לימודי בלשנות שמית לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי הרוח?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על לימודי בלשנות שמית - אוניברסיטת תל אביב .

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי בלשנות שמית לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב

 

מחרוזת מילים

 

מי שחשב שהארמית מתה, טעות גדולה בידו. חוקרים מוצאים אותה היום בסרטוני יו טיוב, בכינוסים פוליטיים ובסרטי קולנוע של יהודים, נוצרים, מוסלמים ומנדאים. היעלמותן של שפות היא גזירה היסטורית, תוצאתם של גלי הגירה. ואולם התנועה של אנשים על פני כדור הארץ והקשרים בין עמים גרמו למאפיינים שונים של לשונות מסוימות להשתרבב פנימה ולהוסיף לחיות בתרבויות אחרות עד ימינו אנו. במגמה לבלשנות שמית באוניברסיטת תל אביב סטודנטים לומדים לזהות תכונות ייחודיות במגילות קדומות ובשיחות רחוב מודרניות.

 

תכנית לימודים

 

התכנית ללימודי בלשנות שמית עוסקת בהשוואה בין לשונות עתיקות ועכשוויות, מדוברות וכתובות, ובמשמעות התרבותית של השפה. ההתמקדות היא בשפות: ארמית, ערבית, עברית, פיניקית, אמהרית, געז, אוגריתית ואכדית. הסטודנטים נחשפים להנחות היסוד ולמטרות של המחקר הבלשני המודרני, ומכירים את שטחי המחקר הנפוצים, הכוללים: תחביר, פרגמטיקה, רכישת שפת, הצליל, התפתחות הלשון, סמנטיקה, מבני מילים ונוירו-בלשנות.

 

 

העדות הכתובה מובאת לכיתה כדי להפנים את הדרכים בהם ניתן לדלות ממנה מידע משמעותי. בתוך כך נבחנות גם המגבלות שלה, ונסקרים הקשרים בין כתב אחד למשנהו במערכת שלמה בינלאומית שכללה מגוון מבנים. התפקוד של השפה נבחן לאור היכולת המפתיעה של בני אדם מחברות שונות לתקשר ביניהם למרות הפערים המבניים.

 

מתכונת הלימוד

 

התואר הראשון בבלשנות נמשך שלוש שנים וכולל מבואות, שיעורים עיוניים, תרגילים, סמינריונים ולימוד של שתי שפות. המשתתפים מסגלים לעצמם כלי חקירה ביקורתיים של מרכיבי השפה (הגאים וצורות), קוראים טקסטים ומקשיבים להקלטות. הם לומדים לעבוד ביעילות עם קונקורדנציות, מילונים, לקסיקונים, אנציקלופדיות ומאגרי מידע.

 

נושאי לימוד

 

כתבי ר' תנחום הירושלמי דקדוק ערבי
המחקר הפילולוגי של התנ"ך הפיוט העברי
קשרים בין הערבית והעברית סיווג שפות באתיופיה
תהליכים דיאכרוניים בשפה הפיניקית תחביר הלשון המדוברת     
כתב יתדות מסופוטמי ומכתבי אל עמארנה ועוד
הארמית בתרבויות היהודית, השומרונית והנוצרית       


סגל

 

על צוות המרצים בחוג לבלשנות שמית באוניברסיטת תל אביב נמנים גם: פרופסור שעסק בארכיאולוגיה ותרבויות קדומות במזרח ובלשון עברית, ושימש כיועץ המדעי בפרויקט להקמת מאגר שפות אפרו-אסיאתיות מדוברות; חוקר שכתב על השימוש של היהודים והנוצרים בניב הניאו-ארמי תוך בחינה של מקורות המילים וגלגוליהן; דוקטור שהגיע לישראל מאוניברסיטת אדיס אבבה והשתלם באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית כשהוא חוקר את דקדוק הסידאמה; ועוד.

 

תנאי קבלה

 

דרישות הקבלה למגמת בלשנות שמית מותאמות לתנאים שמציבה הפקולטה ללימודי מדעי הרוח, והם: זכאות לבגרות, ציון פסיכומטרי של 450 לפחות או ציון התאמה 500 ומעלה. בנוסף, על המועמדים להיות בעלי בגרות בערבית או להגיע לרמת פטור בידיעת השפה במסגרת מכינה קדם אקדמית. אלה שאינם ממלאים אחר תנאי זה, יחויבו בהשלמת קורס מכינה בערבית בשנה הראשונה של התואר.

 

תעודה

 

הבוגרים מקבלים תואר ראשון במגמה לבלשנות שמית מטעם החוג ללימודי התרבות העברית באוניברסיטת תל אביב.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת תל אביב

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת תל אביב

פורום ייעוץ לימודים

שילוב לימודי הנהלת חשבונות עם לימודי חשבות שכר
עומרי
ללא תגובה
היכן ניתן ללמוד קורס תפירה?
רות רחמים
ללא תגובה
ייעוץ לתלמיד שהתחיל ללמוד סיעוד
אנא
ללא תגובה
איפה לומדים קורס תכנון תאורה?
רמי טובי
ללא תגובה
רמת מדעי הרוח באוניברסיטאות שונות
תמר
ללא תגובה
בחירה בין קלינאות תקשורת ללימודי סיעוד
אפרת
ללא תגובה
מוסדות לימוד לתואר שני טיפולי
גל חווצקי
1 תגובות
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp