תואר ראשון בשפה וספרות גרמנית באוניברסיטה העברית בירושלים

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי הרוח?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על תואר בגרמנית - האוניברסיטה העברית.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר ראשון בגרמנית – שפה ותרבות, באוניברסיטה העברית ירושלים
 
בין שני עמים
 
חבלים עבים כורכים את התרבות היהודית והתרבות הגרמנית זו בזו. לעיתים הכריכה עדינה ויפה, ולעיתים חותכת בבשר. כך או כך, בין שתי תרבויות אלו קיים ריקוד של השפעה הדדית וגורל משותף. התכנית לתואר ראשון בגרמנית באוניברסיטה העברית, מטרתה להקנות לסטודנטים ידע מקיף ומעמיק בספרות ותרבות גרמניה. הלימודים כוללים גם מבט על גרמניה של היום בהקשר כללי ויהודי כאחד.
 
החוג לגרמנית באוניברסיטה העברית פועל במסגרת הפקולטה ללימודי מדעי הרוח, ובו מתארחים באופן קבוע מרצים מארצות דוברות גרמנית. בחוג זה אף מקיימים קשרים עם מוסדות וחוקרים בחו"ל, במטרה להעשיר את הסטודנטים ולהעניק להם כלים להמשך ההשתלבות בעולם האקדמי. לרשות הסטודנטים עומדת ספרייה עשירה להיסטוריה החברתית, התרבותית והפוליטית הגרמנית, וזו מתחדשת מעת לעת בפרסומים עדכניים. וכן, מוצעות להם מלגות למימון נסיעת לימודים לארץ דוברת גרמנית.
 
תכנית הלימודים
 
הלימודים לתואר ראשון בגרמנית מקנים לא רק כישורי שפה, אלא גם ידע היסטורי חשוב והבנה עמוקה של התרבות הגרמנית ושל האופנים בהם היא ממשיכה להוות גורם משמעותי באירופה של היום. גרמניה של היום, בייחוד ברלין, היא, בין השאר, מרכז תרבותי שוקק, המושך אליו צעירים מכל העולם, שרוצים ליצור ו"לעשות אמנות". הלימודים בהחלט יכולים להוות הכנה מצויינת לכל מי שמתעניין בשהייה בגרמניה.
 
מבנה הלימודים
 
ניתן ללמוד לתואר זה במסגרת דו חוגית, כחוג ראשי או משני. קיימים שני מסלולים אפשריים: מסלול אחד לחסרי ידע מוקדם בשפה הגרמנית, המקנה כלים לשוניים בכתיבה ובדיבור מעבר ללימודי הספרות וההיסטוריה; מסלול שני מתאים לדוברי גרמנית, ומהווה מסלול ישיר ללימודי ספרות רוסית וגרמנית, תרבות ופילוסופיה.

 

השנה הראשונה בתכנית מוקדשת לקורסי מבוא בספרות ותרבות גרמנית, וללימודי שפה אינטנסיביים. הסטודנטים נחשפים לטקסטים שנוצרו בשלוש תקופות שונות: האחת, ראשיתה בעידן ההשכלה וסופה בקונגרס וינה; השנייה, תחילתה בקונגרס וינה וסיומה במלחמת העולם הראשונה; והשלישית מתחילה בשנת 1914 ונמשכת עד היום.
 
בשנות התואר השנייה והשלישית מתמקדים בתמות מחקריות ספציפיות ומנסים לענות על שאלות מחקר כגון: איך השפיעה הספרות של יהודי גרמניה על הספרות העברית בארץ ישראל? אלו השפעות היו קיימות בין התרבות היהודית לתרבות הכללית בגרמניה? מהן התפישות הפילוסופיות הניבטות מטקסטים גרמניים מסוימים? באיזה אופן התפתח מעמדה של הספרות הנשית בגרמניה? וכן הלאה. במהלך הלימודים נדרשים הסטודנטים בכתיבת שתי עבודות סמינריוניות.
 
 
נושאי לימוד
 
  • מבוא לתולדות הספרות הגרמנית
  • תחביר גרמני
  • ספרות יהודית ממרכז אירופה ומזרחה
  • כתיבה מדעית בגרמנית
  • מבוא ליסודות הסיפורת, השירה והדרמה
  • מבנה הדקדוק של הגרמנית
  • תחנות בביקורת הספרות: מאפלטון ועד ניטשה
  • תורות ספרות במאה ה - 20     
  • יחסי גומלין בין ספרות רוסית וספרות גרמנית במאה ה - 20     
  • ועוד
 
תנאי קבלה
 
קבלה לחוג אפשרית גם למועמדים בעלי רקע קודם בשפה הגרמנית, וגם לאלה שאין בידיהם רקע מסוג זה. בעלי ידע בגרמנית נדרשים במעבר מבחן מיון להערכת רמתם. קבלה לתואר ראשון בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית ללא מעבר של בחינה פסיכומטרית מותנית בציון ממוצע בבגרות של 97.5 לפחות. ניתן להתקבל ללימודים גם על סמך ציון פסיכומטרי של 600 ויותר, וזכאות לתעודת בגרות.
 
משך הלימודים ותארים
 
התכנית באוניברסיטה העברית נמשכת שלוש שנים, ובסופה זכאים הסטודנטים לתואר בוגר האוניברסיטה (BA) בשפה וספרות גרמנית.
 
 
אפשרויות תעסוקה
 
עם סיום לימודיהם, בוגרי תואר ראשון בגרמנית מעודדים להמשיך ללימודים מתקדמים בישראל או בחו"ל. יחד עם זאת, ביכולתם לרתום את כישוריהם לכל עבודה הדורשת שליטה בגרמנית, כמו למשל -  תרגום, עריכה לשונית, הוראת השפה העברית לגרמנים, הוראת השפה הגרמנית לישראלים, ואף דיפלומטיה וקשרי חוץ. 
 


** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה העברית בירושלים

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה העברית בירושלים

כלים שיעזרו לך לבחור

Whatsapp Whatsapp