לימודי היסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי היסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה

תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה

 

הלימודים בחוג ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון עוסקים בעיקרם בהוראת תחום זה ובחקר ההיסטוריה ותולדות המזרח התיכון. המזרח התיכון מוגדר כאזור המתחיל מאיראן במזרח ומסתיים במרוקו במערב, מזמן ראשית דת האסלאם ועד לעת החדשה.

 

עוד עוסקים הלימודים בחוג זה בהתפתחותה של דת האסלאם, בהיסטוריה, התרבות, המדיניות הצבאית, האופי הכלכלי, החברתי והדמוגרפי של העמים המוסלמים ששכנו באזור, במשך שלוש התקופות הבאות: תקופת ימי הביניים, האימפריה העות'מאנית ותקופת העת החדשה. במשך הלימודים לתואר זה רוכשים הסטודנטים מיומנויות נרחבות בשפות המדוברות באזור המזרח התיכון, בייחוד בשפה הערבית, עושים בשימוש בכלי מחקר רבים ומתוודעים להיסטוריה מרתקת של האזור ועמיו.

 

 

תוכנית הלימודים

 

מטרת הלימודים בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון היא הרחבת השכלתם של הסטודנטים בכל הקשור לעברו של איזור המזרח התיכון והעמים אשר שכנו בו, ההיסטוריה של האזור, ההיסטוריה היהודית והמערבית והקניית כלים להבנה מיטבית של התהליכים השונים העוברים על אזור זה בזמן העת החדשה.

 

 

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון מתנהלים בשני מסלולי לימוד: מסלול חד-חוגי ומסלול דו-חוגי. קיימת אפשרות לשלב בין הלימודים במסלול הדו- חוגי, עם לימודי ארץ ישראל, מדעי המדינה, היסטוריה כללית, גיאוגרפיה או צירופים שונים אחרים בהתאם לשיקול דעתם האישי של התלמידים (כמובן, במידה ועמדו בכל תנאי הקבלה לכל מסלול שבחרו).

 

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון כוללים קורסי מבואות, תרגולים, סדנאות וסמינריונים. עוד כוללים הלימודים בחוג זה את השפה הערבית הספרותית.

 

תלמידי המסלול החד- חוגי נהנים מהיצע קורסים ייחודי, העוסק ביחסים הבינלאומיים במזרח התיכון, בהתפתחות הפוליטיקה, החברה והאינטראקציה באזור, המשפט המוסלמי באזור, ערביי ישראל ועוד. כמו כן, נהנים הסטודנטים מקורסים רבים בשפה הערבית ובספרות ערבית, סיורים בארץ ובעוד מדינה באזור המזרח התיכון.

 

 

תנאי קבלה

 

סף הקבלה ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה הוא ציון התאמה 520. מועמדים בעלי ממוצע 100 ומעלה בבגרויות יכולים להתקבל ללא ציון פסיכומטרי, אך עליהם לעבור מבחן אמי"ר בציון 185 לפחות. הבגרות צריכה לכלול לפחות 4 יחידות אנגלית בציון 75 או 5 יחידות אנגלית בציון 70. מועמדים למסלול החד חוגי יתקבלו רק כאשר צלחו את בחינת הכניסה בציון גבוה במיוחד, לאחר מכן יזומנו לראיונות אישיים מטעם ראש החוג. בתום הראיונות נקבעת רשימת המועמדים הסופיים שילמדו במסלול החד-חוגי.

 

משך הלימודים

 

לימודים אלו נפרשים על פני שלוש שנים אקדמיות. ישנה אפשרות להתחיל את התכנית בסמסטר ב'.

 

תעודה ואפשרויות התפתחות בתום הלימודים

 

בסיום לימודי היסטוריה של המזרח התיכון, מקבלים הבוגרים תואר ראשון אוניברסיטאי B.A מטעם אוניברסיטת חיפה. לאחר קבלת התואר יכולים הבוגרים להמשיך להעמיק את הידע בתחום על ידי המשך לימודים גבוהים, לתארים מתקדמים בתחום.

 

הבוגרים המצטיינים יכולים להמשיך ללימודי תואר שני  ו-"דוקטור" בחוג זה. כמו כן, יכולים הבוגרים להשתלב במוסדות מחקר והשכלה גבוהה אחרים, בארץ ובעולם. אפשרויות התעסוקה הן נרחבות כגון עבודה במערכות מנהליות או ציבוריות בתחומי החינוך, עבודה במוסדות כלכליים, בשירות החוץ או במערכת הביטחון.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על לימודי היסטוריה של המזרח התיכון - אוניברסיטת חיפה
התקבלו 2 דירוגיםבציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
02/04/2015

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהב את הרב גוניות באוניברסיטה ומגוון האוכלוסיה שלומדת בה. יהודים לצד ערבים וסטודנטים זרים כולם קרא עוד...

על הקמפוס

קמפוס תוסס, חברתי דינמי וצעיר. יש אפשרות להחשץ למגוון דעות ותרבויות אחרות, להכיר אנשים אינטליגנטים  קרא עוד...

טיפים

קודם כל תבדקו טוב טוב ותבחרו את מה שאתם לומדים ולאחר מכן תשקיעו בלימודים בצורה הכי אינטנסיבית שאתם י קרא עוד...

אוניברסיטת חיפה
06/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהב את האווירה הטובה שיש באונ' והשיעורים עצמם מאוד מעניינים אך קיים צד שפחות אהבתי והוא ההתנהגו קרא עוד...

על הקמפוס

אני נהנה ללמוד בקמפוס של החוג לפילוסופיה ובחוג למזרחנות, בשני החוגים יש תחושה טובה של עזרה-תלמידים ש קרא עוד...

טיפים

בקורס לימוד הערבית הספרותית יש לחשוב על עוד דרכים לעזרה עבור תלמידים שמתקשים בהבנת היסודות. לגבי מקו קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp