לימודי גישור לאקדמאים באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי גישור לאקדמאים באוניברסיטת חיפה

לימודי גישור לאקדמאים באוניברסיטת חיפה - לימודי המשך ולימודי חוץ

 

על חשיבות הגישור

 

מניעת סחבת משפטית והתבצרות הדדית בעמדות

 

הדרך המקובלת ליישוב מחלוקות וסכסוכים, לביצוע הסדרי חובות וקבלת פיצויים היא הגשת מכתב דרישה. אם לא נענינו, כנראה, שהדרך תעבור במסדרונות בתי המשפט. זוהי יריית הפתיחה של מלחמה ארוכה ומייגעת. כל צד תוקף וטופל האשמות האחד על השני. הדיונים בבתי המשפט ארוכים ועשויים להגיע עד לפרטים הקטנים ביותר, וכך חודש נאסף אל חודש ושנה חותמת שנה. כל זאת לפני שלב מתן העדות. הדבר מתיש, מייאש ומתנהל באווירה לא נעימה כלל וכלל. כאן נכנס לפעולה הליך הגישור.

 

באילו מקרים ניתן להתחיל גישור?

 

במידה ומדובר בתיק, שבו קיימת תביעת סכומים שאינם כה גבוהים יחסית, אפשר ובהחלט כדאי, לפנות לגישור. ההנחה היא כי שני הצדדים היו שמחים לסיים עם התיק ולחזור כמה שיותר מהר לשגרת חייהם. הנחה זו מצדיקה עוד יותר את היתכנותו של הליך גישור בין שני הצדדים.

 

התכנית להכשרת מגשרים באוניברסיטת חיפה - היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ, מקיימת הכשרה מקצועית יסודית לקראת מילוי התפקיד הזה מתוך ההכרה העצומה בחשיבות המכרעת של המקצוע.

 

מטרות התכנית

 

תכנית זו שמה לה למטרה להכשיר אנשי מקצוע בתחום הגישור והיא מסייעת לתלמידיה לרכוש ידע והבנה של תהליך הגישור. מטרה נוספת של התכנית היא עיצוב הגישה כלפי תפקיד המגשר בתהליך של יישוב סכסוכים. בנוסף, ירכשו התלמידים מיומנויות ושיטות שונות לגישור כמו גם לימוד והבנה של האינטרסים השונים של הזולת.

 

מטרה נוספת היא ליצור הידברות בין כל הגורמים השונים המרכיבים את עולם העבודה ואת עולם החינוך ובכלל, לסייע בהידברות בין כל הצדדים הנוגעים ליישוב סכסוכים בחיי היום-יום. כמו כן, התכנית מעוניינת לסייע בהטמעת תרבות הגישור בחברה ולתרום להעלאת המודעות לחשיבות הגישור.

 

 

נושאי הלימוד

 

נושאי הלימוד מקיפים סוגיות תיאורטיות של התחום וסוגיות יישומיות-פרקטיות של הליך הגישור והם כוללים, בין השאר, את העניינים הבאים:

 

  • תפקידי המגשר
  • סוגיות בגישור: יתרונות, כשלים ואתיקה
  • הליך הגישור
  • היבטים משפטיים בגישור
  • שיטות אלטרנטיביות ליישוב סכסוכים
  • סוגי קונפליקטים ודרכים להתמודדות עמם
  • משמעות הגישור בכלל ובחברה רב תרבותית בפרט
  • ועוד.

 

דרישות קבלה

 

קהל היעד של התכנית הינו אקדמאים בעלי ניסיון של חמש שנים ומעלה בתחום עיסוקם, אשר מעוניינים לרכוש מיומנויות גישור על מנת להתחיל לעסוק בענף זה.

 

 

מתכונת הלימוד

 

תכנית הלימודים נמשכת לאורך סמסטר אחד והיא מתקיימת בהיקף של 60 שעות הוראה. המפגשים מתקיימים בתדירות חד-שבועית. כך, התכנית מאפשרת לסטודנטים ללמוד במסגרת נוחה של לימודי ערב ולשלב בין הלימודים לבין העיסוק הנוכחי.

 

בקורס מיושמות שיטות לימוד רב-גוניות שמטרתן לספק תשתית תיאורטית מעמיקה ונרחבת של הידע הנדרש בתחום, וכן להמחיש עד כמה שניתן את המצבים האפשריים השונים של אירועי גישור למיניהם. שיטות הלימוד מורכבות מהרצאות פרונטאליות, מסימולציות (הדמיות), ממשחקי תפקידים ומהתנסות אישית. הסימולציות תותאמנה לקהל היעד הרלוונטי.

 

 

בגמר הלימודים: סוג התעודה וסלילת הדרך המקצועית

 

התכנית הינה תכנית ללימודי תעודה. בוגרי התכנית, שיעמדו בהצלחה בכל הדרישות, יקבלו תעודת גמר מטעם היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ באוניברסיטת חיפה. על מנת לבדוק את תנאי הקבלה ואת סדרי הרישום לעיסוק בגישור מטעם הנהלת בתי המשפט, יש לבדוק את הנחיות בתי המשפט השונים. 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה - לימודי חוץ
Whatsapp Whatsapp