לימודי ספרות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי ספרות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי חטיבה בספרות – למי זה מתאים?

 

תוכנית הלימודים בחטיבה לספרות מיועדת לסטודנטים הלומדים לקראת תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה במסגרת לימודים לתואר חד-חוגי בדיסציפלינות הבאות : ניהול, היסטוריה, כלכלה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה והחייבים בלימודי חטיבה ובחרו ללמוד אותה במסגרת החוג לספרות.

 

 

לימודי ספרות מהווים תחום לימודים מרתק. אם אתם אנשי ספר כחלק מעם הספר, אם אתם מעוניינים להרחיב את הידע הכללי שלכם בספרות, ללמוד תיאוריות ולהבין לעומק יצירות מופת בספרות, תוכנית הלימודים בחטיבה לספרות תהווה עבורכם תוספת מרתקת ללימודי תואר ראשון.

 

מה לומדים בחטיבה לספרות?

 

אומנם, כמעט כל אחד יכול לקרוא יצירות ספרותיות להנאתו. אך תוכנית הלימודים בספרות מאפשרת להבין בסוגי הז'אנרים השונים שהתפתחו במהלך השנים, את המאפיינים שלהם, את הקונטקסט שבו הם נכתבו: בהיבט ההיסטורי, התרבותי החברתי ועוד. כל אלו יאפשרו לכם להעמיק בהבנה הספרותית ולרכוש ידע נרחב בחקר הספרות.

 

תיאוריות שונות ומגוונת התפתחו במהלך השנים בחקר הספרות. חוקרים רבים התייחסו לטקסטים השונים כמו גם לצרכני הטקסטים ולפרשנויות שנתנו להם. חקר הספרות בוחן את ההיבטים הפואטים, ההיסטוריוגרפים והביקורתיים של יצירות מופת בספרות שנכתבה מהעת העתיקה ועד לימינו.

 

מטרת הלימודים

 

מסגרת הלימודים בחטיבה לספרות מקנה לסטודנט ידע והבנה במושגי יסוד בחקר הפרות, תוך בחינה היסטורית, תרבותית, אנליטית ובקורתית. תוכנית הלימודים חושפת גם את המחברים השונים העומדים מאחורי יצירות המופת השונות. תוכנית לימודים זו מעניקה לסטודנט את הכלים לקריאה בקורתית של טקסטים ספרותיים.

 

מה לומדים?

 

במסגרת תוכנית הלימודים נלמדים קורסים העוסקים בנושאים שונים כגון: שירה בתקופה המודרנית ושירה בעת העתיקה, הדרמה והרומן הספרותי, הספרות היהודית לדורותיה, סמיוטיקה (חקר הסימנים) תורת הספרות ועוד. קיימים קורסים העוסקים במחזות תיאטרון אשר חושפים את החוויה התיאטרונית תוך בחינה של מדיום התיאטרון והדגמה של מחזות שונים.

 

קורסים נוספים עוסקים בגיבור ביצירות הספרותיות. קיימים קורסים העוסקים בסופרים מסויימים כגון הסופר עמוס עוז, הסופרת ג'יין אוסטין או הסופר א"ב יהושוע, תוך בחינה בקורתית של יצירותיהם השונות. לצד קורסים אלו נלמדים קורסים העוסקים בפרשנות ספרותית ומתמקדים בקורא. קיימים קורסים המנתחים יצירות ספרות לילדים תוך בחינה של מאפייני חברות והשפעתם על תרבות הילדים.

 

תוכנית הלימודים

 

לימודי חטיבה בספרות כוללים בתוכם קורסי חובה ובחירה. בין קורסי הבחירה בלימודי ספרות ניתן למצוא קורסים כגון:

 

  • החוויה התאטרונית: מבוא לדרמה ולתאטרון
  • גיבור ואנטי-גיבור ברומן המודרני
  • עמוס עוז וא"ב יהושע: התחלות

 

בין קורסי הבחירה המתקדמים ניתן למצוא קורסים כגון:

  • ספרות ואידיאולוגיה בא"י בשנות השלושים
  • ג'יין אוסטן: גישות בביקורת הספרות
  • מבוא לפואטיקה של ספרות ילדים

  

תנאי קבלה האוניברסיטה הפתוחה

 

כאן נמצא כל היופי שבבחירת לימודים באוניברסיטה הפתוחה- אין תנאי קבלה! בניגוד למוסדות אקדמים שונים הדורשים ציון פסיכומטרי או ציון של תעודת בגרות, האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לכל מי שמעוניין ללמוד קורסים בודדים או לימודים לתואר ראשון להצטרף לתוכניות הלימוד השונות והמגוונות שלה.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp