קורס הנחיית קבוצות במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
קורס הנחיית קבוצות במכללת סמינר הקיבוצים

קורס הנחיית קבוצות בסמינר הקיבוצים

 

במכללת סמינר הקיבוצים, לצד הלימודים האקדמיים ניתן לקחת חלק מגוון מסלולים ללימודי תעודה בתחומים שונים. תחומי ההכשרה עוסקים בפיתוח מקצועי של אנשי חינוך ושל מנהלים, בלימודי אמנויות, באימון והנחיה ועוד. תכניות הלימוד בחטיבה זו מנוהלות על ידי אנשי מקצוע מקצועיים והן מתבססות על שילוב בין תיאוריה לפרקטיקה.

 

קורס הנחיית קבוצות במכללה מתמקד בהובלת תהליכים קבוצתיים בעידן של שינויים. בקורס ניתן ללמוד כיצד להשתמש בתהליכים בקבוצה כדי לחזק ולפתח את התפקוד של כל אחד ואחת מן הפרטים בה. עם תום ההכשרה הבוגרים יוכלו להשתלב בתכניות הנחיה והם יוכשרו להנחות קבוצות בתחום התמחותם.

 

תכנית הלימודים

 

תכנית המסלול להדרכת מנחי קבוצות כוללת הקניית הידע הנדרש להבנת תהליכים קבוצתיים ולפיתוח היכולות והמיומנויות לעבודה קבוצתית. המשתתפים לומדים כיצד להתמודד בהצלחה עם מצבים קבוצתיים כמו תפקידים בקבוצה, דילמות וקונפליקטים והן מסייעות להם לגבש מודל הנחיה ייחודי. בקורס מתקיים שילוב בין תכנים תיאורטיים ויישומיים תוך שימה במרכז את הפרט כלומד, את חלקו בקבוצה ואת מיקומו בהוויית הקבוצה כולה. המשתתפים חווים באופן מעשי את החוויה הקבוצתית ובתוך כך הם מצליחים להבין את מקומם כמשתתפים פעילים ואת הקבוצה כהוויה קיומית.

  

נושאים מרכזיים בתכניות הלימוד

 

  • הנחיית עמיתים
  • תהליכי היזון חוזר
  • פיתוח מיומנויות הנחייה
  • יחסים בין אישיים בקבוצות
  • תיאוריות בתהליכים קבוצתיים
  • הגישה הדינמית לקבוצות משימה
  • תכנון תכניות התערבות לקבוצות קטנות
  • ועוד
     

קהל היעד ותנאי קבלה

 

התכנית להנחיית קבוצות, בתור תכנית חינוך לתעודה, מיועדת לאקדמאים בעלי תואר ראשון, כמו גם לבעלי תואר שני, מתחומים שונים בחינוך ובקהילה. תנאי הסף לצורך קבלה הוא החזקה בתואר ראשון.

 

יכולים ללמוד בתכנית בין היתר יועצים חינוכיים, מנהלי בתי ספר, עובדים סוציאליים, עובדי נוער, יועצים ארגוניים בחינוך, עובדים במתנ"סים ומרכזים קהילתיים לצעירים, מנהלים במחלקות הדרכה וכוח אדם וכן בעלי תפקידים נוספים בארגונים בסקטור הציבורי והפרטי.

 

מתכונת הלימוד

 

זהו מסלול דו שנתי, בכל שנת לימוד כ - 180 שעות אקדמיות. השיעורים מתקיימים אחת לשבוע בשעות הבוקר והצהריים.

 

בקורס משולבת למידה עיונית לצד תרגילים מעשיים. המשתתפים מתרגלים הלכה למעשה את מיומנויות ההנחיה הנלמדות דרך תרגול של עבודה קבוצתית ויישום של כלים שהם מפתחים. הם לוקחים חלק בהנחיית עמיתים דרכה הם יכולים להכיר אתגרים בענף מקרוס. כמו כן, נערכות סדנאות שונות שבהן מתנסים בהנחייה לאור מטלות מסוימות בגישות כגון הגישה הדינמית. נערך גם פרקטיקום בשדה שבו המשתתפים יכולים ליישם את החומר הנלמד הלכה למעשה בארגונים ובקבוצות מסוגים שונים. לקראת סוף הקורס מתקיימת מטלת סיום.

 

תעודה

 

למשתתפים שעומדים בהצלחה בכל חובות הקורס מוענקת תעודת גמר מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.

 

עובדי הוראה שברצונם לקבל זכאות להכרה בשעות לימוד כדי להתקדם בדרגה או לצבור גמולים, צריכים להגיש בקשה אישית למפקח על פיתוח מקצועי במחוז בו הם עובדים. הבקשה נבחנת על פי הקריטריונים של מסלול האישי והנהלים של תכנית אופק חדש.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
Whatsapp Whatsapp