לימודי גינון טיפולי במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר

מכללת סמינר הקיבוצים

לימודי גינון טיפולי במכללת סמינר הקיבוצים

 

המכללה האקדמית לחינוך, אומנות וטכנולוגיה, סמינר הקיבוצים, הינה מוסד אקדמי מוביל בתחום החינוך בישראל. המכללה ממוקמת בתל אביב ובמסגרתה פועלים שלושה קמפוסים - רמת אביב, קלישר ואנטיגונוס. המכללה שמה דגש מיוחד על ערכים חברתיים כגון איכות הסביבה ומעורבות חברתית, ופועלת להנחילם לתלמידיה ובוגריה.

 

במכללת סמינר הקיבוצים ניתן ללמוד במגוון מסלולי לימוד, החל מתואר ראשון ושני בתחומי החינוך והאומנות, דרך מסלולים להכשרת אקדמאים להוראה, וכלה בלימודי תעודה (בתחומי הטיפול, האומנות והקואצ’ינג).

 

שיטות טיפול חדשניות

 

הטיפול הפסיכולוגי כבר מזמן אינו נחלתם של הלוקים בנפשם בלבד. כיום, יותר ויותר אנשים נוטים לפנות לייעוץ או טיפול פסיכולוגי כחלק משגרת חייהם, על מנת להקל את ההתמודדות עם העומסים השונים שמציבה בפניהם המציאות.

 

עם זאת, מטפלים רבים העידו על כך שקיים צורך להוסיף גיוון ומימד נוסף לשיטות המסורתיות והמקובלות בעולם הפסיכולוגיה. במסגרת חידושים אלו הוחלף הטיפול בשיטה של שיחה, בטיפול פסיכולוגי תוך כדי עשייה.

 

בשנים האחרונות, מספר רב של מטופלים מעוניינים לחוות את הטיפול הפסיכולוגי בצורה מעשית יותר, ושיטה זו הוכיחה את עצמה כיעילה במקרים רבים. שיטות הטיפול החדשות שהופיעו כוללות טיפולים באמצעים אומנותיים (כגון דרמה, ציור, תיאטרון בובות), ליצנות רפואית, טיפולים בעזרת שטח, טיפול בעזרת בעלי חיים ועוד. אחת מן השיטות החדישות לטיפול פסיכולוגי הינה הגינון הטיפולי.

 

טיפול באמצעות האהבה לטבע

 

גינון טיפולי הינו ענף בפסיכולוגיה המיושם על ידי שימוש באלמנטים מתוך אומנות הגינון. ראשיתה של השיטה מצויה במצרים העתיקה, אך רק במהלך המאה ה-20 הושרשה כשיטה לטיפול פסיכולוגי מן המניין.

 

המטפל משתמש באהבת הטבע כדרך לטיפול ושיקום של המטופל, והם מתנסים יחדיו בשלל פעילות מתחום הגינון כגון שתילה וזריעה, השקייה, תכנון הגינה ועוד.

 

מטרתו של הגינון הטיפולי הינה לשפר את אורח חייהם של מטופלים בעלי מוגבלויות פיזיות, מוגבלויות נפשיות, ואוכלוסיות נוספות בעלות קשיים (קשישים וילדים). באמצעות עבודה מעשית בצורות שונות בגינה, לומדים המטופלים לפתח כלים מעשיים להתמצאות במרחב, לשיפור היכולות המוטוריות, ולשיפור ההתנסות החושית. כמו כן, משתפרים תחומים קוגניטיביים, רגשיים וחברתיים, המאפשרים למטופל לפעול טוב יותר במסגרת החברה.

 

לגינון הטיפולי יתרונות רבים כגון לקיחת אחריות על ביצוע, פורקן למתחים פיזיים (חפירה, גיזום), ליווי תהליך של ייצור חי, בניית ביטחון עצמי, פעילות בסביבה טבעית, ופיתוח יכולות של אינטראקציה חברתית.

 

למי מיועדת התוכנית?

 

התוכנית להכשרת מטפלים בגינון טיפולי בסמינר הקיבוצים מיועדת לאנשי מערכת החינוך כגון יועצים, מורים ומורים לחינוך מיוחד. בנוסף, התוכנית פונה גם לאנשים העוסקים בתחומים שונים של טיפול (עובדים סוציאלים, עובדים פרה-רפואיים), ולאנשים בעלי ידע בתחום הביולוגיה והחקלאות (בוגרי לימודי ביולוגיה, הנדסאי נוף ועוד).

 

תוכנית הלימודים

 

לימודי התעודה להכשרה בגינון טיפולי במכללה האקדמית סמינר הקיבוצים אורכים כשנתיים. הלימודים נעשים בהיקף של 560 שעות, אליהם מתווספות כ-120 שעות של עבודה מעשית ומספר שעות המוקדשות לסיורים. התוכנית עוסקת בהכשרת מטפלים באמצעות גינון לילדים, מבוגרים, קשישים ולבעלי צרכים מיוחדים. הלימודים מבוצעים במסגרת חד שבועית, החל מהשעה 8:30 ועד השעה 17:30 לערך.

 

בשנה הראשונה נלמדים היסודות הסביבתיים, הביולוגיים והפסיכולוגיים שישמשו בסיס לעבודתם של המטפלים. נלמדים שיעורים כגון מבוא לאקולוגיה, יסודות פיתוח הגינה הטיפולית, עבודה עם קבוצה בגינה, פסיכולוגיה התפתחותית ועוד.

 

בשנתם השניה ילמדו הסטודנטים תכנים מתקדמים כגון אלמנטים תרפויטיים בטבע, גינון טיפולי (אבחון, התערבות והערכה), פסיכותראפיה ועוד. במהלך שנה זו יעברו הסטודנטים הדרכה לעבודה מעשית, ולאחר מכן יישמו את שלמדו בהתנסות המעשית. ההתנסות תתבצע ביום לימודים נוסף, במשך 3-4 שעות, פעם בשבוע.

 

תנאי קבלה

 

 

שכר לימוד

 

שכר הלימוד עומד על 9,750 ש"ח וצמוד למדד המחירים לצרכן.

 

בעלי תואר אקדמי במדעי ההתנהגות יקבלו פטור מתכני הפסיכולוגיה עם הצגת התעודות והטפסים הרלוונטים.

 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp