לימודי חינוך והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי חינוך והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה הפתוחה

 

תואר ראשון בחינוך ‏ובהיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו באוניברסיטה הפתוחה

 

לימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון מהווים תחום לימודים מרתק ופופלארי מאוד בישראל. בלימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו נחשפים הסטודנטים להיסטוריה השופעת והמרתקת של האיזור שבו אנו חיים כיום, על החברות השונות שחיו בה וממשיכות לחיות בה.

 

התרבויות המגוונות והמפגש בין המזרח למערב הובילו לתהליכים דתיים, חברתיים, פוליטיים ואידיאולוגים במהלך ההיסטוריה. לימודים אלו חושפים את העבר העשיר של המזרח התיכון, החל מהמאה ה-7 לספירה עם הופעת דת האיסלאם ועד לסכסוך הישראלי פלשתיני שנמשך עד היום.

 

מטרת הלימודים

 

שילוב לימודים אלו עם לימודי חינוך במסלול הדו חוגי של האוניברסיטה הפתוחה מאפשר לסטודנט לרכוש כלים להוראה וחינוך בתחום ההיסטוריה של המזרח התיכון. לצד קורסים החושפים את ההיסטוריה של המזרח התיכון נלמדים קורסים עיוניים ומעשיים בתחום החינוך המכשרים מורים בעלי ידע עשיר וכלים לחינוך. תואר זה הינו שילוב בין מדעי החברה ומדעי הרוח ומתאים במיוחד לכל המתעניינים במזרח התיכון ואלו המעוניינים להעביר את המידע החשוב הזה לדור הצעיר.

 

קיראו על: לימודי היסטוריה

 

השפה הערבית

 

בכדי ללמוד בחוג ללימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו באוניברסיטה הפתוחה, יש להוכיח ידע שליטה בשפה הערבית באחת מבין הדרכים הבאות:

 

 • סיום בית ספר תיכון ששפת ההוראה בו היא ערבית
 • סיום בהצלחה של קורס ערבית מהאוניברסיטה הפתוחה
 • סיום בחינת בגרות בערבית בהיקף של 5 יחידות לימוד
 • פטור מלימודי ערבית מכל אוניברסיטה אחרת

 

* דרישה זו הינה תנאי הכרחי ללימודים בחוג ואינה מעניקה נ"ז.

 

תוכנית לימודים

 

לימודי תואר ראשון בחינוך ‏(במגמת תכניות לימודים ושיטות הוראה‎)‏ ובהיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו באוניברסיטה הפתוחה כוללים -

 

 • קורסי תשתית (חובה) לתואר דו חוגי בהן נלמדים הקורסים: יישומי מחשב למדעי החברה, שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו, מבוא לסטטיסטיקה למדעי החברה א'+ב'.

 

 • 4לימודי חינוך - בין קורסי החובה מצויים הקורסים: תכנון פיתוח ויישום תוכניות לימוד, פרקים בסוציולוגיה של החינוך, פסיכולוגיה בחינוך. בין קורסי הבחירה ניתן ללמוד את הקורסים: הוראה יחידנית, קריאה: תיאוריה ומעשה, אתגרים בניהול בית ספר, מנהיגות ויישומיה בחינוך, הוראה: מקצוע, אומנות, אמנות?, מטפורה בחשיבה חינוכית, פילוסופיה של המדע, חשיבה בקורתית ועוד קורסים רבים אחרים.

 

 • ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו - קורסי הבחירה מחולקים לאשכולות: תולדות החברות הערביות והאסלמיות ותרבויותיהן, מוסלמים, נוצרים יהודים: לאומיות מודרנית ואשכול המציע קורסים כללים יותר.

  קורסי החובה כוללים את הקורסים הבאים: מבית לאומי למדינה בדרך: היישוב היהודי בין שתי מלחמות עולם, המזרח התיכון בין שתי מלחמות עולם, האסלאם- מבוא להיסטוריה של הדת, מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה, המזרח התיכון בימינו, יהודים בין מוסלמים: מבוא לתולדות היהודים בארצות האסלם בתקופה המודרנית (1750-1914).

  בין קורסי הבחירה מצויים הקורסים: נוער חינוך ופוליטיקה במזרח התיכון, יהודי צפון אפריקה במאות ה-19 וה-20, אתיופיה: נצרות, אסלאם, יהדות, הקולנוע הפלסתיני, דמוגרפיה פוליטית במדינות ערב במאה ה-20, יהודי תימן: היסטוריה, חברה, תרבות, צמיחת המדינות החדשות באפריקה, ספרות ואידיאולוגיה בא"י בשנות השלושים ועוד קורסים רבים מבין האשכולות השונים.

 

הדרישות הסימינריונית לתואר דו חוגי זה הינן: הגשת שתי עבודות סמינר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו והגשת עבודת סמינר בחינוך.

 

 

משך הלימודים

 

הלימודים לתואר ראשון בחינוך ‏(במגמת תכניות לימודים ושיטות הוראה‎)‏ ובהיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו, נמשך לפחות שלוש שנים אקדמאיות (זאת בהתאם להתקדמות האישית של כל סטודנט). בסופו מתקבלת תעודת תואר מוסמך אוניברסיטה (B.A) בחינוך והיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו, בוגר מדעי הרוח בשילוב עם מדעי החברה.

 

המשך הלימודים

 

בוגרי התואר הראשון בחינוך ‏(במגמת תכניות לימודים ושיטות הוראה‎)‏ ובהיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו באוניברסיטה הפתוחה, יכולים להוסיף שנת לימוד אקדמית ולקבל תעודת הוראה, כך יוכלו להשתלב בחינוך במסגרות פורמאליות ומסגרות בלתי פורמאליות. בנוסף, בוגרי התואר יכולים להמשיך לתואר שני (M.A) במדעי הרוח או במדעי החברה. בוגרי תואר יכולים גם להשתלב בשוק התעסוקה באמצעי התקשורת השונים, כיועצים, עורכים, כותבים או להשתלב במכוני מחקר ובאקדמיה.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp