רוצה פרטים על בחינת מפע"ם?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מבחן מפע"ם

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על בחינת מפע"ם? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


בחינת מפע"ם, מהי?

 

המבחן הפסיכומטרי הינו אחד משלושת המרכיבים אשר מהווים ביחד את תנאי הקבלה למוסדות הלימוד בישראל (ביחד עם ממוצע ציוני הבגרות ונסיבותיו האישיות של המועמד). מבחן פסיכומטרי בוחן את ידיעותיו של הנבחן באנגלית, מתמטיקה ועברית, וכל זאת תחת לחץ זמן. הציון במבחן הינו יחסי ותלוי בהצלחותיהם של כלל הנבחנים באותו המועד.

נבחנים רבים, הסובלים מלקויות למידה, מתקשים אפוא לעמוד בתנאי המבחן. אי לכך, מפעיל המרכז הארצי לבחינות והערכה גם את בחינת מפע"ם.

בחינה זו מועברת באמצעות המחשב. השאלות בה מוצגות לכל תלמיד על פני צג מחשב וסימון התשובה הנכונה נעשה על ידי הקלדה. יש להדגיש כי העמידה במבחן זה איננה דורשת ידע מוקדם במחשבים או ניסיון בתחום. המבחן מיועד לנבחנים בעלי אישור מיוחד הקובע כי הנבחן הנ"ל סובל מלקויות למידה, מגבלות פיסיות, או בעיות קשב וריכוז.

 

קיראו על: פסיכומטרי ללקויי למידה

 

מבנה המבחן

מבחן מפע"ם איננו זהה לבחינה הפסיכומטרית הקלאסית. בדומה אליה גם הוא כולל שלושה חלקים – כמותי, מילולי ואנגלית. עם זאת, הפרקים ימוקמו באופן שונה מאשר במבחן הרגיל וכמות השאלות איננה זהה. כמו כן, לעיתים ישנן סוגי שאלות המופיעות מספר פעמים בפרק מסוים. כל שאלה מוקצבת בזמן והנבחן יכול לדעת כמה זמן מוקצב לשאלה בה הוא נמצא (על ידי שעון קטן המופיע על צג המחשב). המחשב עובר לשאלה הבאה לאחר תום הזמן הקצוב, גם כאשר לא סומנה כל תשובה. בניגוד למבחן הפסיכומטרי, אין אפשרות לחזור אחורה לשאלה קודמת.

המבחן נערך בתנאים נוחים הכוללים שירותים צמודים, מחשבים ניידים, מזגן ושולחנות אישיים. משך הבחינה הינו כ-3.5 שעות כאשר מדובר על ממוצע זמן כפול עבור כל שאלה בהשוואה לבחינה הפסיכומטרית הרגילה. עם זאת, מדובר בזמן ממוצע שכן לכל נבחן ניתנת אפשרות לקרוא את ההסברים לפרקים בעיון. אי לכך, ישנם נבחנים אשר הבחינה עבורם אורכת כשש שעות.

עזרים

 

בבחינה לא ניתן לשרטט סקיצות או לכתוב הערות על גבי השאלון כפי שנהוג בפסיכומטרי. לכן ניתנים לנבחנים דפי טיוטה ייעודיים. כמו כן, הם מקבלים דף נוסחאות אשר זהה לדף הנוסחאות בבחינה הפסיכומטרית. מומלץ לזכור את הנוסחאות בעל פה בטרם המבחן. נבחנים אשר קיבלו אישור הקראה, יכולים לבקש הקראה של פסקה ספציפית במהלך המבחן. לעיתים ניתן להכניס למבחן מחשבון ובו ארבע פעולות החישוב הבסיסיות – כפל, חילוק, חיבור וחיסור.

הבדלים בין הבחינות

שתי הבחינות בודקות את אותם כישורים ויכולות. אי לכך, סוג השאלות ואופיין זהה לחלוטין. עם זאת, ישנם מספר הבדלים משמעותיים. ראשית, כאמור, ישנו הבדל במבנה המבחן כאשר מבחן המפע"ם מורכב משלושה פרקים ואילו הבחינה הפסיכומטרית מורכבת משמונה פרקים.

כמו כן, השאלות במבחן הממוחשב מוקצבות בזמן וניתן לפתור כל שאלה בעיתה (כל שאלה מופיעה על המסך באופן נפרד). עם זאת, לא ניתן לשוב לאחור לשאלות קודמות.

ההבדל המשמעותי בין הבחינות הוא כי המבחן הממוחשב הינו אדפטיבי, המתאים עצמו לרמת הנבחן. ככל שתתקדמו ותפתרו נכון שאלות, תעלה רמת השאלות בהדרגה. כמו כן, טעות באחת השאלות תותיר אתכם ברמה אליה הגעתם וטעות נוספות תוריד את רמתכם.

לאחר תום הפרק, קובע המחשב את הרמה של הנבחן בהתאם להישגיו מבחינת כמות הטעויות והרמה אליה הוא הגיע. הציונים בשני סוגי המבחנים נעים בין 200-800. עם זאת, יש לציין כי ציונים אלו אינם נקבעים בהתאם לנבחנים במבחן הרגיל.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על בחינת מפע"ם?

רוצה לדעת יותר על בחינת מפע"ם?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

אם אין לך מושג מה מתאים לך ללמוד


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

חוות דעת של סטודנטים: פסיכומטרי

התקבלו 44 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp