תואר בביולוגיה לעל יסודי - מכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
תואר בביולוגיה לעל יסודי - מכללת סמינר הקיבוצים

לימודי הוראת ביולוגיה לבתי ספר על יסודיים במכללת סמינר הקיבוצים

 

עבור ילדים ונוער, שיעורי הביולוגיה בבית הספר מאפשרים לפתח אהבה לעולם הטבע, הבנה של האופנים בהם מתפתחים החי והצומח בכדור הארץ, קשרי הגומלין שביניהם וכן תהליכי היווצרות החיים.

 

בין היתר, ניתן להשתתף בלימודי הוראת ביולוגיה גם במכללת סמינר הקיבוצים, לקראת תואר ראשון B.Ed בהוראת ביולוגיה - לבתי ספר על יסודיים. הלימודים במכללה זו מאפשרים לסטודנטים לקבל הבנה מדעית מעמיקה, ולייצר בסיס יציב לצורך פיתוח יכולות הוראה וחינוך מדעי בתחום.

 

תכנית הלימודים

 

מטרת תכנית הלימודים לפתח תשתית ידע מדעי וכן להקנות כלים חינוכיים להוראת מדעים אצל הסטודנטים, תוך שימת דגש על פיתוח מיומנויות הוראה חדשניות ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות. תכנית הלימודים במכללה עומדת על עקרונות בסיסיים, המעשירים את הידע של הסטודנט הן בתחום הביולוגיה והן בתחום ההוראה.

 

בתחילה הסטודנטים משתתפים במבואות בתחומי בסיס רלבנטיים, ביניהם מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, וכן קורסי יסוד בביולוגיה. לאחר מכן, הם מעמיקים ומרחיבים את ידיעותיהם בנושאים מרכזיים בביולוגיה, וכן בתחומים משיקים כגון זואולוגיה, מדעי הצמח, גנטיקה, ועוד.

 

ניתן לבחור באחת מבין שתי התמחויות: התמחות בחינוך לקיימות או התמחות בחינוך הדמוקרטי-סביבתי, שנערכת בשיתוף עם המכון הדמוקרטי. במהלך הלימודים בכל התמחות מודגשות סוגיות שונות בנושאים הקשורים בחברה, כלכלה וסביבה.

מתכונת הלימודים

במסגרת לימודי הוראת ביולוגיה במכללת סמינר הקיבוצים, מושם דגש על למידה חווייתית, כולל השתתפות בסיורים לימודיים ובתצפיות בשטח. כך מתאפשר להם לחוות מקרוב את התהליכים השונים המתרחשים בטבע, ולהעביר זאת לתלמידיהם בהמשך.

 

מעבר ללמידה החווייתית בטבע, הסטודנטים מקבלים כלים למחקר בתחום, ומשתתפים בניסויים במסגרת מעבדות מחקר. את הידע המחקרי שהם רוכשים, הם יכולים להעביר לתלמידים וכך להמחיש להם את התיאוריה והתכנים העיוניים שאותם הם מלמדים בכיתות. חלק מהמעבדות מתקיימות בשדה ובשטח.

 

הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות, מה שמאפשר לסטודנטים לקבל יחס אישי וליווי ממנטור אקדמי במהלך הלמידה ואף בתחילת דרכם בעבודה בבתי ספר. חלק מהתואר כולל למידה קבוצתית בשיטת PBL, במסגרתה נחקרים רגשות בתוך קבוצות לומדים, על מנת לפתח יכולות לזיהוי דפוסי התנהגות והסקת מסקנות לגבי תהליכי למידה.

לימודי ביולוגיה במכללת סמינר הקיבוצים נמשכים ארבע שנים בהיקף של יומיים בשבוע. סטודנטים מצטיינים יכולים לסיים את הלימודים בשלוש שנים ולזכות במלגת לימודים ייחודית.

 

נושאי הלימוד

  • גנטיקה
  • זואולוגיה
  • פיזיולוגיה
  • חשיבה סביבתית
  • תהליכים בתא החי
  • מדעי הצמח ובוטניקה
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים


מכללת סמינר הקיבוצים הוקמה לראשונה כיוזמה של התנועה הקיבוצית, ומטרתה הייתה להכשיר מורים ומחנכים בישראל ברוח תנועת העבודה והחלוציות. בשלהי שנות ה-80 זכתה המכללה להכרה כמוסד אקדמי על ידי המועצה להשכלה גבוהה, ולפני כעשר שנים ביססה המכללה את מעמדה עוד יותר עם קבלת היתר להענקת תארים שניים בהוראה.

במכללת סמינר הקיבוצים רואים בחינוך ככלי לשינוי חברתי, ועל כן גם לימודי הביולוגיה במכללה נעשים תוך שימת דגש על הנושא הסביבתי. במכללה מאמינים בחשיבות פיתוח המודעות הירוקה ככלי בידיהם של בוגרי תואר בביולוגיה בכלל, ואקדמאים המעוניינים להתעסק בהוראת המקצוע בפרט.

 

תנאי קבלה

 

מועמדותם של מי שמגישים בקשה להירשם ללימודים נשקלת על פי מספר קריטריונים, וביניהם ציוני הבגרות והפסיכומטרי. כמו כן, על המועמדים לעמוד בפני ועדת קבלה מטעם המכללה.

 

תעודה

 

בסיום הלימודים, סטודנטים שעומדים בכל חובותיהם האקדמיות זכאים לתואר ראשון B.Ed. כמו כן, הם מקבלים תעודת הוראה בביולוגיה לגילאי על יסודי (כיתות ז' עד י').


ניתנת תעודת בוגרי חינוך דמוקרטי למי שמשתתפים בהתמחות בחינוך דמוקרטי. תעודה זו ניתנת מטעם המכון לחינוך דמוקרטי.

תואר זה מוכר לצורך לימודי תואר שני בתחומים מגוונים, ופותח לבוגריו אפשרויות להמשך הדרך באקדמיה – זאת כתלות בציוני כל סטודנט.

תכנית סיוע הומניטרי


מלבד הדגש על יזמות חינוכית ומעורבות בקהילה ובפרויקטים חברתיים, הסטודנטים בתואר זה יכולים להשתתף גם בתכנית ייעודית לסיוע הומניטרי בינלאומי.

 

התכנית מתאימה למורים שמעוניינים להשתלב בקהילת חינוך והוראה בינלאומית, וכן לפעול במסגרת מיזמים חינוכיים והומניטריים ברמה העולמית.
 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
Whatsapp Whatsapp