אוניברסיטת אריאל
שם מלא
אימייל
טלפון
אני מסכים לתנאי השימוש ומדיניות האתר
לימודים > מדעי הרוח > לימודי ישראל והמזרח התיכון - אריאל

לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל

שירות אישי - אוניברסיטת אריאל

מלא/י את פרטייך ונציג שירות יחזור אליך בהקדם

טלפון אימייל שם מלא
אני מסכים לתנאי השימוש ומדיניות פרטיות

לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל בשומרון


המחלקה ללימודי המזרח התיכון של אוניברסיטת אריאל בשומרון משלבת לימודים אזוריים, לימודי השפה הערבית ומדע המדינה כתחומי ידע משלימים. שילוב זה מאפשר להכיר שלושה תחומי ידע רחבים אשר מתייחסים לסוגיות גלובליות בנות זמננו. במחלקה משלבים את לימודי המזרח התיכון עם לימודי מדעי המדינה, אלה הם שני תחומים אשר משלימים זה את זה ותורמים להבנה של התרחשויות בין לאומיות ואזוריות. ייחודי של התואר הוא בחשיפתו את הסטודנטים למרכיבים נוספים בתחומי מדינת ישראל והאזור מלבד לימודים מקובלים במדעי המדינה.


במהלך התואר וכחלק מן הפרקטיקום בסטודנטים והבוגרים משתלבים בשלל תחומים בשוק העבודה, כגון בעשייה פוליטית, בשירות הדיפלומטי ובמחקרי מקצועי במכוני מחקר. בוגרי לימודי התעודה בערבית יכולים להשתלב בשירותי הביטחון, בדיפלומטיה מזרח תיכונית או בתרגום. קיימת גם אפשרות לעסוק בענפי ההוראה של תחומי הפוליטיקה והממשל, הערבית והמזרח התיכון.


תכנית הלימודים


תכנית לימודי המזרח התיכון מקיפה שלל נושאים בתחום המדיניות, קבלת החלטות, יחסים בינלאומיים, היסטוריה פוליטית, תקשורת ערבית מודרנית, ספרות ערבית ולימודי דת האסלאם אשר נלמדים בשפה הערבית. תכנית זו מקיפה את המזרח התיכון במובן הרחב שלו, מערב הסעודית ועד לתורכיה, מצפון אפריקה עד אירן. הסטודנטים לומדים על תקופות מעלייתו של האסלאם ועד לתקופה המודרנית ואירועים עכשוויים.


במהלך כל שנות הלימודים המחלקה משולבים לימודי השפה הערבית, הכוללים את הרבדים השונים של הערבית המדוברת והספרותית. התואר כולל גם לימודי פוליטיקה ומשטר בישראל וכן שלושה מסלולים בעלי שילוב מובנה של פרקטיקה במנהל ציבורי, המדיניות חוץ ובערבית.

 


מסלולי לימוד ולימודי תעודה

 

 

 • מדיניות חוץ: משלב לימודים תיאורטיים ומעשיים וייחודי לאוניברסיטת אריאל. הבוגרים יכולים להציע עצמם כמועמדים לתפקידי מדיניות החוץ של ישראל ולארגונים בין לאומיים.

 

 

 • מנהל ומדיניות ציבורית: מסלול זה שם לו למטרה להכשיר מומחים שברשותם ידע עיוני ומעשי בסוגיות ליבה של מדינת ישראל והאתגרים שעומדים בפניה. מאפשר לבוגריו להשתלב כמומחים באגפי שלטון מקומי ומרכזי כגון בכנסת, במשרדי ממשלה וברשויות מקומיות, וכן בארגונים ציבוריים שיש להם השפעה על מקבלי החלטות.

 

 

 • מסלול ערבית: המסלול מקנה התמקצעות בלימודי ערבית ספרותית. הוא מרחיב ומעמיק את לימודי הערבית הספרותית ומתמקד בפיתוח של מיומנויות הבנת הנקרא ויכולות תרגום טקסטים שעוסקים במזרח התיכון בתחומים כגון תקשורת, ספרות, טקסטים קלאסיים, חדית' וקוראן.

 

 

 • לימודי תעודה בערבית: תכנית זו מציעה קורסים בערבית מדוברת, ערבית ספרותית וערבית של כלי התקשורת. הסטודנטים מרחיבים את השליטה בערבית מדוברת למתקדמים ומתנסים במעבדה לשונית ממוחשבת ייחודית שהוקמה עבור לימודי התעודה. כך הם מעמיקים מיומנויות תרגום והבנה של טקסטים שעוסקים במזרח התיכון.

 

 

 • לימודי תעדה בפרסית: לימודי התעודה מתמקדים בפרסית מדוברת, היקפם הוא כשנתיים.


מתכונת הלימוד


הלימודים נמשכים כשלוש שנים. במסגרתם נלמדים קורסי בחירה באחד משלושת התחומים: המזרח התיכון, מדעי המדינה ולימודי ישראל. המחלקה מקיימת פעילות מעשירה עבור הסטודנטים, שכוללת כנסים מדעיים בהשתתפות חוקרים בעלי שם מן הארץ והעולם, סמינרים מחלקתיים, ערבי גיבוש בהם מנתחים סרטים, סיורים לימודיים בארץ ובחו"ל וכן משלחת של קורס מודל האו"ם לכנס בין לאומי. מדי קיץ, המחלקה מוציאה סיור לימודי לאזרבייג'ן או למרוקו בליווי של מרצי המחלקה. נוסף על כך, במהלך שנת הלימודים השלישית הסטודנטים לוקחים חלק בפרקטיקה במוסדות מדינה, כגון במשרד החוץ, בכנסת ישראל, במשרד הפנים, במשרד הכלכלה, בעיריות ובמועצות מקומיות, במכוני מחקר ובאמ"ן.


תנאי קבלה


ציון הקבלה הנדרש לקבלה למחלקה למזרח תיכון הוא 530 ומעלה. מן המועמדים נדרש ממוצע בגרות 83 ומעלה וכן ציון של לפחות 510 בפסיכומטרי. בעלי ממוצע בגרויות של 85 ומעלה יכולים להתקבל ללא פסיכומטרי. במחלקה זו אפשר לשלב שני תחומי לימוד לתואר הראשון, יש לעמוד בדרישות הקבלה של שני החוגים. יש לפנות ישירות למוסד הלימוד לקבלת המידע המדויק לגבי תנאי קבלה.


תעודה


לבוגרים שעומדים בכל התנאים והדרישות מוענק תואר ראשון B.A. מטעם אוניברסיטת אריאל בשומרון.

 

 עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל: 

חוות דעת של סטודנטים: לימודי ישראל והמזרח התיכון - אריאל (6 חוות דעת)
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5    
סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן לכל חוות הדעת
, תואר במזרחנות , 01/10/2014

דירוג: 4/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
קשה לי בנושא המבחנים, אפשר לכתוב תשובות נכונות ומלאות ועדיין להכשל בהן, לפעמים אני מרגישה שזה לא תלוי בי אלא בממוצע הכיתתי ולא משנה שאענה נכון בכל זאת יורידו לי את הציון.. קצת מייאש ומבאס לדעת שהנושא הזה הוא לא כל כך אמיתי.

על הקמפוס
קמפוס גדול יש הרבה דשאים ועצים ומקומות ישיבה נוחים' יש קפיטריה כמעט בכל בנין, יש שני קמפוסים מופרדים חבל שהם לא באותו מתחם אבל כל השאר מסודר ונח.
, תואר בקרימינולוגיה ומזרח תיכון, 03/09/2014

דירוג: 4/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
אוהבת- את המרצים של מדעי החברה, את האווירה. יש גיבוש מסוים בין הסטודנטים. לא כל אחד לעצמו אלא יש עזרה הדדית, קבוצות למידה, מעלים קבצים, סיכומים וכו'.
לא אוהבת- את חובת הנוכחות, את המחירים על המעונות. לעיתים יש חוסר סדר בשיבוץ של קורסים ותאריכים למבחנים. לגבי קורסי אנגלית, קצת מיותר שיש גם טרום 1 גם טרום 2 גם מתקדמים 1 גם 2 וכו'...

על הקמפוס
יש תחושה של שייכות למוסד. הוא נמצא בשומרון כך שהאווירה מיוחדת. פעמיים בשבוע בערך יש הפנינג ברחבת הקמפוס התחתון והפעלת מוזיקה ע"י אגודת הסטוד'.

    עוד חוות דעת

מה חושבים הסטודנטים על מוסד הלימודים
 • באיזו מידה היה קשה להתקבל ללימודים?
  (מ: 1- קל מאד, עד: 5 - קשה מאד) 
  33%
   
  2
  50%
   
  3
  17%
   
  4
 • דרג את מידת שביעות רצונך ממוסד הלימודים והמסלול
  (מ:1 - שביעות רצון נמוכה, עד: 5 - שביעות רצון גבוהה) 
  17%
   
  3
  67%
   
  4
  17%
   
  5
 • באיזו מידה עמד מוסד הלימודים במה שהבטיח לנרשמים?
  (מ: 1 - לא עמד בכלל, עד 5 - עמד בהכל) 
  33%
   
  3
  33%
   
  4
  33%
   
  5
 • באיזו מידה היית ממליצ/ה לחבריך ללמוד במוסד לימודים זה?
  (מ: 1 - בשום אופן לא ממליצ/ה, עד 5 - ממליצ/ה לכולם) 
  17%
   
  4
  83%
   
  5
 • האם היית ממשיך/ה ללימודי המשך באותו מוסד לימודים?
   
  67%
   
  כן
  33%
   
  אולי
 • באיזו מידה את/ה מרוצה מהקפיטריה בקמפוס?
  (מ: 1 - בכלל לא מרוצה, עד 5 - מאד מרוצה) 
  17%
   
  1
  17%
   
  2
  33%
   
  3
  17%
   
  4
  17%
   
  5
 • באיזו מידה את/ה מרוצה מדרכי ההגעה/ מקומות חניה?
  (מ: 1 - לא מרוצה בכלל, עד 5 - מרוצה מאד)  
  17%
   
  1
  50%
   
  3
  33%
   
  5
 • באיזו מידה את/ה מרוצה משירותי המזכירות של מוסד הלימודים?
  (מ: 1 - כלל לא מרוצה, עד 5 - מרוצה מאד)  
  17%
   
  3
  50%
   
  4
  33%
   
  5

עוד דברים שהסטודנטים מספרים על אוניברסיטת אריאל
 • באיזו מידה מעבירים המרצים את החומר בצורה מעניינת ומובנת?
 • עד כמה נותנים המרצים יחס אישי לתלמידים?
 • באיזו מידה תכנית הלימודים מקנה כלים מעשיים לעיסוק במקצוע?
 • עד כמה חברותיים הסטודנטים במסלול הלימודים?
 • במידה והנך עובד/ת, האם תחום התעסוקה שלך
  קשור לתחום הלימודים שלך?
 • האם לדעתך ניתן לשלב לימודים ועבודה במשרה מלאה
  במסלול בו הינך לומד?


פורום לימודים  |  ימים פתוחים  |  תנאי קבלה  |  תנאי שימוש  |  מפת האתר  |  מגזין לימודים  |  צור קשר  |  English