לימודי פילוסופיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי פילוסופיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי פילוסופיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה - לימודים דו חוגיים


עקרונות מוסר, לגיטימיות של שלטון, קריטריונים למדידת יופי וזיהוי של טיעונים לוגיים תקפים הם רק חלק קטן מתוך העולם העשיר אשר נכלל בתוך הפילוסופיה. פילוסופיה עוסקת במבחר שאלות ודילמות שנוגעות למגוון היבטים בחיינו, כאשר לאורך השנים הוגים והוגות ניסו להשיב עליהן ולהבין אותן לעומק. המחקר הפילוסופי הוא ביקורתי, הוא בוחן טענות לעומק ומנסה לחדור לעומקם של יסודות העולם שסביבנו ולבסיסן של שאלות מהותיות.


האמנויות השונות באות להעשיר ולהרחיב את עולמנו. הספרות, האמנות הפלסטית, הקולנוע ואחרים בוחנים את העולם הסובב אותנו ומעניקים לו פרשנות ייחודית. לאורך השנים נכתבו עשרות יצירות מופת בספרות ובשירה ואלה עוסקות בסוגיות רבות מחיינו ובשאלות מהותיות בעולם.


באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד בתכנית דו חוגית ללימודי פילוסופיה וספרות. הלימודים מאפשרים לשלב לימודי פילוסופיה, שמאפשרים להבין שאלות קיומיות ותיאוריות מרכזיות בהגות, יחד עם לימודי ספרות שבוחנים יצירות מופת מן הספרות הכללית והעברית. הלימודים במסלול הדו חוגי חושפים את הסטודנטים למבחר מושגים, תיאוריות ותובנות ומאפשרים להם להעשיר את הידע האקדמי שברשותם ולהרחיב את עולמם הפנימי.


תכנית הלימודים


לימודי פילוסופיה מאפשרים לסטודנטים לדון בתהליכי חשיבה של האדם ובדרכים בהן הוא תופס את העולם סביבו, באמצעות היכרות עם מגוון של טקסטים פילוסופיים. הם מתמקדים בהגות של הוגים חשובים כגון אריסטו ואפלטון, יום, קאנט, דקארט, ניטשה, וויטגנשטיין ורבים אחרים. נוסף על כך, הם עוסקים בסוגיות מרכזיות שנידונות בפילוסופיה כגון תורת הידיעה, פילוסופיה של הנפש, אסתטיקה, תורת המוסר ופילוסופיה פוליטית. באמצעות התיאוריות והגישות הנלמדות הם מעמיקים בשאלות פילוסופיות מרכזיות ובמוטיבציות שעומדות ביסודן וכן לומדים על מתודות בעזרתן פילוסופים מתמודדים עם סוגיות שונות. כך הם מפתחים מיומנויות חשיבה ביקורתית ואנליטית דרכה הם יכולים להתמודד עם סוגיות פילוסופיות מגוונות.


במסגרת לימודי ספרות, הסטודנטים מכירים סוגיות רבות ושונות שעולות בפרוזה, בשירה ובתיאוריית הספרות. הם עוסקים הן בספרות העברית והן בספרות הכללית ובוחנים טקסטים מרכזיים שונים. כמו כן, הם רוכשים מיומנויות כתיבה בשירה ובפרוזה. הלימודים משלבים גם קורסים מתחום התיאטרון אשר חושפים את הסטודנטים להיבטים שונים בתולדות ובמהות אמנות הבמה.


מתכונת הלימוד


את הלימודים באוניברסיטה הפתוחה ניתן להשלים בתוך פרק זמן של שלוש שנים או לפרוש על פני מספר רב יותר של שנים. הלימודים משלבים בין מפגשים פרונטליים במרכזי ההדרכה ולימודים מקוונים בשילוב טכנולוגיה מתקדמת. שיטת הלימוד הייחודית הזו מאפשרת לסטודנטים לשלב בין לימודים לעבודה דרך התאמת קצב ושעות הלימודים לצורכיהם. כמו כן, הם יכולים לבחור את מקום הלימודים מבין עשרות מרכזי הלימוד שמפעילה האוניברסיטה הפתוחה ברחבי הארץ.


נושאי הלימוד


בין מגוון הנושאים שלומדים הסטודנטים בתכנית זו:

 

 • יצירות בתרבות המערב
 • הפואטיקה של הסיפורת
 • שירת חול עברית בספרד
 • מבט פילוסופי על אי שוויון
 • סוגיות בפילוסופיה אנליטית
 • אסכולות בנות זמננו בתורת הספרות   
 • מבוא לאסתטיקה
 • פואמות של ביאליק
 • פילוסופיה של הנפש
 • פילוסופיה של החינוך
 • פילוסופיה של המדעים   
 • ועוד


על מוסד הלימוד


באוניברסיטה הפתוחה פועלות מבחר תכניות לימודים בענפי מדעי החברה, מדעים, הנדסה ומדעי הרוח. מוסד הלימודים מתייחד בשיטת הלימוד הגמישה שלו אשר מאפשרת לשלב בנוחות בין לימודים ובין עבודה, זאת מתוך שאיפה להנגיש את האקדמיה למגוון של אוכלוסיות. האוניברסיטה מפעילה מעל 50 מרכזי לימוד בערים בפרישה ארצית, מצפון ועד דרום וניתן לבחור ביניהם בהתאם לצורכים האישיים. מדי שנה מעמידה האוניברסיטה הפתוחה בוגרים רבים אשר משתלבים בתפקידים מרכזיים במשק ובתעשייה, רבים מהם ממשיכים לתארים מתקדמים ומשתלבים בעולם המחקר האקדמי.


בין המסלולים שאפשר ללמוד בהם נכללים לימודי מוזיקה לתואר ראשון, לימודי קולנוע, לימודי בלשנות ולשון עברית, לימודי תולדות האמנות, תואר ראשון בתיאטרון, לימודי מדעי היהדות, לימודי מדעי הקוגניציה ולימודי היסטוריה. האוניברסיטה מאפשרת גם ללמוד לתואר שני במבחר תכניות, בין המסלולים הללו אפשר למצוא תואר שני בהיסטוריה ותואר שני בלימודי תרבות.


תנאי קבלה


אין צורך בציון בפסיכומטרי ובתעודת הבגרות כדי להתקבל ללימודים באוניברסיטה הפתוחה. מסיבה זו יכולות שלל אוכלוסיות להתקבל ללימודים, בהן חיילים משוחררים, הורים ותלמידים בתיכון. האוניברסיטה הפתוחה שמה דגש על הישגי הסטודנטים במהלך הלימודים ולא על לימודיהם הקודמים.


תעודה


בוגרי התכנית שעומדים בכל הדרישות זכאים לקבל תואר ראשון BA בספרות ופילוסופיה מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp