לימודי חינוך יצירתי לתואר ראשון במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
לימודי חינוך יצירתי לתואר ראשון במכללת סמינר הקיבוצים

תואר ראשון בחינוך יצירתי – מכללת סמינר הקיבוצים

 

לחשוב מחוץ לקופסה

 

חינוך יצירתי הוא תחום המשתייך לענפי החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, והוא עושה שימוש בכלים יצירתיים במגוון טכניקות ומתודות חינוכיות. התחום נשען על התפישה הגורסת כי אמנויות הן כלי רב השפעה ורב אפשרויות להעברת מסרים שונים ולהתמודדות אחרת – התמודדות באמצעים אמנותיים – עם רעיונות ועם תפישות מורכבים, באופן המקל על הילד להבין אותם ולקבל אותם. תואר ראשון בחינוך יצירתי מומלץ עבור אלה המעוניינים לעסוק בחינוך לגיל הרך ולשלב עשייה יצירתית בליווי הילדים בדרכם ההתפתחותית.

 

לימודי חינוך יצירתי לתואר ראשון בסמינר הקיבוצים הם מסלול ייחודי הנלמד לאורך ארבע שנות לימודים – שלוש שנים עיוניות ושנה נוספת של התנסות מעשית, ומטרתם להכשיר מחנכים לגיל הרך, המיומנים בשימוש בשיטות אמנותיות ויצירתיות שונות בתחומי החינוך וההוראה. מדובר, כאמור, בכלים הניתנים לשילוב בתחומי ההוראה הפורמלית וכן בתחומי החינוך הבלתי פורמלי – בתחום ההולך ומתפתח ותופס מקום ביותר ויותר מערכות חינוך כיום, מתוך הבנת הצורך ההולך וגובר בשימוש בכלים שאינם קונבנציונליים.

 

המסלול בסמינר הקיבוצים

 

מסלול ההכשרה לתואר ראשון בחינוך יצירתי במכללה זו שם במרכזו את לימודי ההכשרה המלאים בתחום החינוך לגיל הרך, כאשר בנוסף עליהם, נלמדות שיטות להוראה יצירתית מסוגים שונים, ולשימוש בכלים אמנותיים לצורך חינוך. מדובר, על כן, במסלול לימודים עיוני ומעשי – הכולל בתוכו את כל הידע הקשור בחינוך לגיל הרך, ובין השאר – תחומי פסיכולוגיה התפתחותית, שיטות ומתודות הוראה לגיל הרך, ועוד, וכן ידע מתחומי האמנות והיצירה, ושילוב הכלים האמנותיים בחינוך – כגון, תיאטרון ומשחק, אמנות פלסטית, תנועה, מוזיקה ועוד.

 

על תכנית הלימודים

 

המסלול מתמקד בשני אפיקים עיקריים במהלך שנות הלימודים: הראשון הוא חווייתו של הסטודנט – בתהליך של התפתחות ושל התנסות אישית, מתוך הכלים והיישומים המעשיים היצירתיים הנכללים במסלול – כדרך לביטוי אישי שלו ולתהליך צמיחה אישית. השני, הוא תחום החינוך כמובן, ושם הדגש קיים – מלבד על ההכשרה הפורמלית כאמור לעיל – גם על אופן יישום הכלים האמנותיים והיצירתיים במגוון שיטות בתחומי החינוך וההוראה, ובדגש על חדשנות ומקוריות של הסטודנטים בתוך תהליך זה של יישום הכלים החינוכיים.

 

הלימודים נערכים כנתיב התמחות במסגרת התכנית לחינוך הגיל הרך, כאשר בשנתיים הראשונות ללימודים הסטודנטים בכלל הנתיבים לומדים יחדיו. בשנה השלישית והאחרונה, הסטודנטים מתחילים להתמקצע ולהתמחות בחינוך יצירתי.

 

פרטים נוספים על המסלול

 

תנאי הקבלה ללימודים במסלול לתואר ראשון בחינוך יצירתי הם התנאים הנדרשים לקבלה לכל מסלולי הלימוד בתחום הגיל הרך בסמינר הקיבוצים – תעודת בגרות מלאה, וציון בבחינה הפסיכומטרית. מלבד תנאים אלה לא קיימת כל דרישה להכשרה קודמת בתחומי האמנות השונים, אלא רק עניין ורצון ללמוד את התחום.

 

דבר נוסף שכדאי לדעת על אודות מסלול זה הוא כי אמנם ההכשרה החינוכית שמקבלים הסטודנטים היא הכשרה לגילאי הגיל הרך – כלומר גילאי 0-6, אולם קיימת בעבורם אפשרות להוסיף 12 שעות אקדמיות למערכת הלימוד – לאורך שלושת שנות הלימודים – ולקבל בהן הכשרה לעבודה גם עם ילדי כיתות א' ו-ב'.

 

לסיכום

 

לימודי תואר ראשון בחינוך יצירתי הם לימודים המתקיימים במספר מצומצם של מוסדות לימוד בארץ, וביניהם מכללת סמינר הקיבוצים. בלימודים מעניקים לסטודנטים את כל הידע הדרוש בתחומי החינוך לגיל הרך, בתוספת ידע רב במתודות ובכלים להוראה יצירתית בשימוש בכלים אמנותיים – וכל זאת, מתוך תהליך של פיתוח וגילוי יכולותיו ונטיותיו האישיות של הסטודנט בתחומי ההוראה היצירתית. בתום הלימודים יוכלו הבוגרים ללמד במערכות החינוך הפורמליות הרגילות, ואף לעבוד בתחומים שונים הקשורים בחינוך הבלתי פורמלי – כמערכות בקיבוצים, במוסדות חינוכיים שונים שאינם בתי ספר כפנימיות וכדומה, ואף להעביר אירועים וסדנאות מסוגים שונים המיועדים לילדים – ובשימוש בכלים החווייתיים והיצירתיים שרכשו במהלך המסלול.
 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
חוות דעת של סטודנטים על חינוך יצירתי - סמינר הקיבוצים
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

מכללת סמינר הקיבוצים
14/09/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהבת את יחס המרצים (רובם) לא אוהבת את ההנהלה הכללית, את מחירי החנייה והקפיטריה.

על הקמפוס

הסמינר הוא מקום שכיף ללמוד בו, על אף שההנהלה שם מקשה על ההתנהלות. הרצים טובים ונותנים יחס אישי לסטוד קרא עוד...

טיפים

לבוא עם ראש פתוח ולנסות להנות מהתקופה הסטודנטיאלית.


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp