ללמוד באוניברסיטת חיפה
שם מלא
אימייל
טלפון
אני מסכים לתנאי השימוש ומדיניות האתר
לימודים > מדעי הרוח > לימודי היסטוריה של המזרח התיכון - אוניברסיטת חיפה

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - אוניברסיטת חיפה

מלא/י את פרטייך ונציג שירות יחזור אליך בהקדם

טלפון אימייל שם מלא
אני מסכים לתנאי השימוש ומדיניות פרטיות

תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה

 

הלימודים בחוג ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון עוסקים בעיקרם בהוראת תחום זה ובחקר ההיסטוריה ותולדות המזרח התיכון. המזרח התיכון מוגדר כאזור המתחיל מאיראן במזרח ומסתיים במרוקו במערב, מזמן ראשית דת האסלאם ועד לעת החדשה.

 

עוד עוסקים הלימודים בחוג זה בהתפתחותה של דת האסלאם, בהיסטוריה, התרבות, המדיניות הצבאית, האופי הכלכלי, החברתי והדמוגרפי של העמים המוסלמים ששכנו באזור, במשך שלוש התקופות הבאות: תקופת ימי הביניים, האימפריה העות'מאנית ותקופת העת החדשה. במשך הלימודים לתואר זה רוכשים הסטודנטים מיומנויות נרחבות בשפות המדוברות באזור המזרח התיכון, בייחוד בשפה הערבית, עושים בשימוש בכלי מחקר רבים ומתוודעים להיסטוריה מרתקת של האזור ועמיו.

 

 

תוכנית הלימודים

 

מטרת הלימודים בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון היא הרחבת השכלתם של הסטודנטים בכל הקשור לעברו של איזור המזרח התיכון והעמים אשר שכנו בו, ההיסטוריה של האזור, ההיסטוריה היהודית והמערבית והקניית כלים להבנה מיטבית של התהליכים השונים העוברים על אזור זה בזמן העת החדשה.

 

 

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון מתנהלים בשני מסלולי לימוד: מסלול חד-חוגי ומסלול דו-חוגי. קיימת אפשרות לשלב בין הלימודים במסלול הדו- חוגי, עם לימודי ארץ ישראל, מדעי המדינה, היסטוריה כללית, גיאוגרפיה או צירופים שונים אחרים בהתאם לשיקול דעתם האישי של התלמידים (כמובן, במידה ועמדו בכל תנאי הקבלה לכל מסלול שבחרו).

 

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון כוללים קורסי מבואות, תרגולים, סדנאות וסמינריונים. עוד כוללים הלימודים בחוג זה את השפה הערבית הספרותית.

 

תלמידי המסלול החד- חוגי נהנים מהיצע קורסים ייחודי, העוסק ביחסים הבינלאומיים במזרח התיכון, בהתפתחות הפוליטיקה, החברה והאינטראקציה באזור, המשפט המוסלמי באזור, ערביי ישראל ועוד. כמו כן, נהנים הסטודנטים מקורסים רבים בשפה הערבית ובספרות ערבית, סיורים בארץ ובעוד מדינה באזור המזרח התיכון.

 

 

תנאי קבלה

 

סף הקבלה ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה הוא ציון התאמה 520. מועמדים בעלי ממוצע 100 ומעלה בבגרויות יכולים להתקבל ללא ציון פסיכומטרי, אך עליהם לעבור מבחן אמי"ר בציון 185 לפחות. הבגרות צריכה לכלול לפחות 4 יחידות אנגלית בציון 75 או 5 יחידות אנגלית בציון 70. מועמדים למסלול החד חוגי יתקבלו רק כאשר צלחו את בחינת הכניסה בציון גבוה במיוחד, לאחר מכן יזומנו לראיונות אישיים מטעם ראש החוג. בתום הראיונות נקבעת רשימת המועמדים הסופיים שילמדו במסלול החד-חוגי.

 

משך הלימודים

 

לימודים אלו נפרשים על פני שלוש שנים אקדמיות. ישנה אפשרות להתחיל את התכנית בסמסטר ב'.

 

תעודה ואפשרויות התפתחות בתום הלימודים

 

בסיום לימודי היסטוריה של המזרח התיכון, מקבלים הבוגרים תואר ראשון אוניברסיטאי B.A מטעם אוניברסיטת חיפה. לאחר קבלת התואר יכולים הבוגרים להמשיך להעמיק את הידע בתחום על ידי המשך לימודים גבוהים, לתארים מתקדמים בתחום.

 

הבוגרים המצטיינים יכולים להמשיך ללימודי תואר שני  ו-"דוקטור" בחוג זה. כמו כן, יכולים הבוגרים להשתלב במוסדות מחקר והשכלה גבוהה אחרים, בארץ ובעולם. אפשרויות התעסוקה הן נרחבות כגון עבודה במערכות מנהליות או ציבוריות בתחומי החינוך, עבודה במוסדות כלכליים, בשירות החוץ או במערכת הביטחון.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה


עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה: 

חוות דעת של סטודנטים: לימודי היסטוריה של המזרח התיכון - אוניברסיטת חיפה (2 חוות דעת)
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5    
סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן לכל חוות הדעת
, תואר במזרחנות , 02/04/2015

דירוג: 5/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
אני אוהב את הרב גוניות באוניברסיטה ומגוון האוכלוסיה שלומדת בה.
יהודים לצד ערבים וסטודנטים זרים כולם יחד.

על הקמפוס
קמפוס תוסס, חברתי דינמי וצעיר.
יש אפשרות להחשץ למגוון דעות ותרבויות אחרות, להכיר אנשים אינטליגנטים ומשכילים.
, תואר במזרחנות ובפילוסופיה, 06/08/2014

דירוג: 4/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
אני אוהב את האווירה הטובה שיש באונ' והשיעורים עצמם מאוד מעניינים אך קיים צד שפחות אהבתי והוא ההתנהגות של אנשים/תלמידים מהמגזר הערבי שנוהגים לא לכבד את החגים/ימי זיכרון שלנו (לצחוק בזמן צפירה או להגיע בלבוש שמחזק את האמירה שישראל היא עם כובש). לי באופן אישי יש חברים ערביים כך שאין לי בעיה איתם. חבל שכך בוחר לעשות קומץ מסויים באונ', קומץ שממש פוגע ולא נעים.

על הקמפוס
אני נהנה ללמוד בקמפוס של החוג לפילוסופיה ובחוג למזרחנות, בשני החוגים יש תחושה טובה של עזרה-תלמידים של תואר דני נרתמים לעזרה לתלמידיי שנה א' ורוצים בהצלחתם! המזכירות דואגת ברמה אישית לכל תלמיד - בחוג למזרח תיכון אני נהנה מהשיחה עם התלמידים מהמגזר הערבי, נהנה להקשיב ולראות את הדו קיום הזה בין שתי התרבויות/דתות הללו למעט מקרים מסוימים שכן גורמים לי להרמת גבה ביחס לחברות הזו.

   
עוד דברים שהסטודנטים מספרים על אוניברסיטת חיפה
  • באיזו מידה מעבירים המרצים את החומר בצורה מעניינת ומובנת?
  • עד כמה נותנים המרצים יחס אישי לתלמידים?
  • עד כמה חברותיים הסטודנטים במסלול הלימודים?
  • האם לדעתך ניתן לשלב לימודים ועבודה במשרה מלאה
    במסלול בו הינך לומד?


פורום לימודים  |  ימים פתוחים  |  תנאי קבלה  |  תנאי שימוש  |  מפת האתר  |  מגזין לימודים  |  צור קשר  |  English