לימודי מדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי חטיבה במדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה – למי זה מתאים?

 

לימודי החטיבה במדעי היהדות מיועדים לסטודנטים הלומדים לקראת בוגר תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה במסגרת לימודים לתואר חד-חוגי בדיסציפלינות הבאות : היסטוריה, פסיכולוגיה, כלכלה, ניהול וסוציולוגיה והחייבים בלימודי חטיבה ובחרו ללמוד אותה במסגרת החוג למדעי היהדות.

 

קיראו על: מדעי החברה והרוח

 

מהם מדעי היהדות?

 

מדעי היהדות המהווה נגזרת מתוך מדעי הרוח עוסק בהיסטוריה של עם ישראל, מחשבת ישראל וניתוח טקסטים יהודיים כגון: התנ"ך, התורה שבעל פה, ספר הזוהר של הקבלה ועוד. היהדות כדת מונותיאיסטית מכילה מסורת והיסטוריה מפוארת שנלמדה ונחקרה לאורך כל התקופות ההיסטוריות.

 

עם התחלת "עידן ההשכלה" באירופה, החלו חוקרים גרמניים לשאוף להציג את החוכמה שבתרבות, במסורת ובטקסטים היהודיים ומכאן גם החלו להשתמש במונח "מדעי היהדות". התחום משתייך לחקר הדתות, כיוון שהוא חוקר את מהותה ושורשיה של הדת היהודית, כמו גם לתחום הפילולגי העוסק בחקר של כתבי יד שונים.

 

כאמור, התחום נושק לתחומים רבים מתחום מדעי הרוח והחברה כשהמרכזיים ביניהם הם פילוסופיה, היסטוריה ואמנות. אף על פי שמדובר בדת המתקיימת מעל ל- 2000 שנה, ממצאים חדשים בתחום ממשיכים להחקר להתפתח ולהפתיע, משום כך מדעי היהדות מהווים תחום מדעי מרתק ומתחדש.

 

מה לומדים?

 

באופן כללי ניתן לחלק את לימודי מדעי היהדות לכמה תחומים ביניהם: לימודי יהדות המזרח, לימודי ארץ ישראל, לימודי האומנות היהודית ועוד. האוניברסיטה הפתוחה שואפת להכשיר סטודנטים לעסוק במחקר עצמאי בתחום מדעי היהדות, או בהוראת מדעי היהדות.

 

מדעי היהדות כוללים בתוכם מגוון תחומי מחקר כגון לימודי ארץ ישראל, האומנות ביהדות, תלמוד, מקרא, מחשבת ישראל, היסטוריה יהודית, לימודי האישה ביהדות ועוד. לימודים אלו מעניקים ידע בקריאה בקורתית והבנת פרשנויות המקרא והתלמוד, בהיבטים והזרמים השונים של מחשבת ישראל, בתחומי היצירה התרבותית והספרותית של עם ישראל מתקופת המקרא ועד ימינו.

 

קורסים נוספים עוסקים בלשון העברית, תוך בחינה וניתוח של טקסטים יהודיים, כמו גם לימודי הפולקלור היהודי. לצד קורסים העוסקים בהבנת התלמוד הבבלי, המשנה מדרשי ההלכה ועוד, ניתן ללמוד קורסים העוסקים בפילוסופיה ופוליטיקה יהודית.

 

בין הקורסים השונים ניתן ללמוד קורס העוסק בתנועת החסידות אשכנז, יצירתה ופעולתה במאות ה- 12 וה-13, כאחת מהתופעות המרכזיות בחיי הרוח היהודיים בימי הביניים. ניתן גם ללמוד קורס שעוסק כולו בספר בראשית, ספר ההתחלות המתמודד עם סוגיות מרכזיות ביחסים שבין האלוהים, האדם ועולם הטבע.

 

תוכנית לימודים

 

הלימודים בחטיבה למדעי היהדות מהווים תחום לימודים עשיר ומרתק ויכולים לתרום רבות ולהוסיף עניין רב ללימודי תואר ראשון.

 

בחוג לומדים קורסי חובה ובחירה, בין קורסי הבחירה ניתן למצוא קורסים כגון:

 

  • חסידות אשכנז בתולדות המחשבה היהודית
  • ספר בראשית
  • מבוא לתושב"ע
  • מדרש ואגדה

 

במסגרת לימודי החטיבה במדעי היהדות ישנה אפשרות לבחור בקורס אחד בהיסטוריה של עם ישראל או בספרות עברית.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
חוות דעת של סטודנטים על מדעי היהדות - האוניברסיטה הפתוחה
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

האוניברסיטה הפתוחה
30/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

במוסד אוניברסיטה הפתוחה אני אוהבת את גמישות הזמן שלי . קל מאוד לשלב את הלימודים עם עבודה וזה טוב. אך קרא עוד...

על הקמפוס

זה לא קמפוס שמיועד לסטודנטים .זה כיתות נפרדות במוסד של בית הספר תיכון אליענס בתל אביב. אנחנו מלבד  קרא עוד...

טיפים

זה מסלול מעולה למי שרוצה לשלב את לימודים עם עבודה אך עדיין יש להקדיש המון זמן ללימודים עצמעים בבית - קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp