיים ביתר קלות מבלי להכביד.

 

אין חולק על כך כי בישראל, קשה מאוד להתפרנס ממוסיקה. לכן, לימודי חינוך מוסיקלי לתואר ראשון מאפשרים למוסיקאים ולאלו שתחום המוסיקה קרוב לליבם לרכוש השכלה חינוכית מוסיקלית ולממש את עצמם גם מבחינה תעסוקתית.

 

עבודתו בפועל של איש החינוך למוסיקה


עבודתו של איש החינוך למוסיקה מגוונת מבחינת מסגרת העבודה (למשל גני ילדים, בתי ספר, קונסרבטוריון ועוד) כמו גם מבחינת מהות העבודה (ריתמיקה, ניצוח תזמורת, הוראה על כלי נגינה, הוראת מוסיקה עיונית ועוד). מעבר לשוני זה, יש גם דברים משותפים לעבודה בשטח של איש החינוך למוסיקה.


ראשית, איש החינוך למוסיקה צריך להיות מחובר למוסיקה מסוג מסוים אחד לפחות (למשל מוסיקה קלאסית, ג‘אז ועוד). אם ברצונו ללמד מוסיקה במסלול שאינו עיוני עליו להיות בקיא בנגינה בכלי מסוים (פסנתר, גיטרה, חלילית ועוד). מעבר לאהבתו למוסיקה, עליו להיות מוכן להשקיע בתרגול רב על הכלי בו הוא מתמחה שעות רבות מתוך זמנו הפנוי.


שנית, לאיש החינוך למוסיקה צריכה להיות סבלנות לתלמידיו, גם לאלו הפחות מוכשרים. לעיתים יש צורך בהערות חוזרות לאותם תלמידים כדי לעודד שיפור בהישגיהם. לגבי התלמידים המוכשרים, איש החינוך למוסיקה צריך לדעת לאתר אותם ולהציע להם טיפוח מיוחד, ולידע את הוריהם על כשרונם המיוחד, כדי שיוכלו למצות את הפוטנציאל הטמון בהם.


שלישית, בדרך כלל מרבית התלמידים נהנים משיעורי המוסיקה, כך שאיש החינוך למוסיקה צריך להשקיע פחות בטיפול בבעיות משמעת ביחס למורים אחרים. עם זאת, בשלבים מתקדמים של הוראת המוסיקה, כאשר על התלמיד להרבות לתרגל את הנגינה בביתו, ישנם תלמידים אשר אין להם המשמעת הנדרשת לכך. לכן איש החינוך למוסיקה צריך לדעת לעודד אותם להשקיע על ידי התאמת היצירות המוסיקליות לתלמיד ועל ידי מתן חיזוקים אישיים.


יכולות הנחוצות לאיש החינוך למוסיקה - תכונות מורים בחינוך מוזיקלי


היכולות והתכונות הנחוצות לאיש החינוך למוסיקה תלויות במסגרת ובמהות עבודתו. איש חינוך החש נוח במסגרת יתאים לעבודה במסגרות מסודרות כגון גני ילדים ובתי ספר. לעומת זאת, איש חינוך למוסיקה בעל אופי אינדבידואליסטי יותר יתאים לעבודה פרטנית כמורה למוסיקה אחד על אחד או כמורה למוסיקה בבתי ספר פרטיים.


מי שאוהב מאד מוסיקה אך מתקשה ליצור קשר טוב עם תלמידיו יתקשה לשמש איש חינוך למוסיקה. איש החינוך למוסיקה צריך להיות אדם רגיש, לא רק לאמנות המוסיקה, אלא גם לרגשות הזולת. דרך הנגינה התלמיד מבטא מנעד שלם של רגשות. המורה לחינוך מוסיקלי צריך להיות קשוב למנעד זה ולדעת כיצד לזהות את הרגשות (לדוגמא, רגשות של עצב או כעס) ולהכיל אותם.


במקרים רבים התקשורת עם איש החינוך המוסיקלי היא פחות פורמלית ויותר אישית מאשר עם המורה הרגיל. לכן, המורה למוסיקה צריך להיות פתוח לקשר מסוג זה וסמכותי פחות בסגנונו הבינאישי. כאמור, לעיתים תלמידים מביעים מצוקה אישית דרך המוסיקה ובמקרים אלו הם גם עשויים לשתף את המורה למוסיקה בבעיותיהם האישיות. המורה צריך לדעת לעודד אותם לפנות לעזרה מתאימה.


בדרך כלל איש החינוך למוסיקה אינו צריך להיות בהכרח בעל אופי מנהיגותי. היוצא מן הכלל הוא מנצח התזמורת שעליו לדעת לנהל את המוסיקאים ולתאם ביניהם. לשם כך רצויה מידה של כריזמה והובלה.


תנאי ההעסקה - מורה למוזיקה שכר


תנאי ההעסקה שונים ומגוונים, השכר גבוה יותר בהוראה פרטנית או בהוראה בבית ספר פרטי ביחס לשכר בבית ספר ציבורי. שעות התעסוקה אף הן שונות במגזר הפרטי לעומת המגזר הציבורי. במגזר הציבורי מדובר בעבודה בשעות הבוקר והצהריים ואילו בשיעורים הפרטיים מדובר על פי רוב בשעות אחר הצהריים והערב. כמו כן תנאי השכר תלויים בהשכלה ובשנות הוותק של המורה.

 

לא מה שחיפשת? קיראו על:

 

תכניות הלימודים במוסדות הלימוד

 

מכללת לוינסקי, המדרשה למוסיקה שבתל אביב:

 

במכללה ישנם אפיקים לימודיים רבים ומגוונים המותאמים לקהלים שונים. בתכניות הבאות נעשה שילוב בין הפן החינוכי של המקצוע לבין הפן המוסיקלי שלו. במילים אחרות, מטרת הלימודים היא לפתח את הידע המוסיקלי של הסטודנטים וכן גם לטפח את יכולות ההוראה וההנחיה שלהם בכמה מסגרות חינוכיות שונות. הנה סקירה קצרה של התכניות:

 

 • לימודים לתואר ראשון (B.Ed) עם תעודת הוראה רב גילית: בתכנית מתאפשרת התמחות ספציפית בשלב מתקדם של הלימודים וניתן לבחור בין התמחות בריתמיקה, ניצוח מקהלות, התמחות במוסיקה ובחינוך מוסיקלי בדגש עיוני. בתכנית עצמה משלבים בין שיעורים עיוניים, שיעורים מעשיים, השתתפות באנסמבלים של נגינה, הלחנה, שירה, תנועה, השתתפות בסדנאות שונות והתנסות בהוראה במסגרות חינוכיות וקהילתיות כמו : בתי ספר, גני ילדים וקונסרבטוריונים. ישנה מכינה ליסודות המוסיקה למבקשים לעבות את גרעין הידע שברשותם.
   
 • לימודים לתואר ראשון (B.Ed) עם תעודת הוראה: התכנית מיועדת למצטיינים בהוראה ולמצטיינים במוסיקה. קיימות מלגות לזכאים. כמו כן, התכנית אורכת שלוש שנים והיא קצרה יותר מן התכנית הרגילה שאורכה 4 שנים.
   
 • לימודים לתואר ראשון (B.Ed) עם תעודת הוראה בשיתוף עם בית הספר "רימון" למוסיקה עכשווית: בסיום הלימודים מוענקת תעודת B.Ed, תעודת הוראה ותעודת בוגר "רימון". בין מקצועות הלימוד ניתן למנות את יסודות תורת ההוראה (הוראת מוסיקה והוראה כללית), גישות אורף, קודאי ודלקרוז, התנסות בהוראה במגוון מסגרות, פסיכולוגיה של החינוך, דרכי עבודה עם ילדים ונוער בגיל הרך, ביסודי ובתיכון, שיטות עבודה מול מקהלות ועוד נושאים נוספים.
  בין הקורסים הנלמדים ב"רימון" ניתן למנות קורסים העוסקים בנושאים: הרמוניה, מלודיה, עיבוד ותזמור, הלחנה, פיתוח שמיעה, קצב, מוסיקה וטכנולוגיה, נגינה וביצוע, האזנה וניתוח ועוד.

 

 • לימודים לתואר ראשון ותעודת הוראה במגזר החרדי בשיתוף פעולה עם הקונסרבטוריון "רון-שולמית" בירושלים
 • לימודי תרפיה במוסיקה ובתנועה

 

האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים:

 

 • לימודים לתואר ראשון בחינוך מוסיקלי B.Ed Mus: תכנית המשלבת לימודי חינוך והוראת מוסיקה ולימודי תיאוריה וביצוע במוסיקה. מטרת התכנית להכשיר אנשי חינוך שישתלבו בבתי ספר וידריכו ילדים ובני נוער במסגרת קבוצתית, תוך עידודם ליצירתיות. זוהי תכנית עשירה הן מבחינת הידע העיוני והן מבחינת ההתנסות המעשית שהיא מקנה. הסטודנטים מחויבים בהתמחות מודרכת, הכוללת צפייה בשיעורים והעברת שיעורים בבתי ספר. כמו כן, הסטודנטים משתתפים בפרוייקט הקהילתי "לגעת במוסיקה", תוצר שיתוף פעולה של האקדמיה ועיריית ירושלים. 

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה משתנים ממוסד אקדמי אחד למשנהו וכן גם מתכנית לימודים אחת לאחרת. באופן, כללי ניתן לומר כי נדרש ידע מוקדם במוסיקה. כל תכנית בוחרת נושאים מסוימים עליהם ייבחן המועמד: תיאוריה מוסיקלית, פיתוח שמיעה, ביצוע בשירה ובנגינה. בנוסף, עשוי להתקיים גם ריאיון אישי.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי תואר ראשון בחינוך מוסיקלי יוכלו להשתלב במשרות הוראה כמורים למוסיקה בגני הילדים ובבתי הספר. כמו כן, עומדות בפניהם אפשרויות תעסוקה כמורים בקונסרבטוריונים עירוניים ובבתי ספר פרטיים למוסיקה. יתירה מכך, קיימת תמיד האופציה להתפרנס מהוראה פרטית של שיעורי מוסיקה ונגינה, משרה ששכר נראה בצידה.

 

מלגות כערוץ מועדף למימון התואר

 

מלגות מגוונות מסוגים שונים מחכות לכם למימון את התואר. זוהי לא לשון הגזמה כלל וכלל. יש עשרות רבות של מלגות המחולקות לפי קריטריונים מכמה סוגים ונראה, כי כמעט כל אחד מכם יוכל להתאים לפחות לקריטריון אחד לצורך קבלת מלגה כלשהי. בין הקריטריונים ניתן למנות מצוינות אקדמית, מגורים באזורי פריפריה, רישום מוקדם למוסד הלימודים, מצב סוציו-אקונומי, עידוד מחקר של תחום או נושא נבחר, השתתפות בפרויקטים חברתיים כגון פר"ח ודומיו או השתייכות לקבוצה עדתית המוגדרת לפי החלטות מנהלי קרן המלגות. ישנן עמותות וקרנות חיצוניות וכן מלגות פנימיות מטעם המוסד האקדמי עצמו.

 

הנה רשימה חלקית של קרנות המלגות המרכזיות:

 

 • תכנית פר"ח במסגרתה הסטודנטים יעבירו חונכות אישית בשעות אחה"צ לתלמידים עם בעיות רגשיות, לימודיות או חברתיות.
 • תכנית מלגות סחל"ב ובה יעבירו הסטודנטים שיעורי העשרה לקבוצות תלמידים מצטיינים בבתי ספר מאזורי פריפריה. גובה המלגה עומד על כמחצית משכר הלימוד האוניברסיטאי לאותה שנת לימודים. בכל מקרה הסכומים מתעדכנים מדי שנה ויש לברר בקרן המלגות הספציפית את הפרטים.
 • קרן איס"ף ששמה לה למטרה לעודד מצוינות אקדמית של סטודנטים ממעמד כלכלי-חברתי נמוך יחסית. הסטודנטים יעבירו שיעורים פרטיים לתמידים מתקשים וכן ישתתפו בימי עיון הקשורים לחברה הישראלית. גובה המלגה עשוי להגיע לשכר לימוד שנתי מלא!
 • מלגות נוספות ניתנות מטעם מפעל הפיס, חברת "לאומי קארד" ומטעם הרשויות המקומיות.

 

מה בין הוראת מוסיקה לחינוך מוסיקלי?

 

תכניות הלימודים השונות בהוראת המוסיקה פונות לבוגרי תואר ראשון המעוניינים לקבל תעודת הוראה במוסיקה. ישנן תכניות להסבת אקדמאים להוראת מוסיקה וקיימות גם תכניות המיועדות למורים, לגננות ואף לבוגרי תואר ראשון שלא מתחום המוסיקה אך יש להם רקע מוסיקלי והם מעוניינים לבחור במסלול של תרפיה במוסיקה או במסלול של מוסיקה בתנועה.

 

לעומת זאת, תואר ראשון בחינוך מוסיקלי כולל בתוכו תואר ראשון בחינוך יחד עם תעודת הוראה במוסיקה. תיתכן חפיפה מסוימת בין התכנים שבלימודי תואר ראשון לתעודת הוראה, אך הנושאים הנלמדים במסגרת לימודי תואר ראשון בחינוך מוסיקלי הם בהיקף נרחב יותר מאשר במסגרת לימודי תעודה להוראת מוסיקה.
 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על תואר ראשון בחינוך מוסיקלי?

רוצה לדעת יותר על תואר ראשון בחינוך מוסיקלי?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד תואר ראשון בחינוך מוסיקלי
התאמה לתפקיד בחינוך והוראה
מאת: ד"ר ענת רפופורט

לפנייך מספר אמירות, עלייך לדרג אותן בסולם של אחד עד שלוש. כאשר 1 מדורג כנמוך ביותר (האמירה לא מאפיינת אותך) ו - 3 כגבוה ביותר (מאוד מאפיינת אותך).
נותרו לך עוד 20 שאלות
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
חוות דעת של סטודנטים: תואר ראשון בחינוך מוסיקלי
התקבלו 40 דירוגים בציון ממוצע 3.9 מתוך 5
Whatsapp Whatsapp