לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל

שירות אישי - צור קשר
לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל

לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל בשומרון


המחלקה ללימודי המזרח התיכון של אוניברסיטת אריאל בשומרון משלבת לימודים אזוריים, לימודי השפה הערבית ומדע המדינה כתחומי ידע משלימים. שילוב זה מאפשר להכיר שלושה תחומי ידע רחבים אשר מתייחסים לסוגיות גלובליות בנות זמננו. במחלקה משלבים את לימודי המזרח התיכון עם לימודי מדעי המדינה, אלה הם שני תחומים אשר משלימים זה את זה ותורמים להבנה של התרחשויות בין לאומיות ואזוריות. ייחודי של התואר הוא בחשיפתו את הסטודנטים למרכיבים נוספים בתחומי מדינת ישראל והאזור מלבד לימודים מקובלים במדעי המדינה.


במהלך התואר וכחלק מן הפרקטיקום בסטודנטים והבוגרים משתלבים בשלל תחומים בשוק העבודה, כגון בעשייה פוליטית, בשירות הדיפלומטי ובמחקרי מקצועי במכוני מחקר. בוגרי לימודי התעודה בערבית יכולים להשתלב בשירותי הביטחון, בדיפלומטיה מזרח תיכונית או בתרגום. קיימת גם אפשרות לעסוק בענפי ההוראה של תחומי הפוליטיקה והממשל, הערבית והמזרח התיכון.

 

ניתן לשלב את הלימודים עם לימודי תעודת הוראה - ערבית, או לימודי תעודת הוראה - מגמת אזרחות


תכנית הלימודים


תכנית לימודי המזרח התיכון מקיפה שלל נושאים בתחום המדיניות, קבלת החלטות, יחסים בינלאומיים, היסטוריה פוליטית, תקשורת ערבית מודרנית, ספרות ערבית ולימודי דת האסלאם אשר נלמדים בשפה הערבית. תכנית זו מקיפה את המזרח התיכון במובן הרחב שלו, מערב הסעודית ועד לתורכיה, מצפון אפריקה עד אירן. הסטודנטים לומדים על תקופות מעלייתו של האסלאם ועד לתקופה המודרנית ואירועים עכשוויים.


במהלך כל שנות הלימודים המחלקה משולבים לימודי השפה הערבית, הכוללים את הרבדים השונים של הערבית המדוברת והספרותית. התואר כולל גם לימודי פוליטיקה ומשטר בישראל וכן שלושה מסלולים בעלי שילוב מובנה של פרקטיקה במנהל ציבורי, המדיניות חוץ ובערבית.

 


מסלולי לימוד ולימודי תעודה

 

 

  • מדיניות חוץ: משלב לימודים תיאורטיים ומעשיים וייחודי לאוניברסיטת אריאל. הבוגרים יכולים להציע עצמם כמועמדים לתפקידי מדיניות החוץ של ישראל ולארגונים בין לאומיים.

 

 

  • מנהל ומדיניות ציבורית: מסלול זה שם לו למטרה להכשיר מומחים שברשותם ידע עיוני ומעשי בסוגיות ליבה של מדינת ישראל והאתגרים שעומדים בפניה. מאפשר לבוגריו להשתלב כמומחים באגפי שלטון מקומי ומרכזי כגון בכנסת, במשרדי ממשלה וברשויות מקומיות, וכן בארגונים ציבוריים שיש להם השפעה על מקבלי החלטות.

 

 

  • מסלול ערבית: המסלול מקנה התמקצעות בלימודי ערבית ספרותית. הוא מרחיב ומעמיק את לימודי הערבית הספרותית ומתמקד בפיתוח של מיומנויות הבנת הנקרא ויכולות תרגום טקסטים שעוסקים במזרח התיכון בתחומים כגון תקשורת, ספרות, טקסטים קלאסיים, חדית' וקוראן.

 

 

  • לימודי תעודה בערבית: תכנית זו מציעה קורסים בערבית מדוברת, ערבית ספרותית וערבית של כלי התקשורת. הסטודנטים מרחיבים את השליטה בערבית מדוברת למתקדמים ומתנסים במעבדה לשונית ממוחשבת ייחודית שהוקמה עבור לימודי התעודה. כך הם מעמיקים מיומנויות תרגום והבנה של טקסטים שעוסקים במזרח התיכון.

 

 

  • לימודי תעדה בפרסית: לימודי התעודה מתמקדים בפרסית מדוברת, היקפם הוא כשנתיים.


מתכונת הלימוד


הלימודים נמשכים כשלוש שנים. במסגרתם נלמדים קורסי בחירה באחד משלושת התחומים: המזרח התיכון, מדעי המדינה ולימודי ישראל. המחלקה מקיימת פעילות מעשירה עבור הסטודנטים, שכוללת כנסים מדעיים בהשתתפות חוקרים בעלי שם מן הארץ והעולם, סמינרים מחלקתיים, ערבי גיבוש בהם מנתחים סרטים, סיורים לימודיים בארץ ובחו"ל וכן משלחת של קורס מודל האו"ם לכנס בין לאומי. מדי קיץ, המחלקה מוציאה סיור לימודי לאזרבייג'ן או למרוקו בליווי של מרצי המחלקה. נוסף על כך, במהלך שנת הלימודים השלישית הסטודנטים לוקחים חלק בפרקטיקה במוסדות מדינה, כגון במשרד החוץ, בכנסת ישראל, במשרד הפנים, במשרד הכלכלה, בעיריות ובמועצות מקומיות, במכוני מחקר ובאמ"ן.


תנאי קבלה


ציון הקבלה הנדרש לקבלה למחלקה למזרח תיכון הוא 530 ומעלה. מן המועמדים נדרש ממוצע בגרות 83 ומעלה וכן ציון של לפחות 510 בפסיכומטרי. בעלי ממוצע בגרויות של 85 ומעלה יכולים להתקבל ללא פסיכומטרי. במחלקה זו אפשר לשלב שני תחומי לימוד לתואר הראשון, יש לעמוד בדרישות הקבלה של שני החוגים. יש לפנות ישירות למוסד הלימוד לקבלת המידע המדויק לגבי תנאי קבלה.


תעודה


לבוגרים שעומדים בכל התנאים והדרישות מוענק תואר ראשון B.A. מטעם אוניברסיטת אריאל בשומרון.

 

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל
חוות דעת של סטודנטים על לימודי ישראל והמזרח התיכון - אריאל
התקבלו 7 דירוגיםבציון ממוצע: 4.1 מתוך 5

אוניברסיטת אריאל
29/08/2019

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אןהבת את היחס האישי ואת המענה המהיר לא אוהבת את חוסר המקום בקורסים

על הקמפוס

קמפוס גדול וחביב מאוד אוירה טובה בהפסקות ובשיעורים נגישות נוחה מבניין לבניין

טיפים

תחסכו הרבה כסף לפני

אוניברסיטת אריאל
01/10/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

קשה לי בנושא המבחנים, אפשר לכתוב תשובות נכונות ומלאות ועדיין להכשל בהן, לפעמים אני מרגישה שזה לא תלו קרא עוד...

על הקמפוס

קמפוס גדול יש הרבה דשאים ועצים ומקומות ישיבה נוחים' יש קפיטריה כמעט בכל בנין, יש שני קמפוסים מופרדים קרא עוד...

טיפים

עדיף לעבוד לפני הלימודים ולהיכנס לאוניברסיטה עם שקט כלכלי כדי שאפשר יהיה להשקיע יותר בלימודים להצליח קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp