קורס ביבליותרפיה במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים

לימודי ביבליותרפיה בסמינר הקיבוצים

 

ככל שעוברות השנים, מתבסס הטיפול ביצירה ובהבעה כתחום טיפולי אשר יש ביכולתו לתת מענה לצרכים מגוונים. טיפול מסוג זה מבוסס על ההבנה כי עולם היצירתיות פותח אפיק חשוב ומהווה דיאלוג ייחודי בין המטפל למטופל ובין עולמו הפנימי של המטופל למציאות הסובבת אותו.

 

טיפול בעזרת יצירה והבעה נותן מענה לקשיים התפתחותיים, רגשיים, קוגניטיביים וחברתיים ואילו הליך טיפול מתאים לטווח גילאים נרחב ביותר, מילדים ועד למבוגרים! גם המסגרות בהן נעשה שימוש בטיפול זה הולכות ומתרבות וכוללות מסגרות חינוכיות, קהילתיות, ורפואיות.

 

מרכז ההכשרה למטפלים ביצירה ובהבעה של סמינר הקיבוצים הוקם בשנת 1993 ומאפשר למשתתפיו ללמוד בתוכנית תלת-שנתית, בה יוכלו לשלב תחומי לימוד. רמת ההוראה בתוכנית זו הינה גבוהה ביותר וסקרים מוכיחים כי יותר מ-85% מבוגרי התוכנית משתלבים היטב בשטח ואף זוכים להערכה רבה במקומות עבודתם.

 

 

מה זה ביבליותרפיה?

 

הביבליותרפיה הינה גישה טיפולית שמטרתה העיקרית היא עשיית שימוש בטקסט ובמילה הכתובה, כמרחב לתהליך הטיפולי. במרכז לימודי הביבליותרפיה ניצבת לה אומנות המילה, אומנות זו יוצרת סוגים רבים ומגוונים של טקסטים: סיפור, רומן, מעשייה, אגדה, מיתוס, מחזה, שירה, כתיבה אישית, יומן, תסרטי וכדומה. המפגש עם הטקסטים הנ"ל ועם היצירה המסופרת או הכתובה מאפשר למטפלים לנקוט בגישה עקיפה אל המרחב הבין- אישי שבינם לבין המטופלים ולהיכנס באופן בלתי מאיים אל עולמם הפנימי.

 

מה לומדים בתוכנית?

 

להלן הנושאים העיקריים אשר נלמדים בקורס:

 

 • התנסויות בכתיבה
 • קשרים והקשרים
 •  ביבליותרפיה-פסיכותרפיה
 • כתיבת עבודת גמר
 • שילוב אומנויות בביבליותרפיה
 • עבודה פרטנית וקבוצתית
 • דרכים לעבודה עם טקסטים
 • עולמו של המטפל
 • הדרכה קבוצתית על העבודה המעשית
 • ספרות ופסיכולוגיה
 • דרכים יצירתיות ליצירת קשר עם מטופל
 • מיתוסים ואגדות בטיפול
 • בביבליותרפיה עם ילדים מתבגרים ומבוגרים
 • ועוד.

 

קורסי מבוא שנתיים

 

החטיבה ללימודי ביבליותרפיה הינה אחת מחטיבות הטיפול ביצירה ובהבעה שמציע סמינר הקיבוצים. כל אחת מן החטיבות הנ"ל כוללת קורסי מבוא שנתיים שמטרתם להפגיש את הסטודנטים עם מושגי יסוד מהתחום ולאפשר להם להתנסות באופן מעשי וחווייתי במשך שנה שלמה. תוכניות הלימוד של קורסים אלו חושפות את המשתתפים בפני תכנים מרתקים ומקנות להם מיומנויות של טיפול בעזרת תנועה, טיפול בעזרת אמנות חזותית, טיפול בפסיכודרמה וטיפול בביבליותרפיה.

 

להלן קורסי המבוא האפשריים: מבוא לפסיכודרמה התנסותית, מבוא לטיפול באמנות, מבוא לפוטותרפיה - טיפול בצילום, מבוא לטיפול בתנועה, מבוא חוויתי בביבליותרפיה, תורת הנפש הבודהיסטית.

 

משך הלימודים

 

לימודי ביבליותרפיה של סמינר הקיבוצים נפרשים על פני שלוש שנות לימוד. כל שבוע יכלול יום עיון ארוך המתקיים במכללה ויום נוסף הכולל עבודה מעשית. כמו כן, במהלך החופשות יתקיימו קורסים מרוכזים.

 

תהליך קבלה

 

המועמדים אשר מעוניינים ללמוד ביבליותרפיה בסמינר הקיבוצים נדרשים לעבור הליך הרשמה מלא למכללה וכמו כן, לעבור בהצלחה ראיון קבלה אישי.

 

סיום הלימודים וקבלת התעודה

 

עם סיום הלימודים בתוכנית ייחודית זו, זכאים הבוגרים אשר עמדו בכל הדרישות לתעודת גמר מטעם המרכז להכשרת מטפלים ביצירה ובהבעה של סמינר הקיבוצים. הערה: התוכנית להכשרת מטפלים בביבליותרפיה הינה תכנית חדשה שתוגש לאישור.
 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

חוות דעת של סטודנטים על לימודי ביבליותרפיה - סמינר הקיבוצים

התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

מכללת סמינר הקיבוצים
02/10/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

במוסד הלימודים שלי: סמינר הקיבוצים אני מרוצה מאוד מהמרצים הטובים. מבחינה חברתיתי אני מרגישה שאני נמצ קרא עוד...

על הקמפוס

יחס אישי מצד המרצים וההנהלה, חברה טובה, אווירה טובה.

טיפים

הטיפ שלי עבור כל הסטודנטים באשר הם: לימדו רק את מה שמעניין אתכם!


לכל חוות הדעת
ssssssssss
Whatsapp Whatsapp