רוצה פרטים על חיפוש לימודים?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

חיפוש לימודים - רגע לפני ...

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על חיפוש לימודים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


כיצד לחפש מוסד לימודים בצורה חכמה ויעילה?

לימודים אקדמיים גבוהים הפכו בשנים האחרונות להכרח, עבור כל מי שרוצה לעבוד במשרות נחשקות או בתחומים מבוקשים. אם בעבר, ניתן היה להתקדם גם ללא תואר אקדמי, כיום זה כמעט בלתי אפשרי. כמעט בכל עבודה דורשים לפחות תואר ראשון, ויש גם לא מעט משרות עבורן הדרישה היא לתואר שני.

 

לכן, כל מי שרוצה לעסוק בתחומים מבוקשים כמו משפטים, מנהל עסקים, פסיכולוגיה, כלכלה, תקשורת, מחשבים, רפואה ועוד, חייב תואר אקדמי ורצוי שזה יהיה תואר של מוסד לימודים מוביל ויוקרתי.

 

אך כיצד מגיעים אל המוסדות הללו? כיצד בוחרים ביניהם? בנוסף ל - 8 האוניברסיטות הרשמיות הפועלות בישראל (בן גוריון בבאר שבע, העברית, הטכניון, מכון ויצמן, תל אביב, בר אילן, חיפה והאוניברסיטה הפתוחה) יש עוד עשרות מכללות המציעות מגוון רחב מאוד של תחומים.

 

על מנת להגיע לחוג ספציפי במוסד הלימודים שמתאים לכם ביותר, יש לערוך סקר שוק מקיף ורציני. בכתבה זו נסייע לכם למצוא מוסד לימודים מתאים באמצעות מספר טיפים, הנחיות ונקודות למחשבה.

מכללה או אוניברסיטה?

כל מי שרוצה ללמוד לקראת תואר ראשון בישראל, צריך להחליט קודם כל היכן הוא רוצה ללמוד - במכללה או באוניברסיטה? לנושא זה הקדשנו כתבה מיוחדת, וחשוב לדעת את היתרונות והחסרונות של כל סוג מוסד אקדמי. אם אתם רוצים ללמוד רק באוניברסיטה, אתם מצמצמים מאוד את האפשרויות שלכם (ל - 8 האוניברסיטאות הרשמיות של ישראל).

 

אם אתם מעדיפים ללמוד במכללה יש לכם עשרות אפשרויות נוספות. מכללות הן בדרך כלל יקרות יותר (אם כי לא תמיד) מאוניברסיטאות, אך תנאי הקבלה אליהן נוחים יותר. מצד שני לימודים באוניברסיטאות עדיין נחשבות ליוקרתיות יותר ומעסיקים רבים יעדיפו בוגרי אוניברסיטאות על פני בוגרי מכללות (אם כי הפער בין אוניברסיטאות למכללות היוקרתיות הולך ומצטמצם עם השנים).

 

 

באוניברסיטאות מגוון תחומי הלימוד הוא גדול יותר אך במכללות יש לעיתים התמקדות ספציפית בתחום מסוים (למשל מכללה העוסקת בעיקר המשפטים או בהנדסה). לכן, ככל שתמהרו להחליט היכן אתם רוצים ללמוד, כך תצמצמו את האפשרויות שלכם ותוכלו לבחור במוסד האקדמי המתאים לכם ביותר.

החליטו מה והיכן אתם רוצים ללמוד!

כאשר בוחרים מוסד לימודים, חשוב מאוד להתחיל בתהליך של צמצום אפשרויות. התמקדות במקצוע אחד או מקסימום שתים יעזרו לכם בתהליך החיפוש. אם החלטתם שאתם רוצים ללמוד משפטים במכללה, כבר בעצם ההחלטה הזו אתם מצמצמים את האפשרויות שלכם מכיוון שיש מספר מוגבל של מכללות העוסקות בתחום זה (המרכז הבינתחומי, המכללה למנהל, מכללת נתניה, הקריה האקדמית אונו ועוד).

 

כך גם בלימודי הנדסה, עיצוב, מחשבים ועוד. ברוב האוניברסיטאות תוכלו ללמוד את כל התחומים הללו אך אם בחרתם ללמוד במכללה, האפשרויות שלכם מצטמצמות רק למכללות שאכן ניתן ללמוד בהן את התחום המבוקש על ידכם.

 

לעומת זאת, תחומים רבים במדעי הרוח (פילוסופיה, היסטוריה, שפות, ספרות ועוד) וגם מספר תחומים במדעי החברה ובתחום האמנות, ניתן ללמוד רק באוניברסיטאות. אם בחרתם ללמוד היסטוריה ופילוסופיה למשל, תתקשו למצוא מכללה בה ניתן ללמוד תחומים אלה ותצטרכו להירשם לאחת האוניברסיטאות.


לסיכום - לבחירת תחום הלימודים שלכם יש השפעה ישירה גם על בחירת מוסד הלימוד.

החליטו מתי אתם רוצים ללמוד!

לאחר שבחרתם תחום לימודים ויש לכם גם כיוון לגבי השאלה אוניברסיטה או מכללה, עליכם להחליט מתי אתם רוצים ללמוד. ההרשמות הסדירות לרוב האוניברסיטאות מסתיימות בדרך כלל במרץ, אם כי לעיתים ניתן להירשם גם מאוחר יותר. מועדי ההרשמה למכללות הם במקרים רבים גמישים יותר, וניתן להירשם גם באפריל, מאי ואפילו יוני ויולי.

 

ישנם מקרים, בחוגים הפחות מבוקשים, בהם ניתן להירשם גם בחודשים יותר מאוחרים, אך ככל שהחוג הוא מבוקש יותר, כך יהיה קשה יותר להתקבל אליו בהרשמה מאוחרת. לכן, ברגע שאתם יודעים מתי אתם רוצים ללמוד, כדאי מאוד לברר את מועדי ההרשמה במוסדות הלימוד המועדפים עליכם. לכל מוסד לימוד יש מועד הרשמה אחרון אחר, ולכן יש מקומות שלא תוכלו להירשם אליהם אם תתעוררו מאוחר מדי.

 

יש כמובן גם אפשרות להתחיל ללמוד בסימסטר השני ואפילו בסיסמסר קיץ, אך זה כבר תלוי בחוג שבחרתם ובמכללה הספציפית. כל אלה הם נתונים שיש לברר אותם מראש והם עוזרים מאוד בהחלטה להיכן להירשם.

תנאי הקבלה

תנאי הקבלה של כל חוג ומוסד לימודים הם למעשה הקריטריון החשוב ביותר שעליכם לברר. גם אם אתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים ללמוד, היכן ומתי, אם אתם לא עומדים בקריטריונים של הקבלה לחוג המבוקש (ובמוסד הלימודים המבוקש) - שום דבר לא יעזור לכם.

 

לכן, יש לברר מראש את חתכי הקבלה לכל מסלול בטרם ההרשמה. המידע הזה הוא זמין ברוב אתרי המכללות והאוניברסיטאות וניתן גם להתקשר למדורי הרישום ולברר. לשם הדוגמא - אם אתם רוצים להירשם ללימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב - בררו מראש אילו ציונים צריך (ממוצע בגרות ופסיכומטרי) על מנת להתקבל (ברוב המקומות ניתן לברר מה היה חתך הקבלה בשנה האחרונה).

 

אם אתם עומדים בקריטריונים - הירשמו ללימודים. אם לא - בררו את הקריטריונים במוסד הלימודים השני בעדיפות. אם לא התקבלתם ללימודי משפטים בתל אביב, אין זה אומר שלא תתקבלו לבר אילן או למכללה למנהל למשל. יש למצות את כל האפשרויות וכל מוסדות הלימוד, והיום האפשרויות הן רבות ומגוונות! חשוב כמובן להדגיש כי היתרון המשמעותי ביותר של המכללות על פני האוניברסיטאות הוא בכל הקשור לתנאי הקבלה.

 

ברוב המקרים קל יותר להתקבל ללימודים במכללות מאשר ללימודים באוניברסיטאות וניתן לומר כי אחת מהסיבות העיקריות בגינן אנשים נרשמים למכללות ולא לאוניברסיטאות היא תנאי הקבלה הנוחים יותר.

שכר לימוד ומלגות

כאשר בוחרים מוסד לימודים, חשוב מאוד לברר גם את כל מה שקשור לתשלום שכר הלימוד. שכר הלימוד הוא מרכיב חשוב מאוד בהחלטה היכן ללמוד, ולא לכולם יש את הסכומים הנדרשים על מנת ללמוד במכללות המובילות.

 

כמובן שבאוניברסיטאות שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי (בסביבות 10000 שקלים בשנה) בעוד במכללות רבות שכר הלימוד יכול להגיע גם ל - 30000 שקלים בשנה, אך יש לא מעט מכללות שגם בהן שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי (במיוחד מכללות בפריפריות, בצפון ובדרום). אין כל ספק כי זהו שיקול מרכזי בבחירת מוסד הלימודים שלכם. מכללות כמו המרכז הבינתחומי, המכללה למנהל, מכללת נתניה ועוד, הן מכללות איכותיות מאוד, אך הן עולות עשרות אלפי שקלים בשנה ולא כולם יכולים לעמוד בכך.

 

חשוב להדגיש כי בכל האוניברסיטאות וגם ברוב המכללות, מחולקות מדי שנה מלגות לימוד רבות לסטודנטים הזקוקים לעזרה כלכלית. יש גם גורמים חיצוניים למוסדות הלימוד המחלקים מלגות. בין המלגות המחולקות ניתן למנות לא מעט מלגות הצטיינות, מלגות פר"ח, מלגות סיוע אורנים, מלגות אגודת הסטודנטים, פרויקט "סחלב" ועוד. מומלץ מאוד לברר נושא זה גם באוניברסיטאות וגם במכללות ולצרף זאת לכלל הקריטריונים אותם תשקללו לפני ההחלטה הסופית להיכן להירשם.

 

  • מלגות - לוח מלגות בשווי של מאות מליוני שקלים


מגורים

יש סטודנטים שרוצים ללמוד בעיר הגדולה ולשכור דירה, אך יש גם כאלה שמעדיפים ללמוד במוסד לימודים עם חיי חברה תוססים ולישון במעונות הסטודנטים (למשל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע).

 

הכל תלוי בהעדפה של הסטודנט, אך כל האופציות פתוחות. ברוב המכללות יש מעונות לסטודנטים, אך אין מקום כמובן לכל הסטודנטים ושי לוודא מראש אם תוכלו ללון במעונות ואם אתם זכאים לכך. לעומת זאת, ברוב המכללות אין מעונות ואין אופציה למגורים, אך ניתן וחשוב לברר זאת מראש כי יש גם חריגים. נושא חיי החברה והמגורים הוא נושא חשוב בתהליך בחירת מוסד הלימודים, ויש לקחת אותו בחשבון.

 ימים פתוחים

כל אוניברסיטה או מכללה שמכבדת את עצמה, עורכת ימים פתוחים בתקופות של ההרשמה. בימים הללו ניתן לקבל מידע רב אודות מוסד הלימודים בכל הקשור לחוגים, זמני הרשמה, מעונות, חיי חברה ועוד. מומלץ מאוד להשתתף בכמה שיותר ימים פתוחים כאלה (מידע עליהם ניתן למצוא באתרי המכללות). זוהי הדרך הטובה ביותר לקבל מידע על מוסד הלימודים ממקור ראשון וגם להתרשם קצת ממוסד הלימודים עצמו.

 

  • ימים פתוחים - לוח ימים פתוחים במגוון תחומים במוסדות הלימודי בישראל


סיכום

אנו בהחלט ממליצים לעשות סקרי שוק מקיפים בטרם תירשמו ללימודים ורק אחר כך להחליט
על 2-3 מוסדות לימוד ולהירשם אליהם במקביל. קחו בחשבון את כל הקריטריונים החשובים שהוזכרו בכתבה זו ועשו סקר שוק מקיף ככל האפשר.

 

 

תחום הלימודים, מועד הלימודים, תנאי הקבלה, חיי החברה, העלויות, נושא המגורים ועוד - לכל אלה יש השפעה ישירה על ההחלטה שלכם ולכן כדאי לברר את כל הנושאים הללו בצורה מסודרת ורק אז להחליט. ניתן כמובן להיעזר באתרי האינטרנט של מוסדות הלימוד וגם באתרי לימודים כלליים, כמוהם יש לא מעט ברשת האינטרנט.

 

לאחר ששקללתם את כל הנתונים ועשיתם סקר שוק מקיף, יהיה לכם הרבה יותר קל לבחור את מוסד הלימודים המתאים לכם ביותר. בחירה מושכלת שכזו, תשפר מאוד את סיכויי ההצלחה שלכם בלימודים עצמם וזה כמובן ישפיע גם על המשך הקריירה שלכם בעתיד!

שירות אישי חינם

צריך פרטים על חיפוש לימודים?

רוצה לדעת יותר על חיפוש לימודים?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

אם אין לך מושג מה מתאים לך ללמוד


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

חוות דעת של סטודנטים: בחירת לימודים

התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp