רוצה פרטים על לימודי ארכיאולוגיה?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תואר בארכיאולוגיה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי ארכיאולוגיה? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי ארכיאולוגיה לתואר ראשון

 

המחקר הארכיאולוגי עוסק בחשיפת ההתפתחויות והתמורות בחברה האנושית בהתאם לאסיפת מידע סביבתי כגון שרידי אנשים, שרידי מבנים, חפצים אשר היו בשימוש בתקופות קדומות, שיטות אדריכליות עתיקות ועוד. מטרתו העיקרית של מחקר זה הינה להביא להבנה רחבה בדבר מקורותיה של ההתפתחות החברתית האנושית. על מנת לפרש את העבר האנושי הפרה-היסטורי, תוך בחינת השרידים הארכיאולוגיים, מפעילה הארכיאולוגיה תיאוריות ומודלים מורכבים.

 

מיותר לציין כי הבנת העולם הפרה-היסטורי, במסגרת הפניית מבט לעתיד, מסייעת גם לתחומים אקדמיים נוספים מענפי מדעי החברה והרוח כגון בלשנות, אנתרופולוגיה תרבותית, היסטוריה, מדע המדינה, יחסים בינלאומיים, גיאוגרפיה, אקולוגיה וכדומה. למעשה, ניתן להגדיר את הארכיאולוגיה כתחום מדעי המשלב תורות מדעיות אמפיריות על מנת להאיר תחומים מענף מדעי הרוח.

 

לימודי ארכיאולוגיה בישראל

 

לימודי ארכיאולוגיה הינם לימודים מרתקים הפותחים את מחשבתו של הסטודנט ומהווים עבורו מקצוע מרתק. ישראל, בשל מיקומה הייחודי, הינה מוקד ארכיאולוגי מרתק מאין כמוהו. ממצאים ארכיאולוגיים אלו חולשים על תקופות רבות ומגוונות, החל מציורי קיר מעשה ידיו של האדם הקדמון בהרי הכרמל, דרך מקומות קדושים רבים, וכלה בעדויות לצומת הדרכים המרכזית שהיוותה ארץ ישראל לאורך ההיסטוריה האנושית.

 

ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים אלו הופכים את ישראל למוקד משיכה מוביל עבור ארכיאולוגיים וחוקרים מרחבי העולם. שיתוף הפעולה בין חוקרי החוץ לבין החוקרים המקומיים, מפרה את המחקר הארכיאולוגי הארצישראלי. כמו כן, הדרישה למומחים בתחום, בוגרי האקדמיה הישראלית, עולה מדי שנה. 

 

מה לומדים בלימודי ארכיאולוגיה?

 

לימודי תואר ראשון בתחום נוגעים בנושאים רבים ומרתקים. הסטודנטים בתוכנית הלימוד לתואר ראשון בארכיאולוגיה נחשפים לתחומים כגון מוצא האדם, התפתחות התרבות האנושית כתלות בחומרי הייצור, התפתחות תרבותית מבחינה אמנותית לאורך ההיסטוריה ועוד.

 

כמו כן, במהלך הלימודים יבחנו גם גורמים נוספים אשר היו ברי השפעה על התפתחות החברה האנושית במקומות שונים – לדוגמא, ההבדלים בין ארכיאולוגיה באזור דרום אמריקה לעומת ארכיאולוגיה בתחומי ארץ ישראל והמזרח התיכון. לימודי ארכיאולוגיה כוללים גם מספר קורסי בחירה מלבד קורסי היסוד שהינם חובה בכל מוסדות הלימוד.

 

קורסי בחירה אלו משתנים ממקום למקום וממוסד למוסד. בין קורסי הבחירה ניתן למצוא ארכיאולוגיה על בסיס תקופות שונות (תקופת ימי הביניים, האדם הקדום, התרבות היוונית, התרבות הביזנטית וכדומה), מחקר ארכיאולוגי בתנאי קיצון, משמעות הארכיאולוגיה מבחינה פוליטית (לדוגמא – משמעותה הפוליטית של חפירת מנהרת הכותל) ועוד נושאים רבים ומגוונים.

 

כמה זמן אורכים הלימודים?

 

תוכנית הלימודים ללימודי ארכיאולוגיה אורכת כשלוש שנים. בסופן של שלוש השנים, יזכו הבוגרים לתואר ראשון המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. תואר זה מאפשר לבוגרים להמשיך וללמוד לתארים מתקדמים, וכן להשתלב בתעשייה בתחום בתפקידים מחקריים ומרתקים.

 

התנסות מעשית

 

ארכיאולוגיה איננה מדע אשר ניתן ללמדו אך ורק בין כותלי כיתות ממוזגות. סטודנטים בפקולטות השונות ללימודי ארכיאולוגיה מחויבים לצאת לשטח על מנת להתנסות בתחום מבחינה מעשית. מוסדות הלימוד השונים מפעילים במסגרת תוכנית הלימוד לתואר ראשון בארכיאולוגיה גם מגוון סיורים מחוץ לגדרות הקמפוס.

 

במסגרת סיורים לימודיים אלו, מתנסים הסטודנטים בחפירות ארכיאולוגיות וזוכים להכיר מקרוב את עבודת השטח בתחום. לפיכך, בתום לימודיהם יוכלו הבוגרים להשתלב במחקר אקדמי בתחום הארכיאולוגיה. מיותר לציין כי ארץ ישראל היוותה במשך כל תקופת ההיסטוריה כמעין צומת דרכים מרכזית. כמו כן, קדושתה של הארץ לאנשים כה רבים ברחבי העולם הפכה אותה למוקד עליה לרגל לאורך התקופות השונות. אי לכך, מדי שנה מתבצעות בישראל חפירות ארכיאולוגיות רבות ומרתקות.

 

לאחר הלימודים

 

לימודי ארכיאולוגיה מעניקים לבוגרים אופציות רבות ומגוונות אליהן יכולים הם לפנות בתום לימודיהם. ראשית, בוגרי התואר יכולים, כאמור, להשתלב במחקר הארכיאולוגי ולהיות פורצי דרך בתחום. שנית, בסיום הלימודים פונים בוגרים רבים להמשך לימודים אקדמאים בתחומים מגוונים, החל בלימודי תואר שני בארכיאולוגיה וכלה בתארים מתקדמים בענפים אקדמיים נוספים.

 

תואר בארכיאולוגיה ממוסד יוקרתי מעניק בידי הבוגר אפשרות אמיתית לפנות גם למחקרים ארכיאולוגיים בחו"ל. פנייה במסלול זה יכולה להפוך את הלימודים למקצוע מרתק מאין כמוהו. דרך נוספת להתקדם לאחר השלמת תואר ראשון בארכיאולוגיה הינה לפנות לעבודה בשירות העתיקות, במוזיאונים, בחברה להגנת הטבע, במוסדות ממשלתיים כגון המשרד לאיכות הסביבה או משרד החינוך, ועוד.

 

מוסדות לימוד אפשריים

 

תואר ראשון בארכיאולוגיה הינו תואר ראשון ייחודי אשר לא ניתן ללמוד אותו בכל מוסדות הלימוד בארץ. תוכניות הלימוד המובילות בתחום נערכות באוניברסיטת בן-גוריון, אוניברסיטת בר אילן (המשלבת לימודי ארכיאולוגיה עם לימודי ארץ ישראל), אוניברסיטת תל אביב (בשילוב עם לימודי המזרח הקדום), מכללת הגליל המערבי (במסגרת תואר לשימור אתרי מורשת), מכללת כנרת (המפעילה תוכנית לימודים ייחודית לתואר ראשון בלימודי ארץ ישראל בשיתוף עם רשות העתיקות) ועוד.

 

תנאי הקבלה ללימודי ארכיאולוגיה משתנים בין מוסדות הלימוד ומתעדכנים משנה לשנה, כאשר לרוב הם כוללים עמידה בציון הסף של המבחן הפסיכומטרי ובממוצע בגרויות נדרש.

 

יש לציין כי כיום קיימים מספר מוסדות לימוד המאפשרים קבלה ללימודי ארכיאולוגיה ללא פסיכומטרי, על סמך ממוצע בגרויות או קריטריונים נוספים, כגון עמידה במבחן כניסה חוגי.

 

תנאי הקבלה ללימודי ארץ ישראל במוסדות לימוד המאפשרים את השילוב עם ארכיאולוגיה, כגון אוניברסיטת בר אילן, לרוב כוללים עמידה בממוצע בגרות וכן הצגת ציון פסיכומטרי. לעתים יש אפשרות להשתתף בלימודי מכינה קדם אקדמית, אפשרות המיועדת עבור מי שהישגיהם אינם גבוהים מספיק.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי ארכיאולוגיה?

רוצה לדעת יותר על לימודי ארכיאולוגיה?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
חוות דעת של סטודנטים: לימודי ארכיאולוגיה
התקבלו 17 דירוגים בציון ממוצע 4.4 מתוך 5
Whatsapp Whatsapp