לימודי מדעי המדינה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי המדינה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי מדעי המדינה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה - מסלול דו חוגי


תחום מדי המדינה בוחן מדינות, קבוצות ופרטים ואת דפוסי ההתנהגות שלהם. ענף זה שואל לגבי תפיסות של החברה הרצויה והמשטר הרצוי ובוחן יחסים במערכת הבין לאומית ואת השחקנים הבולטים שמעצבים אותה. במחלקה למדעי המדינה של האוניברסיטה הפתוחה חוקרים היבטים אלה ועוד שלל סוגיות בזירה הפוליטית.


המחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות של האוניברסיטה הפתוחה גורסת כי שורשי התרבות, ההשכלה וההיסטוריה טמונים בעבר וכך שמים דגש על הבנה של טקסטים ומקורות משפיעים משלל תקופות ולניתוח מעמיק שלהם. דרך הבנה זו הסטודנטים יכולים להבין וליזום תובנות על עולם מדעי הרוח.


סטודנטים שמתעניינים בתהליכים בעבר ובהווה ורוצים לחקור את השורשים שלנו כדי להבין תהליכים בעתיד יכולים ללמוד בתכנית דו חוגית ללימודי מדעי המדינה ומדעי היהדות שמתקיימת באוניברסיטה הפתוחה. במסלול זה, הסטודנטים משלבים בין לימודי מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים לבין לימודי מדעי היהדות. הלימודים מעניקים לסטודנטים ידע וכלים רבים בתחום הפוליטי ובתולדות היהדות וכך מעשירים את הסטודנטים ומפתחים בהם ראייה ביקורתית ומעמיקה.


תכנית הלימודים


לימודי מדעי המדינה חוקרים דפוסי התנהגות פוליטית של מדינות, חברות ופרטים ומבינים את טיבם של משטרים פוליטיים ותפיסות שונות של חברה ומדינה. בין היתר הם לומדים על נושאים כגון יחסי גומלין בין משטרים, המערכת הבין לאומית וכלי התקשורת בזמני מלחמה ושלום וכן על ביקורת תפיסות ומשטרים. דרך השילוב בין מדעי המדינה ויחסים בין לאומיים הסטודנטים יכולים להבין תהליכים אשר מתרחשים במדינות וכן בזירה הבין לאומית.


במהלך לימודי מדעי היהדות, הסטודנטים מתמקדים במגוון של טקסטים המהווים תשתית תרבותית של העם היהודי וחוקרים את הגלגולים והמהות של התרבות היהודית. הם עוסקים בשלל נושאים כגון ספרות חז"ל, המקרא, הגות ופילוסופיה יהודית ותולדות ישראל מן העת העתיקה ועד לעת החדשה. במסגרת הלימודים הם שמים דגש על תחומי מחקר רבים שנוגעים לארון הספרים היהודי, ללימודי ארץ ישראל, לתרבות יהודית ולענפים נוספים. דרך דיון זה הם רוכשים כלים להבנתה של ספרות יסוד התרבות היהודית וכן להבנת הזרמים השונים של התרבות היהודית במהלך אלפיים וחמש מאות שנותיה.


מתכונת הלימוד


את הלימודים באוניברסיטה הפתוחה אפשר לסיים תוך שלוש שנים וכן ישנה אפשרות לפרוש את הלימודים על פני פרק זמן ממושך יותר כדי להתאים את קצב הלימוד לצורכים האישיים של הסטודנטים. הם יכולים לבחור את שעות הלימוד וקצב הלמידה כך שיתאימו לשילוב עם עבודה. כמו כן, באפשרותם לבחור מבין עשרות מרכזי לימוד של האוניברסיטה הפתוחה בפרישה ארצית. הלימודים משלבים בין לימוד מקוון מהבית לבין מפגשים פרונטליים במרכזי הלימוד בשילוב של טכנולוגיות.


נושאי הלימוד


בין מגוון הנושאים שנלמדים במסגרת תכנית זו אפשר למנות את התחומים הבאים:

 

 • קריאה בספרות התנאית
 • משפט חוקתי של ישראל
 • קווי יסוד במשנת הרמב"ם
 • תנועות חברתיות בישראל
 • מדינות בעידן הגלובליזציה
 • מדיניות חוץ של מדינת ישראל   
 • מדרש ואגדה
 • ספר בראשית
 • פירוש רש"י לתורה
 • ישראל בעשור הראשון
 • חברה פוליטיקה וכלכלה   
 • ועוד


על מוסד הלימוד


באוניברסיטה הפתוחה אפשר ללמוד בשלל תכניות לימודים המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה. מדי שנה מעמידה האוניברסיטה אלפי בוגרים במסלולים לתואר ראשון ושני, כאשר מטרתה המרכזית היא הנגשת האקדמיה למגוון רחב ככל שניתן של אוכלוסיות. הלימודים מתקיימים במתכונות נוחות באופן המאפשר לסטודנטים לשלב בין לימודים, עבודה וחיי משפחה. תכניות הלימודים מוצעות בתחומים מגוונים, כגון מדעי הרוח, מדעים, מדעי החברה והנדסה. סטודנטים יכולים לבחור ללמוד בתכניות חד חוגיות, במסלולים דו חוגיים או לשלב חטיבות בתחומי דעת שונים.


בין המסלולים שניתן ללמוד נכללים לימודי היסטוריה, לימודי פילוסופיה, לימודי מדעי הקוגניציה, לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, לימודי מדיה חדשה ואקטיביזם ותואר ראשון בתקשורת. ניתן ללמוד גם במסלולים מגוונים לתואר שני ולהמשיך בהעמקת הידע והכלים המחקריים שברשותם.


תנאי קבלה


המעוניינים להתקבל ללימודים באוניברסיטה הפתוחה לא נדרשים להציג ציון בפסיכומטרי ולא את הציונים בתעודת הבגרות. האוניברסיטה הפתוחה מביאה בחשבון את ההישגים במהלך הלימודים עצמם ולא את ההישגים הלימודיים הקודמים של המועמדים. באופן זה הלימודים נפתחים לשלל אוכלוסיות, לרבות תלמידים בתיכון, חיילים משוחררים ועוד מגוון קהלים.


תעודה


לסטודנטים אשר עומדים בכל הדרישות במהלך התכנית ניתן תואר ראשון BA מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
חוות דעת של סטודנטים על הפתוחה - מדעי המדינה ומדעי היהדות
התקבלו 21 דירוגיםבציון ממוצע: 4.1 מתוך 5

האוניברסיטה הפתוחה
23/10/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהבת את הגמישות, אוהבת את הלימודים דרך מחשב ושלא חייב להגיע למרכז הלימוד

על הקמפוס

אוהבת מאוד את הקמפוסים,נוחים להגעה קלים להבנה, מבינים ישר איפה הכיתות

טיפים

אשמח אם הקורסים ייפתחו ביותר מרכזי לימוד. המנחים עוזרים, מסבירים את החומר בצורה נורא קלילה

האוניברסיטה הפתוחה
01/11/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

שפת המנחה היא שפה זרה עדיף שפת האם לכן יש בו קושי בלימודים

על הקמפוס

הקמפוס רחוק ממקום המגורים ,והמנחים מלמדים בשפה זרה ויש לפעמים בעית חניה וגם יש בעיה מסויימת כלפי ימי קרא עוד...

טיפים

עדיף ללמד בשפת האם ונהיה פטורים מהשפה האנגלית לתואר ראשון אם התלמיד לא לומד לתואר אנגלית


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp