לימודי סוציולוגיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי סוציולוגיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי סוציולוגיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה - תכנית דו חוגית


נדבך חשוב בחקר החברה הישראלית שייך לתחומי הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה. חוקרים בענפים אלה יכולים לבחון את שלל הרבדים שמהם מורכבת החברה הישראלית וכן להעמיק בתהליכים השונים שחווים הפרטים שחיים בה. לימודים בתחום זה מאפשרים לסטודנטים לבחון שלל תופעות חברתיות ותרבותיות ולהכיר פנים שונות של החברה בישראל לצד סוגיות במגדר, בתרבות, בפוליטיקה ובעולם הארגוני.


לימודים בתחומי האמנות מאפשרים לסטודנטים להכיר יצירות מופת ולהעשיר את העולם הפנימי. לימודי ספרות מקיפים שלל היבטים בשירה, בפרוזה ובתיאוריה ועוסקים בתהליכים שנובעים מתוך היצירות.


במסגרת התכניות הדו חוגיות שניתן ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, אפשר ללמוד בתכנית ללימודי סוציולוגיה וספרות. מסלול זה מעניק לסטודנטים ידע הן בתופעות ומרכיבים של החברה הישראלית והגלובלית, והן היכרות עם זרמים, תהליכים ותיאוריות בעולם הספרות. הבוגרים יכולים להמשיך לתארים מתקדמים בתחומים אלה וכן להשתלב במגוון של אפיקים במשק הישראלי.


תכנית הלימודים


לימודי סוציולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה כוללים קורסים תיאורטיים וקורסי מבוא ולצדם קורסים שעוסקים במגוון היבטים של החברה הישראלית וקורסים שמתמקדים בתחומי מחקר ספציפיים כגון תרבות, משפחה, מגדר, ארגונים, סטייה חברתית, ספורט וחברה, ריבוד ואי שוויון ופוליטיקה. דרך הקורסים הנלמדים הסטודנטים רוכשים את היסודות של החשיבה הסוציולוגית והמחקר הסוציולוגי ומעמיקים בשלל תופעות חברתיות ותרבותיות בישראל ובעולם.


לימודי ספרות לתואר ראשון חושפים את הסטודנטים למבחר קורסים, שחלקם עוסקים בספרות העברית ואחרים בספרות הכללית. קורסים נוספים שנלמדים בתכנית עוסקים בשירה, בפרוזה ובתיאוריה של הספרות. הלימודים גם כוללים קורסים מתחום התיאטרון.


מתכונת הלימוד


לימודי סוציולוגיה וספרות באוניברסיטה הפתוחה מתקיימים במסגרת תכנית לימודים דו חוגית. הסטודנטים יכולים להשלים את הלימודים תוך פרק זמן של כשלוש שנים או לחלופין לפרוש את לימודיהם על פני פרק זמן ארוך יותר כדי להתאים לצורכים האישיים שלהם. הלימודים כוללים מגוון של קורסים משני תחומי הידע. במסגרת לימודי ספרות, הסטודנטים לוקחים חלק בסדנאות כתיבה בהן הם מתוודעים להיבטים בפרוזה ובשירה.


הלימודים באוניברסיטה הפתוחה משלבים בין הרצאות פרונטליות המשלבות טכנולוגיה מתקדמת לבין למידה מקוונת מהבית. הסטודנטים יכולים להתאים את קצב הלימודים לצורכיהם וגם לבחור את מיקומם של הלימודים מתוך עשרות מרכזי לימוד בערים ברחבי הארץ.

 


נושאי הלימוד


מבין הנושאים השונים שנלמדים במהלך התכנית נכללים גם:

 

 • פואטיקה של ספרות ילדים
 • אנטי גיבורים ברומן המודרני
 • תקשורת, תרבות ופנאי בישראל
 • תיאוריות סוציולוגיות בנות זמננו
 • מחאה פוליטית ותנועות חברתיות
 • סוציולוגיה של תקשורת מקוונת ואינטרנט   
 • גלגולים של רומני חניכה
 • הפואטיקה של הסיפורת
 • תמורות בשירה העברית
 • פמיניזם ומגדר בתיאטרון
 • מגמות בחברה הישראלית   
 • ועוד


על מוסד הלימוד


האוניברסיטה הפתוחה היא מוסד אקדמי שהוסמך על ידי המל"ג להעניק תארים אקדמיים במגוון מקצועות. ניתן ללמוד בה במבחר תכניות לתואר ראשון ולתואר שני. בכל שנה אלפי בוגרים משלימים בהצלחה את הלימודים בתכניות הרבות שמתקיימות באוניברסיטה הפתוחה. אחת ממטרותיו של מוסד הלימוד היא להנגיש את ההשכלה האקדמית למגוון רחב של אוכלוסיות. שיטות הלימוד הגמישות של האוניברסיטה הפתוחה ותנאי הקבלה הנוחים שלה מסייעים למגוון קהלי יעד ללמוד לתואר אקדמי, ללא צורך להתפשר על רמת לימוד או לעצור את קצב החיים.


האוניברסיטה הפתוחה עורכת עוד מגוון של תכניות לימודים נוספות כגון לימודי מדעי המדינה ויחסים בין לאומיים, לימודי מדיניות ציבורית, תואר ראשון בתקשורת, לימודי קולנוע, לימודי מוזיקה לתואר ראשון, תואר ראשון בתיאטרון, לימודי תולדות האמנות, לימודי בלשנות ולשון עברית ועוד מבחר מסלולים. ניתן ללמוד גם לתכניות לתואר שני כגון תואר שני בלימודי תרבות או תואר שני בדמוקרטיה.


תנאי קבלה


האוניברסיטה הפתוחה אינה דורשת מן המועמדים ללימודים לתואר הראשון להציג את הציונים בבחינות הבגרות או את הציון בפסיכומטרי. בהתאם לכך, המועמדים לא צריכים להציג את ההישגים הלימודים הקודמים שלהם אלא להוכיח את היכולות האישיות שלהם במהלך התואר עצמו. יש לציין כי האוניברסיטה הפתוחה שמה דגש ניכר על המצוינות האקדמית ודורשת מן הסטודנטים שלה התמדה וכוח רצון כדי לסיים את הלימודים בהצלחה. תנאי הקבלה הגמישים הללו מאפשרים לשלל אוכלוסיות להתקבל ללימודים, לרבות חיילים משוחררים, תלמידים בתיכון, הורים ועוד שלל קהלים.


תעודה


תואר ראשון BA בסוציולוגיה ובספרות מוענק על ידי האוניברסיטה הפתוחה לסטודנטים שעומדים בהצלחה בכל הדרישות במהלך הלימודים.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp