רוצה פרטים על בחינת מפע"ם?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מבחן מפע"ם

מחפש/ת מידע על לימודים? בחינת מפע"ם? אנחנו רוצים לעזור לך!
 

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. רוצה לדעת מה טוב בשבילך? רוצה לקבל החלטה? אנחנו בקשר עם מאות מוסדות לימוד המציגים אלפי מסלולי לימוד שונים.

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


בחינת מפע"ם, מהי?

 

המבחן הפסיכומטרי הינו אחד משלושת המרכיבים אשר מהווים ביחד את תנאי הקבלה למוסדות הלימוד בישראל (ביחד עם ממוצע ציוני הבגרות ונסיבותיו האישיות של המועמד). מבחן פסיכומטרי בוחן את ידיעותיו של הנבחן באנגלית, מתמטיקה ועברית, וכל זאת תחת לחץ זמן. הציון במבחן הינו יחסי ותלוי בהצלחותיהם של כלל הנבחנים באותו המועד.

 

נבחנים רבים, הסובלים מלקויות למידה, מתקשים אפוא לעמוד בתנאי המבחן הפסיכומטרי. עם זאת, רבים מנבחנים אלו הינם אנשים אינטליגנטיים אשר יכולים להתקבל לפקולטות הטובות ביותר באקדמיה. אי לכך, מפעיל המרכז הארצי לבחינות והערכה (האחראי על המבחן הפסיכומטרי) גם את בחינת מפע"ם.

 

בחינת המפע"ם הינה בחינה פסיכומטרית אשר מועברות באמצעות המחשב. שאלות הבחינה מוצגות לכל תלמיד על פני צג מחשב וסימון התשובה הנכונה נעשה על ידי הקלדה. יש להדגיש את העמידה במבחן זה איננה דורשת ידע מוקדם במחשבים או ניסיון בתחום. מבחן המפע"ם הינו מבחן אשר מיועד לנבחנים בעלי אישור מיוחד. אישור זה, הקובע כי הנבחן הנ"ל סובל מלקויות למידה, מגבלות פיסיות, או בעיות קשב וריכוז, מאפשר ביצוע בחינת מפע"ם.

 

קיראו על: פסיכומטרי ללקויי למידה

 

מבנה המבחן

 

מבחן מפע"ם איננו זהה לבחינה הפסיכומטרית הקלאסית. בדומה לבחינה הפסיכומטרית, גם מבחן המפע"ם כולל שלושה חלקים – כמותי, מילולי ואנגלית. עם זאת, הפרקים ימוקמו באופן שונה מאשר במבחן הרגיל וכמות השאלות איננה זהה. כמו כן, לעיתים ישנן סוגי שאלות המופיעות מספר פעמים בפרק מסוים. כל שאלה בבחינת המפע"ם הינה שאלה המוקצבת בזמן והנבחן יכול לדעת כמה זמן מוקצב לשאלה בה הוא נמצא (על ידי שעון קטן המופיע על צג המחשב). המחשב עובר לשאלה הבאה לאחר תום הזמן הקצוב, גם כאשר לא סומנה כל תשובה. בניגוד למבחן הפסיכומטרי, אין אפשרות לחזור אחורה לשאלה קודמת.

 

מבחן המפע"ם נערך בתנאים נוחים הכוללים שירותים צמודים, מחשבים ניידים, מזגן ושולחנות אישיים. זאת בניגוד לבחינה הפסיכומטרית אשר רבים מהנבחנים בה נאלצים לעשות זאת באולמות הרצאה באוניברסיטה על גבי ידית רחבה. משך הבחינה הינו כ-3.5 שעות כאשר מדובר על ממוצע זמן כפול עבור כל שאלה בהשוואה לבחינה הפסיכומטרית הרגילה. עם זאת, מדובר בזמן ממוצע שכן לכל נבחן ניתנת אפשרות לקרוא את ההסברים לפרקים בעיון. אי לכך, ישנם נבחנים אשר הבחינה עבורם אורכת כשש שעות.

 

עזרים

 

בניגוד למבחן הפסיכומטרי, אשר במסגרתו יכולים הנבחנים ל"קשקש" על דפי הבחינה, לא יכולים נבחני המפע"ם לשרטט סקיצות על גבי צג המחשב. אי לכך, ניתנת להם האפשרות לעשות כן על גבי דפי טיוטה מיוחדים. כמו כן, הנבחנים מקבלים דף נוסחאות אשר זהה לדף הנוסחאות בבחינה הפסיכומטרית. מיותר לציין כי עדיף לזכור את הנוסחאות בעל פה בטרם המבחן. נבחנים אשר קיבלו אישור הקראה, יכולים לבקש הקראה של פסקה ספציפית במהלך המבחן. לעיתים ניתן להכניס למבחן מחשבון ובו ארבע פעולות החישוב הבסיסיות – כפל, חילוק, חיבור וחיסור.

 

מה בין המפע"ם לבחינה הפסיכומטרית הרגילה?

 

מבחן המפע"ם נועד לבחון את אותם הכישורים והיכולות כמו הבחינה הפסיכומטרית הרגילה. אי לכך, סוג השאלות ואופיין זהה לחלוטין למבחן הפסיכומטרי. עם זאת, ישנם מספר הבדלים משמעותיים. ראשית, כאמור, ישנו הבדל במבנה המבחן כאשר מבחן המפע"ם מורכב משלושה פרקים ואילו הבחינה הפסיכומטרית מורכבת משמונה פרקים.

 

כמו כן, השאלות במפע"ם מוקצבות בזמן וניתן לפתור כל שאלה בעיתה (כל שאלה מופיעה על המסך באופן נפרד). עם זאת, לא ניתן לשוב לאחור לשאלות קודמות.

 

ההבדל המשמעותי ביותר בין המפע"ם לבין הבחינה הפסיכומטרית הוא כי המבחן הממוחשב הינו מבחן אדפטיבי – מבחן המתאים עצמו לרמת הנבחן. ככל שתתקדמו ותפתרו נכון שאלות, תעלה רמת השאלות בהדרגה. כמו כן, טעות באחת השאלות תותיר אתכם ברמה אליה הגעתם וטעות נוספות תוריד את רמתכם.

 

לאחר תום הפרק, קובע המחשב את הרמה של הנבחן בהתאם להישגיו מבחינת כמות הטעויות והרמה אליה הוא הגיע. הציונים במבחן המפע"ם נעים, כמו בפסיכומטרי הרגיל, בין 200-800. עם זאת, יש לציין כי ציונים אלו אינם נקבעים בהתאם לנבחנים במבחן הרגיל.
 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על בחינת מפע"ם?

רוצה לדעת יותר על בחינת מפע"ם?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

רוצה לדעת יותר על בחינת מפע"ם? רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?
אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מעל 44 סטודנטים
המליצו והצביעו על פסיכומטרי

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

  • 4.1

    מכון טכנולוגי חולון 588 חוות דעת

  • 4.1

    המכללה האקדמית ספיר 680 חוות דעת

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים

חוות דעת של סטודנטים: פסיכומטרי

התקבלו 44 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5


סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם