לימודי מקרא באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מקרא באוניברסיטה הפתוחה

לימודי חטיבה במקרא ועולמו באוניברסיטה הפתוחה - למי זה מתאים?

 

לימודי החטיבה במקרא ועולמו מיועדים לסטודנטים הלומדים לקראת בוגר תואר ראשון חד-חוגי בדיסציפלינות הבאות : היסטוריה, ניהול, כלכלה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה והחייבים בלימודי חטיבה ובחרו ללמוד אותה במסגרת החוג למקרא ועולמו.

 

 

מהם לימודי המקרא ועולמו?

 

לימודי המקרא ועולמו עוסקים בעיקר בניתוח והבנה של ספרי התנ"ך ופרשנותם. לימודי מקרא ועולמו כוללים בתוכם בחינה בקורתית ומעמיקה ברקע התרבותי שבו נכתב המקרא, בהשפעה האדירה של הכתבים על התרבות והחברה האנושית כמו גם השפעתו על היצירות והספרות היהודית לאורך ההיסטוריה. לימודי המקרא ועולמו שאובים ממדעי הרוח ותוחמים בדיסיפלינות רבות כגון: היסטוריה של עם ישראל, פילוסופיה, ספרות, סוציולוגיה ועוד.

 

מטרת הלימודים

 

האוניברסיטה הפתוחה שואפת להכשיר סטודנטים ללימודי המקרא ועולמו לעסוק בהוראה ובמחקר, באמצעות הקניית כלים לביצוע מחקר עצמאי, לקריאה בקורתית והבנה של התנ"ך על פרשנויותיו ומחקריו, להעמיק את הידע בתולדות עם ישראל בתקופת המקרא ולהעניק כלים להוראת המקרא בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים.

 

אף על פי שמדובר בטקסטים שנכתבו לפני 2000 שנה ויותר, תחום זה ממשיך להתפתח ומחקרים חדשים מעלים סוגיות מרכזיות ופרשנויות בתחום המקרא עד היום. תוכנית הלימודים מעניקה לסטודנט גם ידע בסיסי בהבנת המקרא וגם במחקרים העדכניים ובגישות השונות של החוקרים העכשווים.

 

תוכנית הלימודים

 

תוכנית הלימודים בחטיבה למקרא ועולמו מתחלקים לשלושה חלקים עקריים:

 

 • החלק הראשון - על הסטודנט לבחור בין מספר קורסים העוסקים בעיקר בהדרכה והכרה של הספרות המקראית. קורסים אלו מעניקים לסטודנט יכולת לקריאה בקורתית במקרא ופרשנויותיו השונים.

  במקביל, נלמדים קורסים העוסקים בארץ ישראל בתקופת המקרא, התרבות והארכיאולוגיה בתולדות עם ישראל בבית ראשון. הקורס מעניק כלים להכרת המקורות בתקופה כאחת התקופות המשמעויות בתולדותיו של עם ישראל.

 

 • החלק השני - בתוכנית הלימודים מתמקד במקרא כיצירה ספרותית, ניתן ללמוד קורסים העוסקים בפרקים בתולדות הלשון העברית, מלשון המקרא ועד הלשון המודרנית בימינו. קורס העוסק ביצירה הנבואית במקרא, על ייחודה של ספרות זו ועוד.

 

 • החלק השלישי - בלימודי המקרא ועולמו עוסק בקורסים מגוונים כגון: מלכים במקרא, היסודות החברתיים והלאומיים בהתגבשותה של היהדות ובנוסף קורס העוסק בחפירות ארכאולוגיות החושפות את ההיסטוריה של היישוב בארץ ישראל.

 

לימודי חטיבה במקרא ועולמו מורכבים מ 24 עד 30 נ"ז (בהתאם לדרישות של החוג המרכזי הנלמד) בקורסי בחירה שונים המחולקים ל- 3 קטגוריות בצורה הבאה:

 

קורסי המבואות הבאים:

 

 • מבוא למקרא
 • מבוא לארכיאולוגיה של ארץ-ישראל בתקופת המקרא
 • תולדות עם ישראל בימי בית ראשון

 

לימודי מקרא בקורסים כגון:

 

 • פרקים בתולדות הלשון העברית
 • היצירה הנבואית במקרא

 

לימודי בהיסטוריה וארכיאולוגיה בקורסים כגון:

 

 • מכורש ועד אלכסנדר: תולדות ישראל בשלטון פרס
 • חפירה ארכיאולוגית לימודית
   
למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
חוות דעת של סטודנטים על האוניברסיטה הפתוחה - מקרא
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

האוניברסיטה הפתוחה
01/03/2019

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהבת ללמוד ואשמח אם יצא לי מלגות שתעזור לי בלימודים בגלל שהמצב שלי קשה ההורים שלי נפטרים חיה עם שני קרא עוד...

על הקמפוס

האונברסיטה הפתוחה בעכו ליד קניון עזריאלי מקום יפה יש מסביבו הכל

טיפים

ללמוד מקצוע סיעוד יש הרבה עבודה במקצוע כזה בארץ ומקצוע יפה אני מאוד ממליצה ואוהבת לחמוד את המקצוע ול קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp