רוצה פרטים על ערבית?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי ערבית

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על ערבית? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי השפה הערבית

 

אחלה זה לא רק חומוס

 

"אהלן", "תיסלם", "יאללה, "סבבה", ועוד רבות וטובות – כל אלה, נדמה כי הן חלק מן השפה העברית וכי היו שגורות בפינו מאז ומעולם. השימוש הכל-כך תכוף בהן משכיח מאיתנו לעתים את מקורן; אנחנו בישראל חיים במציאות מורכבת – אנו נמצאים במדינה שבה הרוב דובר עברית, אך בו בזמן, מיליון מתושביה דוברים ערבית כשפת אם, והיא אף מדוברת בפיהם של מאות מיליונים באזורים המקיפים אותנו. אנחנו גרים בירושלים, בחיפה, ביפו; אנחנו מגנים בחירוף נפש על החומוסיה הקבועה שלנו כשמישהו אומר לנו שאת החומוס הכי טוב בארץ עוד לא אכלנו; רובנו עבר ממש קרוב אליה, ליטף אותה והמשיך ללכת... כולנו חיים כאן – אז איך זה שרובנו לא מכירים את הערבית?

 

תקשורת, היסטוריה, תרבות

 

השפה הערבית היא בין חמש השפות הנפוצות ביותר בעולם, כ- 225 מיליון איש דוברים אותה על להגיה השונים, והיא אחת מששת השפות הרשמיות של האו"ם. היא עתיקה, יפה וציורית. עבור האוזן הממוצעת היא שונה וזרה אך העובדה היא שאוצר המלים והמבנה הדקדוקי שלה דומה לעברית, שכן שתיהן בנות משפחת השפות השמיות.

 

ייחודה של השפה הערבית היא בחלוקתה לשפה ספרותית ומדוברת. הערבית הספרותית היא הערבית הרשמית ובה נכתב הקוראן. היא זו המשמשת את העיתונים וכלי התקשורת הערביים, שירה וספרות, והיא אחידה לכל דובריה. השפה המדוברת משתנה בין הדוברים בעמים השונים והיא בעלת ניבים שונים. כך למשל יש דיאלקט ערבי-שיעי, פלסטיני, מצרי, עיראקי ועוד רבים. אוצר המלים בה אינו "תקני" והיא שונה בהגייתה מהערבית הספרותית.

 

יתרונות רבים לה

 

בשל המציאות במזרח התיכון ולאור יחסי מדינת ישראל עם שכניה, לימודי ערבית הם חיוניים ונחוצים לכל אזרחי המדינה. לימודים אלו הם לימודים אקטואלים המעניקים ללומדיהם ידע והבנה עמוקה על המתרחש במזרח התיכון ובמדינת ישראל. יתרוננו כדוברי עברית הוא הדמיון המילולי והדקדוקי שבין שתי השפות.

 

בנוסף, כאזרחי ישראל השליטה בערבית פותחת בפניכם דלתות רבות – בין אם ברצונכם להיות משובצים לתפקידי מפתח בצבא או לעבוד בשירות המדינה, בין אם אתם עצמאיים או שכירים המעוניינים ליהנות מהזדמנויות כלכליות שיכולה לספק חמישית מהאוכלוסייה ועוד – שליטה בשפה הערבית חוצה מבחינתכם את הקו בין יתרון לצורך. אם אתם אנשי עסקים, שליטה בערבית תסייע לכם גם להרחיב משמעותית את מעגל ההזדמנויות שלכם – ותוכלו אף לשמש מתווכים במגעים פורמליים ובעיקר בלתי-פורמליים בין אנשי עסקים, דיפלומטים ועוד ממדינות ערב, לבין אנשי עסקים מקומיים.

 

הקורסים

 

קיימים מספר מסלולים ללימוד ערבית, ביניהם:

 

 • קורס ערבית ברמת מתחילים
 • קורס ערבית ברמת ביניים
 • קורס ערבית ברמת מתקדמים
 • לימודי ערבית לתואר ראשון
 • לימודי ערבית מדוברת
 • לימודי ערבית ספרותית

 

הקורסים מיועדים לאלה המעוניינים לקרוא ולכתוב בערבית אך גם לערוך היכרות עם הספרות, עם השירה, עם התרבות, העתונות והתקשורת הערבית. מטרת הלימודים היא להקנות לתלמידים כלים ומיומנויות שפתיים שיאפשרו הבנה עמוקה של השפה ושל עקרונותיה. במהלך הקורסים מושם דגש על הקשרים בין הערבית הכתובה לבין המדוברת, והמשתתפים מתרגלים את החומר הנלמד בשיעורים באמצעות קריאת טקסטים ושיחות.

 

 

נושאי הלימוד

 

תכניות הלימוד משתנות בין הרמות השונות ובין מוסדות הלימוד השונים. במרבית הקורסים נכללים, בין היתר, הנושאים הבאים:

 

 • עקרונות השפה הערבית

 

 • הקניית אוצר מילים וביטויים נפוצים בשפה, ויסודות המבנה הדקדוקי

 

 • תרגול תקשורת מדוברת, קריאה בערבית, שירה ערבית ועוד

 

 • מסלולים רבים משלבים גם הקניית ידע נרחב על אודות התרבות והספרות הערבית, השירה וכן התמצאות בכלי התקשורת הערבים.

 

לימודים אקדמאים

 

לימודי ערבית מוצעים גם במסגרת לימודים אקדמיים לתואר ראשון, הנמשכים כ-3 שנים בממוצע. הלומדים בישראל נהנים ממגוון מסלולים, וביניהם: לימודי תואר בשפה וספרות ערבית, או תואר ראשון בשפה ותרבות ערבית. בעבור תואר ראשון במזרח תיכון ולימודי איסלאם השפה הערבית היא תנאי קבלה חובה. כמו כן, מי שמעוניין בכך יוכל לשלב את לימודי התואר הראשון עם תעודת הוראה בערבית.

 

תכניות הלימוד במסגרת לימודי ערבית לתואר ראשון מקנות ידע על השפה, על הספרות ועל התרבות הערבית. הן כוללות מגוון רחב של נושאים כגון: הבעה בכתב ובעל-פה, ספרות ערבית יהודית, ספרות קלאסית ומודרנית, תולדות השפה והתפתחותה; תורת הצורות ותחביר ערבי, לשון ובלשנות; לימודי הקוראן, הגות דתית ומדינית, היסטוריה של האיסלאם ועוד.

 

קורסים ללימוד השפה הערבית

 

ניתן ללמוד ערבית במספר מקומות נוספים:

 

 • המכללה האקדמית כנרת - היחידה ללימודי חוץ (עמק הירדן): ביחידה ללימודי חוץ של המכללה מתקיים קורס ערבית מדוברת שמתמקד בהקניית מיומנויות שיחה בשפה הערבית. ניתן ללמוד במסלול ברמת מתחילים או בתכנית למתקדמים.

 

 • ברליץ (פרישה ארצית): ברליץ מציעים קורס ערבית שבו מתמקדים בערבית המדוברת ולומדים מילים שימושיות לשיחות שונות בחיי היום יום. הקורס כולל אפליקציית לימוד ותרגולים פרקטיים רבים בעל פה.

 

 • חיכמה (ברחבי הארץ): חיכמה היא תכנית ללימוד השפה הערבית מבית "Arabicmedia ייעוץ והדרכה". היא מציעה קורסים לערבית מדוברת, ספרותית ותקשורתית: קורס ערבית מדוברת ברמת מתחילים, ממשיכים ומתקדמים; קורס ערבית מצרית ברמת מתחילים וממשיכים; וקורס ערבית ספרותית - ברמת קרוא וכתוב, קורס ערבית של אמצעי התקשורת וקורס ערבית באמצעי התקשורת רמה ב'. הקורסים נמשכים בין חודש לחודשיים. התכנית מתקיימת באוניברסיטת בר אילן ברמת גן ובסניפים בערים כגון תל אביב, רעננה, רחובות ושוהם.

 

 • דיאלוג - האוניברסיטה הפתוחה (פרישה ארצית): בבית הספר לשפות "דיאלוג" של האוניברסיטה הפתוחה מתקיים קורס ערבית מדוברת ברמת מתחילים, ביניים ומתקדמים וכן קורס ערבית של כלי התקשורת שמתמקד בערבית ספרותית ובשפת המדיה. ניתן לקחת חלק גם בקורס אונליין, שנלמד באמצעות ZOOM.

 

 • שער למגזר (ברחבי הארץ): בית הספר מציע קורסים בערבית מדוברת, שמתקיימים ברמת מתחילים, ממשיכים או מתקדמים. המסלול מקיף 15 מפגשים שבועיים בשעות הערב.

 

לסיכום

 

אם אתם מבקשים לעצמכם קריירה צבאית או תפקיד בשירות המדינה, אם אתם רוצים לתווך בעסקאות או פשוט לדבר עם זה שיושב לידכם באוטובוס – כדאי לכם להכיר עולם שלם של שפה, תרבות והיסטוריה. האפשרויות לעשות זאת מעולם לא היו רבות כל כך.

 

 

קישורים נוספים

 

מאמר אודות מבנה השפה הערבית וההשפעות ההדדיות בינה ובין העברית באתר השפה העברית.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על ערבית?

רוצה לדעת יותר על ערבית?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
חוות דעת של סטודנטים: ערבית
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 3.4 מתוך 5
Whatsapp Whatsapp